ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА МИКОЛАЄВА
Справа 1423/5924/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2012р. Центральний районний суд м.Миколаєва у складі судді Галагуза В.В., при секретарі Лі І.К., за участю прокурора Кременцова А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Миколаєва матеріали про притягнення
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Уродженця с.Дмитрівка, Татарбунарського району, Одеської області, українця, громадянина України, освіта вища, одруженого, перебуває на посаді заступника міського голови -директора департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, який проживає: АДРЕСА_1, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався.,
за скоєння адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП, ч.1 ст.6 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», -
встановив:
29.02.2012р. оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з корупцією УБОЗ УМВС України в Миколаївський області Дорошенко В.В. складено протокол про порушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП, ч.1 ст.6 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції»відносно ОСОБА_1
Встановлено, що ОСОБА_1 призначено на посаду заступника міського голови -директора департаменту ЖКХ за наказом № 203 до департаменту ЖКХ від 10.12.2010р., а на посаду заступника міського голови його затверджено рішенням міської ради від 09.12.2010р. З обмеженнями, пов'язаними з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, ОСОБА_1 ознайомився 20.10.2006р.
Посадові обов'язки заступника міського голови -директора департаменту ЖКХ визначено Положенням про департамент ЖКХ затвердженим рішенням міської ради від 21.04.2011р. Так положення, що заступник міського голови -директор департаменту: здійснює керівництво діяльністю департаменту, несе персональну відповідальність перед міською радою, міським головою, виконавчим комітетом міської ради за виконання покладений на нього завдань; організовує роботу та визначає міру відповідальності працівників департаменту, притягує їх до дисциплінарної відповідальності згідно з чинним законодавством; приймає на роботу та звільняє в установленому порядку працівників департаменту, які не є посадовими особами місцевого самоврядування; затверджує посадові інструкції керівників і спеціалістів департаменту; затверджує штатний розпис працівників технічного нагляду за ремонтом, реконструкцією, будівництвом, газифікацією комунальних об'єктів та житла, річний розпис видатків на їхнє утримання за рахунок 2,5 відсотка відрахувань від бюджетних витрат на ремонт, реконструкцію та будівництво; надає оперативні завдання керівникам підприємств, що знаходяться у комунальній власності, та керівникам, які працюють у галузі житлово-комунального господарства; вносить пропозиції щодо укладання контрактів з керівниками підприємств, що знаходяться у комунальній власності та працюють у галузі житлово-комунального господарства, притягнення їх до дисциплінарної відповідальності. Має право представляти їх до нагородження; погоджує питання преміювання, службових відряджень, надання відпусток і матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань; підписує видані у межах своєї компетенції та департаменту розпорядження, акти, дозволи, накази, організовує перевірку їх виконання; списує з балансу застаріле та непридатне для подальшого використання обладнання згідно з діючим законодавством; представляє без доручення департамент у взаємовідносинах з фізичними і юридичними особами.
Відповідно до п.п. «В»п. 1 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є посадові особи місцевого самоврядування.
Отже, заступник міського голови -директор департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради ОСОБА_1, є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Юридичною та фактичною адресою департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради є м. Миколаїв, Центральний район, вул. Адмірала Макаров, 7.
Підпунктом 2 пункту 2 Постанови КМУ від 9 березня 2006 р. №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»керівникам органів, зазначених у пункті 1 (посадовим особам місцевого самоврядування), надано право, у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
Таким чином, преміювання керівника та інших працівників ДЖКГ ММР має здійснюватись в межах фонду оплати праці та в порядку і розмірах, визначених у положенні про преміювання.
Положення «Про преміювання працівників департаменту житлово-комунального господарства», як додаток №5 до колективного договору ДЖКГ, затверджено заступником міського голови-директором департаменту ЖКГ в 2009 році. Даним Положенням визначено, що премія -це грошова сума, що може виплачуватися працівникам понад оклад з метою заохочення щодо досягнення успіхів у праці на умовах і в порядку, встановлених даним Положенням.
