ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4971/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лі Н.А.,
представника позивача - Блищук В.Т.,
представника відповідача - Столович В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
09 серпня 2013 року Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач, Полтавське ТУ НКЦП) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (далі - відповідач, ПАТ "Полтаваобленерго") про стягнення штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем допущено порушення законодавства у сфері діяльності на ринку цінних паперів, внаслідок чого до нього було застосовано санкції у вигляді штрафів в загальному розмірі 51 000 грн. ПАТ "Полтаваобленерго" штрафні санкції в установленому законом порядку не сплатило, що є підставою для звернення Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про стягнення зазначених коштів у примусовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у запереченнях /а. с. 46-49/, вважає дії товариства правомірними, а складені акти та винесені постанови такими, що не відповідають чинному законодавству. Просив у задоволенні позовних вимог Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відмовити.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в України визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон).
Відповідно до положень статті 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" метою державного регулювання ринку цінних паперів, серед іншого, є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до пунктів 8, 10, 14 статті 8 цього Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у тому числі, має право
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;
надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно частини 3, 4 статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Так, рішенням Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку № 212 від 31 січня 2012 року затверджено Положення про Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку /а. с. 31-34/.
Відповідно до наданих повноважень Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, серед іншого, здійснює контроль за дотриманням в Полтавській області законодавства про цінні папери; має право звертатися до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушеннями законодавства України про цінні папери; надсилати емітентами, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, звертатись до суду з позовом про примусове стягнення штрафів, накладених уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначені Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року N 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за N 1855/22167 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Правил справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: Головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.
Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови (пункт 1 розділу VII Правил).
У справі про правопорушення уповноважена особа приймає, зокрема, і рішення про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 3 розділу VII Правил).
При здійсненні вказаних повноважень та на підставі аналізу особливої інформації, поданої ПАТ "Полтаваобленерго" вх. № 03/19 від 08 січня 2013 року уповноваженою особою Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що відповідач здійснює свою діяльність на ринку цінних паперів з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: інформацію про зміну складу посадових осіб ПАТ "Полтаваобленерго" (звільнення головного бухгалтера ОСОБА_3 та призначення головного бухгалтера Дубініної Н. В.) не було розміщено у загальнодоступній інформаційній базі даних Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, не опубліковано вказану інформацію в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, не подано вказану інформацію до Полтавського ТУ НКЦПФР у термін, визначений чинним законодавством, що позивачем кваліфіковано як порушення пункту 1 глави 3 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішення ДКЦПФР від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364.
За даним фактом Полтавським ТУ НКЦПФР була порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів та складені акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 20 лютого 2013 року № 11-ПО-1-Е, № 12-ПО-1-Е, № 13-ПО-1-Е /а. с. 4-6, 14-15, 24-24-а/.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за
неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 5);
нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 6).
неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 7).
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку прийняті постанови від 01 березня 2013 року № 13-ПО-1-Е, якою до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу на суму 17 000, № 14-ПО-1-Е, якою до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу на суму 17 000, № 15-ПО-1-Е, якою до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу на суму 17 000 /а. с. 13, 23, 29/ за порушення законодавства у сфері діяльності на ринку цінних паперів, всього у розмірі 51 000 грн.
В обґрунтування правомірності застосування санкції у розмірі, що передбачений при повторності вчинення правопорушення відповідно до вимог абзацу 2 пунктів 5, 6, 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" позивачем надані постанови Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку від 05 червня 2012 року № 34-ПО-1-Е, № 33-ПО-1-Е та № 32-ПО-1-Е про накладення на ПАТ "Полтаваобленерго" санкціЙ за правопорушення на ринку цінних паперів /а. с. 132-134/.
Відповідачем в письмових запереченнях зазначалось, що ним здійснюється діяльність на ринку цінних паперів у відповідності до вимог Закону України "Про цінні папери і фондовий ринок".
Так, статтею 41 вказаного Закону України визначено, що до особливої інформації про емітента, яку він повинен розкривати, належать відомості про зміну складу посадових осіб.
Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Також Законом України "Про акціонерні товариства" визначено посадових осіб органів акціонерного товариства, якими, відповідно до вимог статті 2 зазначеного Закону, є фізичні особи (голова та члени наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізор акціонерного товариства, а також голова та члени іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства.
Відповідач вважає, що саме відносно цих осіб емітент повинен розкривати особливу інформацію у спосіб, що визначений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Нормативним актом, що регулює порядок оприлюднення особливої інформації є Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19 грудня 2006 року № 1591, на підставі якого Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку встановлене порушення діяльності позивачем на ринку цінних паперів.
