Справа №250/3918/13-а
Номер провадження2-а/250/191/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Ясинувата 25 листопада 2013 року
Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Ус О.В., розглянув в порядку скороченого провадження в приміщенні міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, стягнення сум,-
В С Т А Н О В И В :
22 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати дії управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради щодо нарахування, виплати та призначення їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, зобовязати відповідача здійснити нарахування та виплату зазначеної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01 червня 2013 року до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у урахуванням проведених виплат.
22 жовтня 2013 року ухвалою суду по даній справі було відкрито скорочене провадження.
Відповідачем у строк, передбачений п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України подані заперечення на адміністративний позов, який вважає необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, зазначив, що управлінням нараховувалася та виплачувалася позивачеві допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому державою розмірі. Позивачеві призначено допомога по догляду за дитиною як застрахованій особі до досягнення нею трирічного віку з 17 вересня 2012 року до 29 липня 2015 року в розмірі 130,0 грн. щомісяця, що є мінімальним розміром такої допомоги, визначеним відповідно до прикінцевих положень Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. В подальшому розмір допомоги перераховувався за заявами позивача про призначення допомоги по доходам сімї.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 народилася 29 липня 2012 року, її матірю є ОСОБА_1, що підтверджено свідоцтвом про народження (арк. справи 6).
Позивач є застрахованою особою, перебуває у відпустці по догляду за дитиною по досягнення нею трирічного віку з 17 вересня 2012 року до фактичного виходу з відпустки відповідно до наказу директора Донецького обласного центра зайнятості, знаходиться на обліку в УПСЗН Ясинуватської міської ради.
Відповідно до довідок, протоколу, рішень відповідача ОСОБА_1 призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми з 17.09.2012 року до 29.07.2015 року в розмірі 130,0 грн. щомісячно.
10.10.2013 р. відповідачем відмовлено позивачеві у перерахунку суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (арк. справи 9-10).
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12. 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII (далі - Закон № 2811- XII), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001 року (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону N 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону N 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-XII та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40 - 44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40 - 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу III Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-XII.
Статтею 46 Закону України від 26.12.2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 .04.2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-IIIпризначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону N 2811-XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону N 2240-III на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», не встановлювався інший, ніж у Законі № 2240-ІІІ розмір допомоги, а положення постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року було затверджено саме на виконання Закону № 2811-ХІІ, тому застосовувати зазначену постанову КМУ до особи, яка застрахована в системі загальнообов'язкового страхування неможливо, оскільки на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному випадку поширюються норми спеціального Закону № 2240-ІІІ, а саме ст. 43, згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі № 21-410а12.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 червня 2013 року, виходячи з розміру не меншого прожиткового мінімуму для дітей до 6 років та з врахуванням виплачених сум.
Оскільки відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тому неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.
Згідно з вищевказаним, кінцевою датою задоволення позовних вимог дату розгляду справи по суті, тобто 25 листопада 2013 року.
У відповідності до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам, підстав для звільнення відповідача від сплати судового збору відсутні.
На підставі викладеного, ст. 3, 19 Конституції України, ст. ст. 14, 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 Анатоліївни до управління парці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, стягнення сум задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. з 01.06.2013 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомогу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» за період з 01.06.2013 року до 25.11.2013 року включно з урахуванням фактично здійснених за цей час виплат.
Стягнути з місцевого бюджету м.Ясинувата на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 22,94 грн. (двадцять дві грн. 94 коп.).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: ОСОБА_4