Преміювання проводиться за результати роботи за місяць при наявності коштів (абз.2 п. 1.8 Положення). Преміювання працівників департаменту, які згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування»є посадовими особами місцевого самоврядування та службовців, здійснюється відповідно їх особистого вкладу в загальні результати роботи (п. 2.1 та 3.16.1 Положення)
Положення передбачає наступні види премій: премії працівникам департаменту стимулюючого характеру та премії до святкових дат та інші винагороди. В свою чергу премії працівникам департаменту стимулюючого характеру п.2.4.1 Положення визначено за сумлінне виконання посадових обов'язків; за дотримання виконавчої дисципліни; за своєчасне та якісне відпрацювання звернень та скарг громадян; за своєчасну та якісну підготовку звітів, інформацій до виконкому, міської ради, облдержадміністрації, рішень міськвиконкому, міської ради; за виконання доручень керівництва. Преміювання працівників департаменту ЖКГ здійснюється у разі виконання цих показників преміювання (абз. 2 п. 2.4.1. Положення).
Преміювання здійснюється за результатами роботи після підведення підсумків за визначений період (п. 3.1 Положення).
Конкретний розмір премій у відсотковому значенні визначено п. 3.16.2 Положення й складає: за сумлінне виконання посадових обов'язків -10%; за дотримання виконавчої дисципліни -10%; за особистий вклад в загальні результати роботи -10%; за своєчасне та якісне відпрацювання звернень та скарг громадян -10%; за своєчасну та якісну підготовку звітів, інформацій до виконкому, міської ради, облдержадміністрації, рішень міськвиконкому, міської ради; за виконання доручень керівництва -10%.
Тобто Положенням визначено вичерпний перелік критеріїв преміювання в кількості п'яти позицій кожна з якої передбачає 10%. Отже, за умови преміювання працівника за всіма п'ятьма критеріями максимально можливий розмір премії складатиме 50%.
Згідно з п.3.3 Положення про преміювання «підставою для нарахування премії є наказ директора департаменту ЖКГ премія керівникам департаменту виплачується згідно з погодженням міського голови.»
Нарахування премії працівникам ДЖКГ ММР відображено в щомісячних розрахунково-платіжних відомостях нарахування заробітної плати. Розмір нарахованої премії відповідає розміру, встановленому в наказах заступника міського голови-директора департаменту ОСОБА_1 та розрахований у відсотках до посадового окладу за фактично відпрацьований час.
Для преміювання директора департаменту та його заступників ДЖКГ ММР направлялись листи на ім'я міського голови з проханням погодити розмір премії у відповідних відсотках до посадового окладу. Нарахування премії вказаним керівникам департаменту здійснювалось на підставі наказів заступника міського голови-директора департаменту ОСОБА_1 після отримання погодження.
Так, директором департаменту ЖКГ ОСОБА_1 19.08.2011 підписано лист за №872/08/06 до міського голови щодо погодження преміювання в серпні 2011 року, відповідно до особистого вкладу у відсотках до посадового окладу згідно з Постановою КМУ від 9 березня 2006 р. №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»(далі -Постанова №268), в тому числі себе, як директора департаменту в розмірі 70 %.
При цьому ОСОБА_1 умисно приховав від міського голови норми Положення про преміювання працівників ДЖКГ, з яких випливає максимально можливий розмір премії у 50% від посадового окладу. Будучи непроінформованим про зазначені суттєві умови, міський голова погодив лист своє резолюцією.
Нарахування премії за серпень 2011 року здійснено на підставі наказу від 19.08.2011 за №173, підписаного ОСОБА_1, яким передбачено преміювання в тому числі й себе, як заступника міського голови - директора департаменту ЖКГ в розмірі 70 % посадового окладу за рахунок фонду оплати праці та у відповідності до Постанови №268, погодження міського голови від 19.08.2011 та Положення про преміювання, відповідно до особистого вкладу за підсумками роботи в серпні 2011 року.
В результаті чого заступнику міського голови -директору департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради ОСОБА_1 було нараховано премії за серпень 2011 року в сумі 2052,4 грн (70%) при максимально допустимому розмірі премії - 50% посадового окладу, визначеному п. 3.16.2 Положення про преміювання, в сумі 1466,0 грн.(50%), що призвело до завищеного нарахування премії за серпень 2011 року на суму 586,4 грн.