Разом з цим, відповідач вважає, що це нормативно-правовий акт не відповідає Закону, що має вищу юридичну силу. Так, на думку відповідача, у пункт 6 глави 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів до переліку посадових осіб, відносно яких необхідно розкривати інформацію, за рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового рику безпідставно внесено посаду головного бухгалтера, який не віднесений Законом до посадових осіб органів товариства.
Також відповідач зазначає, що ним дійсно у листопаді 2012 року здійснена зміна головного бухгалтера. З урахуванням того, що ні Законом України "Про акціонерні товариства", ні Законом України "Про цінні папери і фондовий ринок", ні Статутом позивача посада головного бухгалтера не віднесена до посадових осіб органів акціонерного товариства, позивач взагалі не повинен був розкривати інформацію про дану зміну у спосіб, передбачений Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Проте, у грудні 2012 року відповідачем було прийнято рішення оприлюднити інформацію про зміну головного бухгалтера у загальнодоступній інформаційні базі, офіційному друкованому виданні та повідомити Полтавське ТУ НКЦПФР.
Тому, на думку відповідача, виконання ПАТ "Полатваобленерго" процедури розкриття особливої інформації про емітента (зміна складу посадових осіб) відбулось самостійно в грудні 2012 року.
Також, відповідач зауважив, що дійсно мало місце порушення строків опублікування вказаної інформації, разом з цим, законом відповідальність за таке порушення не передбачена.
Надаючи оцінку вказаним твердженням відповідача щодо наявності підстав для стягнення з нього штрафних санкцій у загальному розмірі 51 000 грн. суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що станом на момент розгляду цієї справи, Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 13-ПО-1-Е від 01 березня 2013 року, № 14-ПО-1-Е від 01 березня 2013 року, № 15-ПО-1-Е від 01 березня 2013 року є чинними у встановленому порядку не визнані протиправними та не скасовані, були оскаржені відповідачем до адміністративного суду і при цьому позовні заяви ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду, які на момент розгляду справи набрали законної сили, у справі № 816/5239/13-а від 02 вересня 2013 року, у справі № 816/5086/13-а від 12 вересня 2013 року, у справі № 816/5087/13-а залишені без розгляду. При цьому згідно пояснень представника позивача останній не виказав на момент розгляду цієї справи наміру повторно їх оскаржувати в судовому порядку.
Крім цього суд зазначає, що статтею 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Аналогічну за правовим змістом норму містить і Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" відповідно до частини 2 статті 47 якого, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Згідно частини 25 статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" національна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.
За положеннями пункту 15 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
Для здійснення зазначених повноважень, як це передбачено пунктами 13, 14 частини 1 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" національній комісії з цінних паперів та фондового ринку надано, серед іншого, право розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів;
За положеннями статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.
За приписами частини 2 статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Також частиною 4 статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:
- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому, як це встановлено нормою абзацу 5 цієї ж статті зазначеного Закону, емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що Законами України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про цінні папери та фондовий ринок" повноваження щодо регулювання правовідносин в сфері розкриття інформації емітентами шляхом прийняття відповідних нормативно-правових актів та встановлення відповідних вимог щодо порядку, стандартів, строків, обсягу обов'язкового розкриття інформації емітентами віднесені до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому суд звертає увагу, що Закон України "Про акціонерні товариства" визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів (статті 1 Закону України "Про акціонерні товариства"), в той час коли спеціальним актом законодавства, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до пункту 15 частини другої статті 7 та пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статей 15, 39 - 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. № 1591 /Протокол засідання Комісії від 19 грудня 2006 р. № 57/ (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за № 97/13364 ) затверджене Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення), яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія). (пункт 1 Розділу 1).
Отже суд зазначає, що при визначенні порядку, стандартів, строків, обсягу обов'язкового розкриття інформації емітентами слід керуватись у тому числі і нормами, встановленими в Положенні, яке затверджене Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку на виконання повноважень наданих Законами України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та "Про цінні папери та фондовий ринок".
Відповідно до пункту 3 Розділу 1 Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:
розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
подання до Комісії.
Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті (веб-сторінці) (далі - сторінка в мережі Інтернет) відповідно до вимог законодавства.
За пунктом 13 Розділу 1 Положення у разі, якщо емітент несвоєчасно розкриває Інформацію, розкриття якої є обов'язковим відповідно до законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, емітент повинен письмово повідомити Комісію з обґрунтуванням причин, що призвели до несвоєчасного розкриття Інформації, додати такі пояснення до регулярної інформації у вигляді супровідного листа, складеного у довільному вигляді та засвідченого підписом керівника та відбитком печатки емітента.
