Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/2823/13-а
26.11.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Кобаля М.І. ,
Кондрак Н.Й.
секретар судового засідання Міщенко М.М.
за участю сторін:
представник позивача, ОСОБА_2 - ОСОБА_3, довіреність № 622 від 11.04.13,
представник відповідача, Ради міністрів АР Крим - Яковець Олександр Іванович, довіреність № 01-01/564 від 06.03.12,
представник відповідача, Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС - не з'явився сповіщений у встановленому законом порядку,
представник відповідача, Управління справами Ради Міністрів АР Крим - не з'явився сповіщений у встановленому законом порядку,
представник третьої особи, Міністерства праці та соціальної політики АР Крим - не з'явився сповіщений у встановленому законом порядку,
представник третьої особи, Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим - не з'явився сповіщений у встановленому законом порядку,
розглянувши апеляційну скаргу Міністерства праці та соціальної політики АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 13.05.13 у справі № 801/2823/13-а,
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
представника позивача ОСОБА_3 (АДРЕСА_2)
до Управління справами Ради Міністрів АР Крим (пр. Кірова 13, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС (вул. Горького, 7, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
Ради міністрів АР Крим (пр. Кірова, 13, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
треті особи: Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим (вул. Севастопольська, 19, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95015)
Міністерство праці та соціальної політики АР Крим (вул. Горького, 7, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95005)
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.05.2013 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС, про відмову ОСОБА_2 у наданні статусу постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, викладене у протоколі № 198 від 24.01.2013.
Зобовязано Раду Міністрів АР Крим видати ОСОБА_2 посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Стягнено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 34.41 грн. судового збору.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено у задоволенні позову.
Не погодившись з рішенням суду, Міністерство праці та соціальної політики АР Крим звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить змінити постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.05.2013 та відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 у повному обсязі.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2013 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Міністерства праці та соціальної політики АР Крим, проведено необхідні підготовчі дії, передбачені статтею 190 Кодексу адміністративного судочинства України, які достатні для закінчення підготовки та призначення справи до апеляційного розгляду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2013 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2013 року розгляд справи було відкладено на 26.11.2013 року.
Розпорядженням голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 року у складі судової колегії було здійснено заміну судді Горошко Н.П. на суддю Кобаля М.І.
У судовому засіданні, призначеному до розгляду на 26.11.2013, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив її залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції залишити без змін. Представник відповідача - Ради міністрів АР Крим підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову про відмову у задоволенні позову. Другі відповідачі та треті особи явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно.
Згідно з ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Судова колегія, розглянувши справу в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, вислухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 24.07.2012 р. через Міністерство звернувся до Комісії за заявою щодо видачі посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Позивач після тривалої переписки 18.02.2013 р. отримав відповідь з Міністерства, до якої була залучені виписка з протоколу №198 від 24.01.2013 р. Комісії, в якому відображено рішення про відмову у наданні посвідчення з причин відсутності зв'язку смерті ОСОБА_9 з наслідками Чорнобильської катастрофи.
В ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 1 Конституції Автономної Республіки Крим зазначено, що Рада Міністрів Автономної Республіки Крим є виконавчим органом Автономної Республіки Крим та здійснює виконавчі функції та повноваження в межах своєї компетенції.
Відповідно до ст. 35 Конституції Автономної Республіки Крим Рада Міністрів Автономної Республіки Крим як орган виконавчої влади АРК самостійно здійснює виконавчі функції та повноваження по питанням, віднесеним до відому АРК Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим та законами України.
Нормами ст. 38 Конституції Автономної Республіки Крим визначені повноваження Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, до яких, зокрема, відносяться функції та повноваження, віднесені до її відома соціальні питання, питання соціального захисту населення.
Повноваження, порядок формування та діяльності Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначені в Законі України «Про Раду міністрів Автономної Республіки Крим», у ст.1 якого вказано, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим є урядом Автономної Республіки Крим, вищим органом у системі органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.
Згідно з ст.14 цього Закону, до загальних питань, що належать до компетенції Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відносяться, зокрема, питання праці, її оплати, умов і охорони праці, соціальних питань та зайнятості населення, соціального захисту населення.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В ст. 9 цього Закону встановлено, що зазначені особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до яких відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено порядок визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій, та зазначає, що громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 20.01.1997 р. Прийнято Постанову №51, якою затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок № 51) , який регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 9 Порядку № 51 визначено, що дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення.