Аналогічним способом здійснювалось нарахування премії в завищеному розмірі за вересень, жовтень, грудень 2011 року та січень 2012 року, а саме:
- на підставі наказу від 20.09.2011 за №184, за погодженням міського голови від 19.09.2011 на лист-звернення підписаний ОСОБА_1 19.09.2011 за №930/08/06, відповідно до особистого вкладу за підсумками роботи в вересні 2011 року заступнику міського голови - директору департаменту ОСОБА_1 було нараховано премії за вересень 2011 року в сумі 1865,82 грн (70%) при максимально допустимому розмірі премії, визначеному п. 3.16.2 Положення про преміювання, в сумі 1332,73 грн (50%), що призвело до завищеного нарахування премії за вересень 2011 року на суму 533,09 грн.;
- на підставі наказу від 21.10.2011 за №204, за погодженням міського голови від 21.10.2011 на лист-звернення підписаний ОСОБА_1 18.10.2011 за №1110/08/06, відповідно до особистого вкладу за підсумками роботи в жовтні 2011 року заступнику міського голови - директору департаменту ОСОБА_1 було нараховано премії за жовтень 2011 року в сумі 2052,4 грн (70%) при максимально допустимому розмірі премії, визначеному п. 3.16.2 Положення про преміювання, в сумі 1466,0 грн. (50%), що призвело до завищеного нарахування премії за жовтень 2011 року на суму 586,4 грн.;
- на підставі наказу від 21.12.2011 за №230, за погодженням міського голови від 20.12.2011 на лист-звернення від 20.12.2011 за №1389/08/06, відповідно до особистого вкладу за підсумками роботи в грудні 2011 року заступнику міського голови - директору департаменту ОСОБА_1 було нараховано премію за грудень 2011 року в сумі 1919,13 грн (80%) при максимально допустимому розмірі премії, визначеному п. 3.16.2 Положення про преміювання, в сумі 1199,46 грн. (50%), що призвело до завищеного нарахування премії за грудень 2011 року на суму 719,67 грн.;
- на підставі наказу від 25.01.2012 за №16, за погодженням міського голови від 25.01.2012 на лист-звернення підписаний ОСОБА_1 19.01.2012 за №83/08/06, відповідно до особистого вкладу за підсумками роботи в січні 2012 року заступнику міського голови - директору департаменту ОСОБА_1 було нараховано премії за січень 2012 року в сумі 2052,4 грн (70%) при максимально допустимому розмірі премії, визначеному п. 3.16.2 Положення про преміювання, в сумі 1466,0 грн (50%), що призвело до завищеного нарахування премії за січень 2012 року на суму 586,4 грн.
Нарахування премії заступнику міського голови - директору департаменту ОСОБА_1 за підсумками роботи в листопаді 2011 року здійснено на підставі наказу від 21.11.2011 за №219 в розмірі 50 %, що відповідає п. 3.16.2 Положення про преміювання.
Отже, загальна сума премії, нарахованої та виплаченої заступнику міського голови -директору департаменту ЖКГ ОСОБА_1 протягом серпня, вересня, жовтня, грудня 2011 та січня 2012 років з порушенням вимог п.3.16.2 Положення про преміювання, у завищених розмірах, становить 3011,96 грн.
Виплата премії в ДЖКГ здійснюється одночасно з виплатою заробітної плати шляхом перерахування коштів на вкладні рахунки працівників в МОД ПАТ «Райффайзен Банк Аваль». Зокрема, заробітна плата (в т.ч. премія) працівників ДЖКГ ММР, нарахована за серпень-грудень 2011 року та січень 2012 року, в повному обсязі (після утримання податків) перерахована на вкладні рахунки.
Вищевказане порушення щодо нарахування та отримання премії у завищеному розмірі заступником міського голови -директором департаменту ЖКГ ОСОБА_1 призвело до матеріальної шкоди (збитків) ДЖКГ ММР в загальній сумі 3011,96 грн.
З пояснень начальника планово-фінансового відділу департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради ОСОБА_5, встановлено, що розміри премії для працівників департаменту ЖКГ встановлюються розділом «Розмір премії»Положення про преміювання; конкретні розміри премій для всіх працівників департаменту в тому числі й для заступника міського голови -директора департаменту ЖКГ встановлено п. 3.16.2 цього розділу, яким передбачено п'ять позицій показників, кожна з якої передбачає преміювання в розмірі 10 відсотків від посадового окладу; тобто, Положенням про преміювання визначено, що максимальний розмір премій може бути до п'ятдесяти відсотків від посадового окладу; отже нормативний документ за яким розмір премії ОСОБА_1 було збільшено до 70% в серпні, вересні, жовтні 2011 і січні 2012 року та до 80% в грудні 2011 року вона назвати не може, бо такий документ відсутній в нормативній базі.
