Постанова № 35762924, 25.11.2013, Чумаківський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Пролетарський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
25.11.2013
Номер справи
262/7240/13-а
Номер документу
35762924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

262/7240/13-а

2-а/262/224/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2013 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого суддіМасендич В.В.

при секретаріКрисановій О.С.

за участю позивачаОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради «про оскарження дій субєктів владних повноважень щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Пролетарського районного суду м. Донецька з позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради (далі - УПСЗН) п про оскарження дій субєктів владних повноважень щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обґрунтувавши позовні вимоги тим, що вона є матірю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі заяви відповідачем їй було призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та нараховано з 26 грудня 2011 року по 130 грн. на місяць. Але така сума не відповідає чинному законодавству, оскільки щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми їй мали б виплатити у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Позивач зверталася з заявою до УПСЗН з проханням про проведення перерахування допомоги, однак їй було відмовлено. За таких підстав вона вимушена звернутися до суду з даним позовом. Позивач просила оскаржити дії субєктів владних повноважень щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивач ОСОБА_4 у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні, пояснення надала аналогічні викладеним.

Відповідач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради надав до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу без їхньої участі. А також надав заперечення, згідно яких позивач перебувала на обліку в УПСЗН Пролетарського району м. Донецька та отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17.03.2011 року по 04.09.2013 року. З 05.09.2013 року виплата допомоги заявниці припинена у звязку з виходом на роботу з повним робочим днем. На підставі ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та п.22 Порядку призначення та виплати допомоги сімям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 грн. ОСОБА_1. отримувала допомогу у мінімальному розмірі, а саме 130,00 грн. Всі дії відповідач проводив відповідно до чинного законодавства.

Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Позивач ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, (а.с. 11). Перебуває на обліку в УПСЗН з 17.03.2011 року, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої з 26грудня 2011 року визначено відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2011 року та який становить 130 грн. на місяць. Допомога позивачу була призначена з 17.03.2011 року по 04.09.2013 року в розмірі 130,00 грн. З 05.09.2013 року позивачу припинена виплата допомоги, у звязку з виходом на роботу з повним робочим днем. (а.с. 14)

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі - Закон №107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми (далі - Закон №2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги, також, визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI Про Державний бюджет України на 2009 рік та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI Про Державний бюджет України на 2010 рік (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

У подальшому, ані Законом України Про Державний бюджет на 2010 рік, ані Законом України Про Державний бюджет на 2011 рік, ані Законом України Про Державний бюджет на 2012 рік, ані Законом України Про Державний бюджет на 2013 рік, ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з 2011 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

При застосуванні норм матеріального права у даних правовідносинах суд враховує позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 25 грудня 2012 року в справі №21-410а12.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Зазначені вище обставини спростовують доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову та дають суду підстави для задоволення позовних вимог частково про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною.

Проте, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги про проведення перерахунку та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з дня призначення допомоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За вказаних обставин, суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що даний позов в частині вимог нарахувати та виплатити суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період, який просить позивач, поданий з пропуском встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України строку звернення до суду, а також враховуючи відсутність в матеріалах справи даних про причини його пропуску та даних, які б вказували на поважність цих причин, суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку поважними.

Відтак, позовна заява в частині вимог щодо не нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахувати та виплатити суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період , який просить позивач підлягає відмові у зв'язку з пропуском встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, про можливість задоволення позовних вимог частково. Позовні вимоги позивача про оскарження дій субєктів владних повноважень щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити за період з 18 квітня 2013 року по день винесення рішення судом, тобто по 25.11.2013 року.

Керуючись ст. 13, 15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми, ст.ст. 1, 4, 5, 29, 42 ЗУ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, ст.ст.17,19, 69, 99, 117, 118, 159, 161 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради «про оскарження дій субєктів владних повноважень щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради щодо відмови перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18 квітня 2013 року по 25.11.2013 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 18 квітня 2013 року по 25 листопада 2013 року з урахуванням виплачених раніше сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяВ.В.Масендич

25.11.2013