ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
УХВАЛА
іменем України
"14" листопада 2013 р. Справа № 817/1614/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "29" травня 2013 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання протиправними дій та скасування рішення ,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) до Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання протиправним та скасування рішень №442 від 22.04.2013 р. та №542 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне № 442 від 22.04.2013 року та №542 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій.
Вирішено питання щодо судових витрат.
Не погоджуючись із цим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області подало апеляційну скаргу, в якій, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову - про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі посилається на порушення судом норм матеріального, процесуального права та неповне з'ясування обставин справи.
Сторони та їх представники в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи. З урахуванням приписів ч.4 ст.196 та п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги колегією суддів здійснюється за відсутності сторін та в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст.200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Правильне по суті судове рішення не може бути скасоване з одних лише формальних міркувань.
Судом встановлено, що 19.04.2013 року та 23.05.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Рівне складено акти з питань достовірності відомостей про нарахування допомоги по догляду за інвалідами І групи застрахованим особам ОСОБА_3 та ОСОБА_4, на підставі яких відповідачем 22.04.2013 року та 23.05.2013 року винесено рішення № 442 та № 542 про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку в сумі 170 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області застосовано штрафні фінансові санкції на підставі п.5 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 р.
Відповідно до положень п. 5 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 р. у редакції, яка діяла до 01.01.2011 р., виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
01.01.2011 р. набрав чинності закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно підпунктів "е" та "й" пункту 12 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, норми частини першої - дев'ятої ст.106 та ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключено.
Отже, норма, на підставі якої відповідачем до позивача оскаржуваним рішенням застосована фінансова санкція втратила чинність з 01.01.2011 р.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) №1-рп/99 від 09 лютого 1999 року зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки вказана норма Закону втратила чинність з 01.01.2011 р. і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.
Аналогічна правова позиція з цього приводу висловлена Верховним Судом України у постановах від 04.06.2013 р. у справі №21-170а13 та від 20.11.2012 р. у справі №21-367а12.
Оскільки, постанову від 29.05.2013 р. Рівненським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у справі.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "29" травня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33028
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018