На питання, ким саме готувалися листи-узгодження: №872/08/06 від 19.08.2011, №930/08/06 від 19.09.2011, №1110/08/06 від 18.10.2011, №1389/08/06 від 20.12.2011, №83/08/06 від 19.01.2012 на ім'я міського голови, та відповідні проекти наказів №173 від 19.08.2011, №184 від 20.09.2011, №204 від 21.10.2011, №230 від 21.12.2011, №16 від 25.01.2012 про преміювання, ким конкретно та за яких обставин приймалися рішення про зазначення розміру премії в листах та наказах заступнику міського голови -директору департаменту ЖКГ ОСОБА_1 - 70% та 80%, ОСОБА_5 пояснила, що підготовкою зазначених листів та наказів займалася вона, оскільки це коло питань входить до її функціональних обов'язків; премії у листах та відповідних наказах в розмірі 70 % та 80 % від посадового окладу вона зазначала за усним розпорядженням заступника міського голови -директора департаменту ЖКГ ОСОБА_1, під час робочої наради.
З пояснень головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності департаменту ЖКГ ММР ОСОБА_6, встановлено, що до кола її функціональних обов'язків входить «нарахування оплати праці (заробітна плата, премії, інші додаткові види оплати праці)»; єдиною підставою для виплати премії, в т.ч. і начальнику департаменту є наказ про преміювання та у відповідності із такими наказами, підписаними начальником департаменту ОСОБА_1, нею було нараховано йому премію в розмірі 70% від посадового окладу в серпні, вересні, жовтні 2011, січні 2012 року та в розмірі 80% від посадового окладу в грудні 2011 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення не визнав та пояснив, що при складанні протоколу не прийнято до уваги закон про преміювання, згідно якого рішення сесії міського голови встановлено, що заступник має право фіксувати премію.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснила, що премія виплачується згідно законодавства на підставі колективного договору, рішення сесії та кошторису витрат в межах місячних лімітів. Питання про процедуру премії вирішувався колегіально та в рамках місячних асигнувань, при перевірці КРУ правопорушень законодавства не виявлені.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснила, що була проведена перевірка на якій ставилися питання про нарахування премії директору департаменту ЖКГ. Процедура роботи є такою, що до відділу надходять накази з планового відділу, які затверджує директор департаменту, та на підставі цього нараховується премія.
Дорошенко В.В. в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 є штатною одиницею департаменту, кошторис також розроблений в департаменті. Одним з порушенням було, що рішення про преміювання приймалося не в кінці кожного місяця, дати прийняття рішення були різними. ОСОБА_1 є робітником департаменту, отже підписувати рішення та погоджувати розмір премії повинен був міський голова.
Заслухавши учасників процесу, думку прокурора, який вважав, що ОСОБА_1 є суб'єктом корупційного правопорушення, використовуючи службове повноваження та в супереч чинному законодавству встановлював собі премію та отримував незаконну вигоду.
Вивчивши матеріали справи вважаю, що вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП, ч.1 ст.6 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції»повністю доведена.
Статтею 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні»визначено, що: корупція - використання особою наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди такій особі або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей.
В свою чергу неправомірна вигода - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, що їх без законних на те підстав обіцяють, пропонують, надають або одержують безоплатно чи за ціною, нижчою за мінімальну ринкову.
Враховуючи вищевикладене, на протязі серпня 2011 -січня 2012 років за адресою м. Миколаїв, Центральний район, вул. Адмірала Макарова, 7, ОСОБА_1 будучи особою зазначеною в п.п. «В»п. 1 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», тобто посадовою особою місцевого самоврядування, яка обіймає посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків порушив обмеження встановлені частиною 1 статті 6 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції»щодо використання наданих йому службових повноважень та пов'язаних з цими повноваженнями можливостей, одержав неправомірну вигоду у вигляді премії понад встановлені, п. 3.16.2 Положення про преміювання, розміри, для себе як -директора департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради, тобто щомісячно підписував накази про преміювання себе відповідно до особистого вкладу в розмірі 70% - 80% від посадового окладу, що не відповідає вимогам Положення про преміювання працівників департаменту житлово-комунального господарства, яким передбачено вичерпний перелік критеріїв преміювання.
Загальна сума неправомірної вигоди склала 3011,96 грн., що не перевищує ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ч.2 ст.172-2 КУпАП, ч.1 ст.6 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції»суд,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП, ч.1 ст.6 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції»та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550грн.
Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок 31412542700006, ОКПО-37992781, МФО-826013, код - 23030300, одержувач -державний бюджет Центрального району м.Миколаєва.
Сумму неправомірної вигоди, яка склала -3011,96грн. конфіскувати.
На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду Миколаївської області протягом 15 діб з дня винесення постанови.
Суддя Галагуза В.В.