У відповідності до п. 10 Порядку № 51 видача посвідчень провадиться:
- народним депутатам України, відповідальним працівникам Секретаріату Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Прокуратури України, Кабінету Міністрів України, а також керівникам центральних органів виконавчої влади, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, працівникам підприємств і організацій, розташованих у зоні відчуження, - Мінпраці;
- іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Відтак, дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого посвідчення видається на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи або на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Постановою Ради Міністрів АРК №629 від 27.12.2005 р. затверджено Положення про Республіканську комісію з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС (далі Положення № 629), п.2 якого зазначає, що Республіканську комісію з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» створюється Радою Міністрів АРК. Комісія зобов'язана ретельно вивчати надані управління труда та соціального захисту населення міст про встановлення статусу громадян, та районів документи та приймати рішення про встановлення статусу громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (п.6).
Зокрема, у п.15 Положення №629 зазначено, що на підставі рішення Комісії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС , видається посвідчення за формою, визначеною Порядком №51, яке підписується першим заступником Голови Ради Міністрів АР Крим.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, при розгляді справи №2а-5682/10/5/0170 Окружним адміністративним судом АРК 16.10.2010 р. прийнято рішення, яке набрало законної сили, про часткове задоволення позовних вимог. Суд за результатами розгляду матеріалів справи №2а-5682/10/5/0170 зобов'язав Міністерство праці та соціальної політики АР Крим видати ОСОБА_2 (позивачу по даній справі) посвідчення дружини громадянина із числа потерпілих категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
При розгляді справи №2а-5682/10/5/0170 Окружним адміністративним судом АРК встановлено, що відповідно до посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи, серії НОМЕР_1 від 22.11.2005р. ОСОБА_9 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії. Згідно Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного зв'язку з захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №25 від 12.01.2010р. захворювання майора у відставці ОСОБА_9 «Масивний рак верхньої долі правої легені з проростанням в плевральні листки і м'які ткані грудної клітини з розпадом і метастазами в лівому легені і лімфатичні вузли переднього і заднього середостіння», яке привело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї. За наслідком вивчення цих фактів судом зроблений висновок про те, що ОСОБА_9 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, оскільки отримане ним захворювання було пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї та привело до смерті.
Так, Окружним адміністративним судом у рішенні по справі №2а-5682/10/5/0170 було зазначено, що, враховуючи наявність документів про підтвердження статусу ОСОБА_9, як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 22.11.2005р.) та Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного зв'язку з захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №25 від 12.01.2010р., існують підстави вважити обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання Міністерство праці та соціальної політики АР Крим видати ОСОБА_2 посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Приймаючи до уваги факти, встановлені під час розгляду справи №2а-5682/10/5/0170, та керуючись ст.72 КАС України, в якій зазначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, суд першої інстанції відповідно до норм чинного законодавства визнав, що не підлягає повторному доказуванню факт наявності у позивача права на отримання посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Відтак, існують підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасуванню рішення Комісії, викладеного у протоколі №198 від 24.01.2013 р., спонуканні Ради Міністрів відати посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
З огляду на факти, встановленні Окружним адміністративним судом АРК під час розгляду справи №5682/10/5/0170, суд першої інстанції вірно на думку судової колегії зазначив, що не потребує повторному розгляду питання щодо встановити позивачу статус дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання Комісії повторно розглянути питання про встановлення цього статусу.
В статті 1175 Цивільного кодексу України (ЦК України) встановлено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі в результаті прийняття органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини посадових і службових осіб цих органів.
Зокрема, матеріали справи не свідчать про те, що саме Рада Міністрів в умовах наявності звернення до неї позивача, надання ним всіх необхідних документів, в тому числі рішення по справі №5682/10/5/0170 , відмовила у видачі посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
З огляду на вищевикладене та приймаючи до уваги те, що позивач через Міністерство звернувся до Комісії за заявою про видачу посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні підстави для стягнення з Ради Міністрів (Управління справами ) шкоди у розмірі не отриманих сум щомісячної компенсації, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.Апеляційну скаргу Міністерства праці та соціальної політики АР Крим - залишити без задоволення.
2.Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 13.05.13 у справі № 801/2823/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 02 грудня 2013 р.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис М.І. Кобаль
підпис Н.Й. Кондрак
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська