2-а/754/567/13
Справа № 754/20561/13-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.12.2013 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Таран Н.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій Управління щодо не врахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за інвалідністю відповідно до Закону України «Про державну службу» з усіх сум заробітної лпти на які нараховані внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з застосуванням індексації сум, що підлягають виплаті з 11 вересня 2013 року.
В обгрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що з 11.09.2013 року їй призначено та вона отримує пенсію як державний службовець. При призначенні пенсії державного службовця не були включені виплати матеріальної допомоги. У зв'язку з цим, вона 13 жовтня 2013 року звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, оскільки, враховуючи положення ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" матеріальна допомога входить до складової заробітної плати і є базою для нарахування пенсії. 21 жовтня 2013 року відповідачем було направлено позивачеві лист, в якому було зазначено про те, що визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється без врахування графи «Інші виплати», а саме: виплати матеріальної допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки. Та зазначив, що дані виплати не включаються до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
Представник відповідача подав письмові заперечення на дану позовну заяву, посилаючись на те, що відповідно до ст. 37 Закону України «про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 33 згаданого Закону України визначено структуру заробітної плати державних службовців, а саме: заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, затверджені постановою №19-11 відповідають вимогам Закону України «Про державну службу». Щодо матеріальної допомоги на оздоровлення, то відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» ця виплата не входить в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для урахування її з заробіток для обчислення пенсії як державному службовцю немає.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва з 11.09.2013 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до долученої до позову копії заяви вбачається, що 13 жовтня 2013 року позивач звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо здійснення розрахунку призначеної пенсії з врахуванням інших виплат, що зазначені в Довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуючи положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу".
Для проведення перерахунку пенсії позивачем була надана до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва довідка від 11.09.2013 року № 82 (а.с.11,12)
Зазначена довідка містила відомості про доходи позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особово важливої роботи, премії, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань).
Листом від 21 жовтня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва позивачу було відмовлено у здійснені перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, з посиланням на ст. 33 Закону України "Про державну службу", якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбаво. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, не передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу" як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Суд не може погодитися з твердженням Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України "Про державну службу").
Матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуєються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670" визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно наданої довідки позивача, виданої Департаментом Земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації від 11.09.2013 року №82, складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) надбавки, премії та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань) за період з 01.09.2011 року по 30.08.2013 року складають: 26328,24 грн. (а.с.11-12).
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань на підставі заяви від 13 жовтня 2013 року, а тому позовні вимоги в цій частині та в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" з усіх сум заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з застосуванням індексації сум, що підлягають виплаті з 13 жовтня 2013 року.
Не підлягають задоволенню, на думку суду, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю відповідно до Закону України «Про державну службу» з усіх сум заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з застосуванням індексації сум, що підлягають виплаті з 11 вересня 2013 року, оскільки позивач, як вбачається із наданих матеріалів, звернулась до відповідача із заявою про врахування даних сум та подала відповідну довідку із зазначенням розміру отриманих виплат лише 13 жовтня 2013 року, отже саме з 13 жовтня 2013 року у неї виникло право на отримання пенсії в розмірі із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
На підставі Закону України "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 12, 19, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахування середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питаннь.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" з усіх сум заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з застосуванням індексації сум, що підлягають виплаті з 13 жовтня 2013 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя Н.Г.Таран