Постанова № 35780999, 05.12.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2013
Номер справи
820/12276/13-а
Номер документу
35780999
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 грудня 2013 р. № 820/12276/13-а

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Харкові справу за адміністративним позовом Чугуївської міської ради Харківської області до Чугуївської територіальної партії "ГРОМАДА" м. Чугуєва про обмеження права на мирні зібрання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Чугуївська міська рада Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чугуївської територіальної партії "ГРОМАДА" м. Чугуєва, в якому просить суд винести постанову про встановлення обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів) шляхом заборони Чугуївській територіальній партії "ГРОМАДА" м. Чугуєва та іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання, проведення заходів на території площі Леніна в м. Чугуєві Харківської області в період з 07.12.2013 року по 07.01.2014 року включно.

В обґрунтування позову зазначив, що 04.12.2013 року до Виконавчого комітету Чугуївської міської ради від Чугуївської територіальної партії «ГРОМАДА» м. Чугуєва надійшов лист (повідомлення) щодо проведення безстрокової акції на підтримку вступу України в ЄС, проведення якого заплановано в м. Чугуєві на пл. Леніна з 08.12.2013 року. Дане повідомлення було розглянуто на засіданні узгоджувальної групи з розгляду повідомлень зацікавлених осіб (організаторів) щодо проведення громадських, політичних та інших масових заходів. Узгоджувальною групою, за результатами розгляду повідомлення Чугуївської територіальної партії «ГРОМАДА» м. Чугуєва, було прийнято рішення запропонувати Чугуївській територіальній партії «ГРОМАДА» м. Чугуєва відмовитись від проведення безстрокової акції на площі Леніна. Прийняте рішення обумовлено тим, що в зв'язку з проведенням на площі Леніна святкового циркового дійства та підготовки до святкування Нового року забезпечити громадський порядок буде складно. Це також може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений завчасно та належним чином, надав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено, що 04 грудня 2013 року до Чугуївської міської ради Харківської області надійшло повідомлення від Чугуївської територіальної партії «ГРОМАДА» м. Чугуєва в особі голови Щедріна Анатолія Васильовича щодо проведення в місті Чугуєві на площі Леніна безстрокової акції на підтримку вступу України в ЄС.

04.12.2013 року на засіданні узгоджувальної групи Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області було розглянуто зазначене повідомлення, що підтверджується Протоколом №25 засідання узгоджувальної групи Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області з розгляду повідомлень зацікавлених осіб (організаторів) щодо проведення громадських, політичних та інших масових заходів, в якому зазначено про неможливість проведення вказаних заходів та рекомендовано Чугуївській територіальній партії «ГРОМАДА» м. Чугуєва відмовитися від проведення безстрокової акції на площі Леніна, оскільки Виконавчий комітет Чугуївської міської ради раніше надав дозвіл керівництву Цирку провести на площі Леніна святкове циркове дійство з 08.12.2013 року до 10.12.2013 року та враховуючи ті обставини, що на площі Леніна розпочинаються підготовчі заходи до святкування Нового року, а в подальшому планується проведення тут святкових Новорічних заходів.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.

Згідно з підпунктом 3 пункту "б" частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Статтею 39 Конституції України встановлено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Зазначені положення Конституції України кореспондуються з нормою міжнародного права - ст.11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку.

При цьому обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання повинні бути пропорційними до можливих наслідків порушення інтересів національної безпеки та громадського порядку.

Суд зазначає, що відповідно до заяви відповідача про проведення безстрокової акції, у них заплановано участь щодня до 100 учасників.

Саме на позивача законодавцем покладено обов'язок забезпечення громадського порядку при проведенні запланованої відповідачем безстрокової акції протесту і вказаний обов'язок має бути неухильно виконаний суб'єктом владних повноважень шляхом вжиття відповідних організаційних, правових та інших заходів, спрямованих на організацію безпеки здоров'я та життя, належного захисту прав усіх мешканців міста, зокрема, прав на безпечне та безперешкодне пересування містом, права на відпочинок, тощо.

Суд вважає за необхідне зазначити, що з зібраних у справі доказів, зокрема - з розпорядження Чугуївського міського голови від 19.11.2013 р. №469 «Про організацію роботи цирку-шапіто «Каліостро» в м. Чугуєві», вбачається, що з 02.12.2013 року по 10.12.2013 року буде здійснюватися розміщення цирку - шапіто «Каліостро» на площі Леніна в місті Чугуєві та буде проходити циркове дійство.

З метою гідного проведення заходу Чугуївською міською радою рекомендовано ПП «Продюсерський центр «Гастролі в Україні» під час розміщення цирку-шапіто «Каліостро» на площі Леніна в місті Чугуєві з 02.12.2013 року по 10.12.2013 року дотримуватись правил санітарної гігієни та благоустрою, пожежної безпеки та забезпечити збереження асфальтового покриття площі; КП «Чугуївський комунальний комплекс» (Щербіна А.В.) до 29.11.2013 року укласти відповідні договори з ПП «Продюсерський центр «Гастролі в Україні» на вивіз сміття та ремонт асфальтового покриття на площі Леніна.

