ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2013 р. 14 год.31 хв.Справа № 821/3591/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю: представника позивача - Щербини Р.Л.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі-позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 (далі-відповідач, ОСОБА_3) про стягнення коштів в розмірі 9979 грн. 12 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, суду пояснила, що відповідач, під час реєстрації у службі зайнятості, усупереч вимогам ч.2 ст.36 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" надала недостовірну інформацію щодо своєї трудової діяльності у ТОВ "Фоззі - Фуд" та незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 9979 грн. 12 коп. Позивачем було надіслано відповідачеві лист - повідомлення щодо добровільного повернення суми боргу, однак вжиті службою зайнятості заходи не призвели до надходження відповідної сплати, тому представник ХМЦЗ просить суд стягнути кошти матеріального забезпечення в розмірі 9979 грн. 12 коп. в судовому порядку.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проти їх задоволення заперечувала, мотивуючи тим, що ОСОБА_3 у ТОВ "Фоззі - Фуд" не працювала, листа - повідомлення щодо добровільної сплати боргу від позивача не отримувала, тому вважає, що вимоги Херсонського міського центру зайнятості щодо повернення коштів матеріального забезпечення в розмірі 9979 грн. 12 коп. є безпідставними та необгрунтованими.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.
10 грудня 2010 року згідно з персональною карткою, копія якої міститься серед матеріалів справи, ОСОБА_3 звернулася до Херсонського міського центру зайнятості для взяття її на облік, набуття статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. Під час реєстрації відповідач повідомила службу зайнятості про те, що її останнім місцем роботи було товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Сіті продукт". Звільнена 04 листопада 2010 року за згодою сторін (ст. 38 КЗпП). Персональна картка за поданою відповідачем інформацією власноруч нею підписана. З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_3 ознайомлена на інформаційному семінарі Херсонського міського центру зайнятості 17 грудня 2010 року. За таких обставин, наказом від 17 грудня 2010 року № НТ101217 відповідачеві присвоєно статус безробітної з призначенням допомоги по безробіттю з 17 грудня 2010 року. Наказом від 23 червня 2011 року № НТ110623 ОСОБА_3 знято з обліку у ХМЦЗ у зв'язку з її письмовою відмовою від послуг служби зайнятості.
26 січня 2012 року провідним спеціалістом відділу взаємодії з роботодавцями ХМЦЗ проведено перевірку достовірності страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За результатами перевірки складено акт від 26 січня 2012 року № 42/р-2.
На підставі листа директора з роздрібної торгівлі Південного регіонального управління мережі "Сільпо" ТОВ "Фоззі-Фуд" від 18 жовтня 2011 року № 3730/10-УРПД, витягів з наказів про прийняття на роботу та звільнення, спеціалістом позивача встановлено, що відповідач знаходилась у трудових відносинах з ТОВ "Фоззі-Фуд" з 05 листопада 2010 року, обіймаючи посаду адміністратора. 23 листопада 2010 року її було звільнено за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України. Запис до трудової книжки не внесено.
За період з 05 листопада 2010 року до 23 листопада 2010 року ОСОБА_3 отримано дохід у ТОВ "Фоззі-Фуд" в розмірі 784 грн. 43 коп., про що свідчать довідка роботодавця про середню заробітну плату (дохід) (для розрахунку виплат на випадок безробіття) від 12 січня 2012 року № 15 РПД та розрахунковий листок за листопад 2010 року, підтверджені даними Державної податкової адміністрації України та Пенсійного фонду України, які отримані позивачем шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи. Відрахування до соціальних фондів утримані та перераховані до бюджету у повному обсязі. Крім того, з розрахункового листка ТОВ "Фоззі-Фуд" (січень 2011 року) слідує, що відповідачеві нараховано до виплати 353 грн. 98 коп., як компенсацію за невикористані дні відпустки.
Згідно з ч.3 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року №1533-ІІІ (далі- Закон №1533-ІІІ) допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, призначається відповідно до частин першої та другої цієї статті, і її виплата починається з 91-го календарного дня.
Таким чином, ОСОБА_3, яка звільнилась з останнього місця роботи 23 листопада 2010 року за власним бажанням і не повідомила про даний факт позивача, допомога по безробіттю мала бути призначена не 17 грудня 2010 року, а по проходженні 91-го календарного дня з моменту реєстрації в ХМЦЗ.
Згідно з наказом Херсонського міського центру зайнятості від 14 березня 2013 року № НТ 120314 відповідача було зобов'язано повернути кошти за період перебування на обліку в якості безробітної в розмірі 9979 грн. 12 коп. В результаті чого ОСОБА_3 було направлено листа від 15 березня 2012 року № 10-11/1918 з проханням відшкодувати вищевказану суму.
Як доказ виплати відповідачеві матеріального забезпечення на загальну суму 9979 грн. 12 коп., позивачем надано до суду відомість за період з 17 грудня 2010 року по 22 червня 2011 року.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Абзацом 1 ч.3 ст.36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пп.1 п.5.5 розд.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики Українивід 20 листопада 2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136 (далі-Порядок надання допомоги по безробіттю ) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
За приписами п.п. 2, 4, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним , затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248 (далі - Порядок розслідування страхових випадків) розслідування страхових випадків здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, усупереч нормам Закону № 1533-ІІІ, Порядку розслідування страхових випадків, Порядку надання допомоги по безробіттю та роз'ясненим спеціалістами центру зайнятості правам та обов'язкам, відповідач своєчасно не надала до служби зайнятості відомостей щодо своєї трудової діяльності у ТОВ "Фоззі - Фуд", що спричинило нарахування їй допомоги по безробіттю без скорочення виплати на 90 календарних днів, як того вимагає положення частини 3 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. При цьому, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч.1 ст.69 КАС України).
Зауваження представника відповідача щодо неотримання ОСОБА_3 листа позивача від 15 березня 2012 року № 10-11/1918 з проханням про добровільне повернення коштів матеріального забезпечення не знайшло свого підтвердження, оскільки серед матеріалів справи міститься долучена представником позивача копія рекомендованого повідомлення про вручення відповідачеві поштового відправлення (вищевказаного листа) 17 березня 2012 року.
Доказів, які спростовують позицію Херсонського міського центру зайнятості відносно трудової діяльності ОСОБА_3 у ТОВ "Фоззі - Фуд" представником відповідача не надано. Водночас, позивачем пред'явлено суду докази, які підтверджують факт неподання відповідачем відомостей про обставини, що впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення.
Станом на 19 листопада 2013 року кошти в розмірі 9979 грн. 12 коп. ОСОБА_3 не сплачено.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 щодо стягнення з неї коштів матеріального забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч. 4 ст. 94, ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути зі ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Херсонського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574) кошти в розмірі 9 979 (дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 12 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 листопада 2013 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.3