Про несвоєчасне розкриття Інформації емітент повідомляє акціонерів або інвесторів шляхом оприлюднення Інформації та відповідного повідомлення у стрічці новин протягом двох днів, але не пізніше 10.00 години третього дня після дня виявлення емітентом факту несвоєчасного розкриття.
Згідно пункту 16 Розділу 1 Положення інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.
Відповідно до пункту 1 Глави 1 Розділу 2 Положення обов'язок здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, поширюється на емітентів цінних паперів з дати, наступної за датою реєстрації Комісією першого випуску цінних паперів.
Пунктом 3 Глави 1 Розділу 2 Положення визначено, що емітенти цінних паперів розкривають особливу інформацію відповідно до переліку, який визначено у пункті 1 глави 2 цього розділу.
При цьому за змістом пункту 5 Глави 1 Розділу 2 Положення емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
За приписами пункту 1 Глави 2 Розділу 2 Положення до особливої інформації про емітента цінних паперів належать, у тому числі, відомості про зміну складу посадових осіб емітента.
Приписами норми пункту 6 Глави 2 Розділу 2 встановлено, що до інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.
Таким чином суд приходить до висновку, що інформація про звільнення або призначення головного бухгалтера належить до особливої інформації про емітента цінних паперів, обов'язок по розкриттю якої покладений на відповідача згідно вимог чинного законодавства України.
Крім того суд зазначає що розкривши з порушенням строків інформацію про звільнення або призначення головного бухгалтера відповідач фактично погодився із тим, що зазначена інформація належить до особливої інформації про зміну складу посадових осіб.
Пунктом 1 Глави 3 Розділу 2 Положення визначено, що розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
З матеріалів справи вбачається та не заперечувалось представником відповідача під час розгляду справи, що розкриття особливої інформації про звільнення та призначення головного бухгалтера проведена ПАТ "Полтаваобленрго" з порушенням передбачених законодавством строків.
Разом з цим представник відповідача зазначав, що пунктами 5 - 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" відповідальність передбачена за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації (пункт 5); нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (пункт 6); неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (пункт 7), отже, вважає відповідач, відповідальності за порушення строків розкриття особливої інформації законодавством відповідальності не встановлено.
З цього приводу суд зазначає, що згідно пунктів 5-7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:
- неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Пунктом 1 Глави 3 Розділу 2 Положення встановлено строки розкриття особливої інформації, а саме: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
За таких обставин суд приходить до висновку, що правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку стосовно не опублікування, нерозміщення, неподання особливої інформації слід вважати закінченим з моменту не опублікування, нерозміщення, неподання такої інформації у встановлені строки. При цьому законодавець не пов'язує звільнення від відповідальності або її пом'якшення з розкриттям інформації з порушенням встановлених для вчинення цих дій строків.
Згідно довідки позивача /а. с. 30/ та пояснень його представника, наданих під час розгляду справи, що не заперечувалось відповідачем, борг по сплаті штрафних санкції за постановами про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 13-ПО-1-Е від 01 березня 2013 року, № 14-ПО-1-Е від 01 березня 2013 року, № 15-ПО-1-Е від 01 березня 2013 року, станом на момент розгляду справи, залишається не сплаченим.
За приписами статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відтак, враховуючи наявність у відповідача обов'язку зі сплати штрафних санкцій та боргу по їх сплаті у загальному розмірі 51 000 грн., суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення позову.
Оскільки відповідно до ухвали суду від 27 серпня 2013 року відстрочено Полтавському територіальному управлінню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку сплату судового збору у розмірі 510 грн. 00 коп. за подання адміністративного позову до Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про стягнення штрафних санкцій до ухвалення судового рішення у справі та у зв'язку зі сплатою позивачем судового збору у розмірі 510 грн. 00 коп. /а. с. 184/, суд вважає за необхідне не стягувати з Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про стягнення штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (код ЄДРПОУ 00131819) на користь Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 38115963) штрафні санкції в сумі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 (нуль) копійок в доход Державного бюджету на рахунок одержувача: код за ЄДРПОУ УК у м. Полтаві 38019510 на р/р 31115106700002 в ГУДКСУ у Полтавській області, МФО 831019 по коду бюджетної класифікації 21081100 символу 106 "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 04 грудня 2013 року.
Суддя Р.І. Молодецький