Судом також встановлено, що згідно з розпорядженням Чугуївського міського голови від 03.12.2013 року № 489 «Про проведення у місті Новорічних та Різдвяних свят» вбачається, що розпочалися підготовчі заходи до святкування Нового року, а в подальшому планується проведення тут святкових новорічних заходів.

З метою належного рівня проведення Новорічних та Різдвяних свят вчиняються всі необхідні дії, що підтверджується і зазначеним розпорядженням, і додатками до нього.

З наведеного вбачається, що з 08.12.2013 року до 07.01.2014 року у місті Чугуєві, зокрема на майдані імені В.І.Леніна, заплановано та буде проведено ряд масових святкових заходів для мешканців та гостей міста Чугуєва. У таких заходах буде задіяна велика кількість учасників. Вказане свідчить про те, що ті особи, які фізично будуть знаходитись у місті Чугуєві на майдані імені В.І.Леніна в даний проміжок часу будуть перебувати на названому майдані, у розумінні змісту рішення Конституційного суду України від 01.12.2004 р. №18-рп/2004 у справі №1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес), мають інтерес, який не буде співпадати з інтересом учасників безстрокової акції відповідно з заявою відповідача.

Мешканці міста Чугуєва, які не братимуть участі у запланованій відповідачем безстроковій акції, об'єктивно мають інтерес та необхідність безпечно та безперешкодно подолати місце проведення запланованого відповідачем масового заходу без докладання будь-яких додаткових зусиль та безперешкодно реалізувати свої права на відпочинок.

Зважаючи на викладене, дотримуючись справедливого балансу між забезпеченням прав та інтересів мешканців територіальної громади міста Чугуєва та прав і свобод відповідача на проведення безстрокової акції, суд не знаходить правових підстав для висновку, що запланований відповідачем масовий захід узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста Чугуєва, які не братимуть участі у цьому заході, зокрема, у частині реалізації прав на відпочинок, на розумно безперешкодне пересування містом та реалізацію їх прав та свобод під час циркового дійства та святкування Новорічних та Різдвяних свят.

Між тим, відповідачем не надано належних та допустимих доказів необґрунтованості мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу рішення про неможливість проведення запланованої безстрокової акції з дотриманням інтересів інших мешканців міста Чугуєва.

З огляду на наведені обставини, а також факт того, що орган місцевого самоврядування об'єктивно позбавлений можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення названого мирного зібрання, належно організувати виконання владної управлінської функції щодо організації безпеки та охорони громадського порядку, прав і свобод інших людей під час проведення такого заходу, узгоджувальна група виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області з розгляду повідомлень зацікавлених осіб (організаторів) щодо проведення громадських, політичних та інших масових заходів дійшла обґрунтованих висновків про неможливість проведення зазначеної акції відповідачем.

Зважаючи на зазначене, суд дійшов висновків, що територія, на якій планується проведення відповідачем безстрокової акції з 08.12.2013 року, фактично буде зоною масового святкового відпочинку мешканців та гостей міста Чугуєва, тому проведення на зазначеній території заявленого мирного зібрання створює реальну загрозу життю і здоров'ю осіб, що будуть знаходитись на вказаній території.

Слід також зазначити, що жодних належних доказів на противагу наведеним відомостям та встановленим фактичним обставинам, відповідач суду не надав.

Частиною 1 ст.182 КАС України передбачено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Аналізуючи положення наведеної норми процесуального закону, суд дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування наділені законодавцем повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом про 1) заборону запланованих суб'єктами права масових заходів, 2) обмеження права на мирні зібрання.

З повідомлення, поданого до Харківської міської ради, випливає, що вказаний суб'єкт права має намір провести спірну акцію. Доказів, які б доводили відсутність у відповідача наміру проводити означене мирне зібрання, матеріали справи не містять, а тому суд прийшов до висновку про те, що запланована відповідачем акція може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей в тому числі й тим, які мають намір брати участь у цих заходах.

Відповідно до ч.5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

При реалізації прав громадян на мирні збори не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей, оскільки згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Оскільки судом не встановлено факту порушення суб'єктом владних повноважень прав та охоронюваних законом інтересів відповідача у сфері публічно-правових відносин, то позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч.6 ст. 182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163,182, 256 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Чугуївської міської ради Харківської області до Чугуївської територіальної партії "Громада" м. Чугуєва про обмеження права на мирні зібрання - задовольнити в повному обсязі.

Обмежети права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів) шляхом заборони Чугуївській територіальній партії "ГРОМАДА" м. Чугуєва та іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання, проведення заходів на території площі Леніна в м. Чугуєві Харківської області в період з 07.12.2013 року по 07.01.2014 року включно.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Полях Н.А.