Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2013 р. Справа № 805/15939/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Час прийняття: 12-55 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Волгіної Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, б. 17, адміністративну справу
за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області
до Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш»
про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з Закритого акціонерного товариства «Бетонмаш» заборгованість на користь управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області суму витрат на виплату та доставку пенсій за Списком № 2 в розмірі 49 012,61 грн. В обґрунтування позовних у позові зазначено наступне.
Закрите акціонерне товариство «Бетонмаш» знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області. Позивачем була призначена пенсія особам, зайнятим на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Сума витрат управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам відповідача за період з 1 липня 2013 року по 30 вересня 2013 року складає 49 012,61 грн. Управлінням були направлені відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 на загальну суму 49 012,62 грн. Станом на час розгляду справи зазначена заборгованість відповідачем управлінню не відшкодована (а.с. 2-4).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року замінено відповідача Закрите акціонерне товариство «Бетонмаш» на його правонаступника Публічне акціонерне товариство «Бетонмаш» (а.с. 175).
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області повідомлено судом належним чином. 29 листопада 2013 року до канцелярії суду представником позивача надано заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження та про долучення документів до матеріалів справи (а.с. 156-169).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Публічне акціонерне товариство «Бетонмаш» повідомлено судом належним чином. 29 листопада 2013 року до канцелярії суду надано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, без участі представника відповідача, також зазначено, що заперечень проти позову у товариства не має (а.с. 145).
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 КАС України не має, представник позивача та відповідача в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального і процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи Публічне акціонерне товариство «Бетонмаш», код ЄДРПОУ 00240052, зареєстровано в якості юридичної особи 3 липня 1991 року виконавчим комітетом Донецької міської ради; місцезнаходження відповідача: 84105, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Солоділова, буд. 1 (а.с. 159-163). Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області в якості страхувальника за номером 05-48-04-0073 (а.с. 2-4).
Органами Пенсійного фонду України були призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах пенсіонерам, які працювали в Публічному акціонерному товаристві «Бетонмаш» та були зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці відповідно до п.п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список № 2) (а.с. 21-138, 161-165).
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області на адресу відповідача направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з липня 2013 року по вересень 2013 року (а.с. 6-20, 166-169). Зазначені розрахунки відповідачем не оскаржені.
Станом на час розгляду справи Публічним акціонерним товариством «Бетонмаш» витрати управління по виплаті та доставці пільгових пенсій за спірний період на загальну суму 49 012,61 грн не відшкодувано (а.с. 158-159).
При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI, п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує у спірних правовідносинах владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством.
Як встановлено судом під час розгляду справи та підтверджено матеріалами справи, працівникам відповідача правомірно призначені та виплачені пенсії відповідно до п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 21-138, 161-165).
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Закону № 1058-IV, питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), відповідно, п.п. 1 та 2.
Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно абз. 3 п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону. Оскільки судом встановлено, що спір стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає, що на відповідача у справі покладений обов'язок щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій таким особам.
Такої ж думки дотримується і Верховний Суд України у постанові від 31 січня 2011 року у справі за позовною заявою ВП "Рембудмонтаж" до управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону № 400/97-ВР розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.
Згідно п. 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом десяти днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено п. 6.8 Інструкції.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідні розрахунки за спірний період (липень-вересень 2013 року) управлінням направлялись відповідачу (а.с. 6-20). Станом на час розгляду справи Публічним акціонерним товариством «Бетонмаш» спірні розрахунки оскаржені не були, сума заборгованості підприємством не відшкодована.
Враховуючи наведене вище, беручи до уваги доведеність позивачем заявлених позовних вимог та визнання позову відповідачем, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 2, ст. 69-71, ст. 86, ст. 94, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» (код ЄДРПОУ 00240052) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з липня по вересень 2013 року в розмірі 49 012,61 (сорок дев'ять тисяч дванадцять) гривень 61 копійку.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 29 листопада 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 3 грудня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.