Постанова № 35783309, 02.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2013
Номер справи
805/16393/13-а
Номер документу
35783309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2013 р. Справа № 805/16393/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків на суму податкового боргу по земельному податку у розмірі 158 929,02 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Шахтарський міжрайонний прокурор (позивач) в інтересах держави в особі Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - Шахтарська ОДПІ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного підприємства «Шахтарськантрацит» (далі - ДП «Шахтарськантрацит», відповідач) про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків на суму податкового боргу по земельному податку у розмірі 158 929,02 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість з плати за землю у загальному розмірі 158 929,02 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем самостійно нарахованих податкових зобов'язань у серпні 2013 року згідно податкових декларацій з плати за землю на 2013 рік: від 19.02.2013 року № 9007976163 в сумі 143 536,31 грн., від 19.02.2013 року № 90073288511 в сумі 2 338,41 грн., від 19.02.2013 року № 9007231916 в сумі 4 386,49 грн. та від 19.02.2013 року № 9007959281 в сумі 8 667,81 грн. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

У судовому засіданні прокурор Хайфець Р.В. та представник Шахтарської ОДПІ Шевченко Т.О. (довіреність від 04.07.2013 року № 2583/10/10-013) надали до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с. 63).

ДП «Шахтарськантрацит» позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що 02.12.2013 року через канцелярію суду надав відповідну заяву за № 11/259. Також відповідач просить розглядати справи за відсутності представника.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про державну реєстрацію ДП «Шахтарськантрацит» здійснено виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30.04.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи - 32299510, місцезнаходження - 86220, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20. На податковому обліку перебуває в Шахтарської ОДПІ.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем 19.02.2013 року подані до Шахтарської ОДПІ податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності):

- за № 9007976163, якою самостійно визначив свої податкові зобов'язання з земельного податку на 2013 рік у загальному розмірі 1722435,36 грн. зі сплатою цього податку щомісяця рівними платежами по 143 536,31 грн. До бюджету не сплачене податкове зобов'язання за серпень 2013 року в сумі 143 536,31 грн.;

- від 19.02.2013 року № 90073288511, якою самостійно визначив свої податкові зобов'язання з земельного податку на 2013 рік у загальному розмірі 28060,83 грн. зі сплатою цього податку щомісяця рівними платежами по 2 338,41 грн. До бюджету не сплачене податкове зобов'язання за серпень 2013 року в сумі 2 338,41 грн.;

- від 19.02.2013 року № 9007231916, якою самостійно визначив свої податкові зобов'язання з земельного податку на 2013 рік у загальному розмірі 52637,83 грн. зі сплатою цього податку щомісяця рівними платежами по 4 386,49 грн. До бюджету не сплачене податкове зобов'язання за серпень 2013 року в сумі 4 386,49 грн.;

- за № 9007959281, якою самостійно визначив свої податкові зобов'язання з земельного податку на 2013 рік у загальному розмірі 104013,72 грн. зі сплатою цього податку щомісяця рівними платежами по 8 667,81 грн. До бюджету не сплачене податкове зобов'язання за серпень 2013 року в сумі 8 667,81 грн.

Всього заборгованість з земельного податку становить 158 929,02 грн.

Заборгованість у відповідача безперервною. З метою стягнення заборгованості Шахтарською ОДПІ приймались заходи у відповідності до вимог Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме боржнику направлялись податкові вимоги від 06.11.2001 року № 1/116 та від 27.12.2001 року № 2/490.

Вказані заходи не призвели до погашення відповідачем заборгованості. При цьому, в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в адміністративному або судовому порядку зазначених податкових вимог.

Також активи ДП «Шахтарськантрацит» знаходяться у податковій заставі Шахтарської ОДПІ, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 31.01.2011 року № 30152672.

Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України (ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).

Граничні терміни сплати земельного податку за серпень 2013 року, який відповідач самостійно визначив в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) сплинули 3108.2013 року. Станом на день розгляду даної адміністративної справи земельний податок у загальному розмірі 158 929,02 грн. відповідачем не сплачений.

Податковим кодексом України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки грошове зобов'язання з плати за землю відповідачем не сплачене в установлені чинним законодавством строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Наведені вище суми податкового боргу відповідають фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу з земельного податку у розмірі 158 929,02 грн. відповідач визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву, яка є в матеріалах справи, підстав для неприйняття такої заяви у суду відсутня, але, станом на день розгляду цього спору наведена вище сума боргу відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків на суму податкового боргу по земельному податку у розмірі 158 929,02 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Шахтарськантрацит» (ідентифікаційний код 32299510, місцезнаходження - 86220, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20) податковий борг з земельного податку у загальному розмірі 158 929,02 грн. (сто п'ятдесят вісім тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять грн. 02 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 02 грудня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.