Постанова № 35757461, 18.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2013
Номер справи
805/14909/13-а
Номер документу
35757461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2013 р. Справа № 805/14909/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Спасової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації котлів №59368, №59358, №59357, економайзерів №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальних кранів №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне у господарській діяльності без проведення їх опломбування,-

В С Т А Н О В И В :

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації котлів №59368, №59358, №59357, економайзерів №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальних кранів №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне. В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до направлення на перевірку № 016-14/91 від 24.09.2013 року посадовими особами позивача було проведено планову перевірку Вагонного депо Дебальцеве-сортувальне ДП «Донецька залізниця». Під час проведення перевірки були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, 13 з яких створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Результати перевірки були зафіксовані в акті перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 02.10.2013 року № 016-14/120. Посилаючись на ст.39 Закону України «Про охорону праці», ч.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 позивач просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації котлів №59368, №59358, №59357, економайзерів №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальних кранів №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне.

Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації та використання у господарській діяльності котлів №59368, №59358, №59357, економайзерів №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальних кранів №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне, без проведення їх опломбування.

Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи.

Таким чином, суд приймає заяву позивача та розглядає адміністративну справу з урахуванням уточнених позовних вимог.

Відповідач проти позову заперечив, надавши суду письмові заперечення на позов, в яких вказав, що зауваження згідно припису головного державного інспектора Державної інспекції нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами від 02.10.2013 року № 016-14/83 Вагонним депо Дебальцеве-сортувальне частково усунуті. На підтвердження зазначеного долучив до матеріалів справи копії актів технічного огляду кранів № Дон-1466-пм, № Дон-1402-пм, №1072 та копію заходів, щодо усунення недоліків з відміткою про виконання. Вказував, що котли не експлуатуються, про що є відповідна відмітка в акті. Посилаючись на викладене, просив не застосовувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП «Донецька залізниця» шляхом повного зупинення вантажопідйомних кранів реєстраційні № 1072/пм., 1466/пм., 1402/пм., та економайзерів реєстраційні № 59360, 59370, 59369, котлів реєстраційні № 59368, 59358, 59357.

У судове засідання, призначене на 18 листопада 2013 року, представники сторін не з’явились. До відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надали заяви про розгляд справи без їх участі, в порядку письмового провадження. При цьому, представником позивача долучені письмові пояснення, з яких вбачається, що уточнені позовні вимоги він підтримує у повному обсязі. Щодо часткового усунення відповідачем виявлених порушень вказував, що Вагонним депо Дебальцеве-сортувальне було проведено експертне обстеження котлу за реєстраційним номером 59358 та економайзеру за реєстраційним номером 59360, але не проведено їх технічний огляд уповноваженою організацією, отже порушення встановлені в акті перевірки від 02.10.2013 року відповідачем усунуті не були.

Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх наявними доказами, визначившись із правовою нормою, яку слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 38 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року N 2694-XII, із змінами та доповненнями (надалі Закон України № 2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п.6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривій Ріг.

Отже, позивач у справі є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням суб’єктами господарювання законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

Судом встановлено, що відповідач по справі Державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстровано в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 01074957.

Відповідно до направлення на перевірку № 016-14/91 від 24.09.2013 року посадовими особами позивача було проведено планову перевірку відповідача. Об’єкти перевірки: котли №59368, №59358, №59357, економайзери №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальні крани №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм, які фактично знаходяться у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне ДП «Донецька залізниця».

За результатами перевірки складено акт № 016-14/120 від 02.10.2013 року, який був підписаний уповноваженою особою відповідача без зауважень або заперечень щодо проведеного заходу, та один примірник якого було вручено представнику відповідача.

Згідно розділу 5 акту перевірки № 016-14/120 від 02.10.2013 року зафіксовано 13 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Зокрема зафіксовані порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці»:

- не експлуатуються та не проведено періодичне технічне опосвідчення котлів реєстраційні № 59357, № 59368, 59358, економайзерів реєстраційні № 59360, чим порушені вимоги п.10.2.1 НПАОП 0.00-1.60-66;

- у котла реєстр. № 59367, економайзера реєстр. № 59359 на маховиках арматури не вказаний напрямок їх обертання під час відкривання або закривання арматури, чим порушені вимоги п.5.6.3 НПАОП 0.00-1.60-66;

- у котла реєстр. № 59367 не встановлений пристрій для відводу рідкого палива з форсунок при спаленні, для запобігання потрапляння його на підлогу котельні, чим порушені вимоги п.8.7.6 НПАОП 0.00-1.60-66;

- у котла реєстр. № 59367 водовказівні прилади прямої дії освітлені так, що рівень води неможливо побачити з робочого місця машиніста, чим порушені вимоги п.5.3.9 НПАОП 0.00-0.60-66;/P> P class="ps1">- у економайзера реєстр. № 59359 табличка з зазначенням наступних даних: а) реєстр. номер; б) дозволений робочий тиск; в) дата (рік, місяць) наступного внутрішнього огляду та гідравлічного випробування не відповідають паспортним даним, чим порушені вимоги п.10.1.9 НПАОП 0.00-1.60-66;

- кран реєстр. № 1662/пм не перереєстрований після передачі іншому суб’єкту господарювання в державній інспекції нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами, чим порушені вимоги п.7.1.5 НПАОП 0.00-1.01-07;

- допущена експлуатації вантажопідіймальних кранів реєстр. № 1072/пм, 1466/пм, 1402/пм, яким не проведений позачерговий технічний огляд у разі закінчення граничного строку експлуатації, вимоги п.п. 7.3.1, 7.3.5, 7.5.8 НПАОП 0.00-1.01-07;

- у кранів реєстр. № 1072/пм, 1466/пм, 1402/пм відсутні журнали технічного обслуговування та ремонту кранів – вимоги п.7.4.22, п.5.2.11 НПАОП 0.00-1.01-07;

- крани реєстр. № 1072/пм, 1466/пм, 1402/пм не несуть попереджувальне забарвлення у вигляді чергующихся смуг жовтого та чорного кольору на корпусі підвістки крюка ГОСТ 12.2.058-81 (СТ СЕВ 1716-79)

- у крана реєстр. № 1466/пм увідний пристрій вантажопідіймального крану розташований у відкритій кабінці не має покажчика «Вимкнено» «Увімкнено» - вимоги п.4.9.6 НПАОП 0.00-1.01-07;

- у крана реєстр. № 1077/пм ходові колеса мостового крану не споряджені щитками, що унеможливлюють попадання під колеса сторонніх предметів – вимоги п. 4.15.2 НПАОП 0.00-1.01-07;

- допущена експлуатація вантажопідіймальних кранів реєстр. № 1072/пм, 1466/пм, 1402/пм у яких на головних тролеях відсутня світлова сигналізація присутності напруги п.2.22.4 НПАОП 0.00-5.07.94;

- у крана реєстр. № 1072/пм послаблено кріплення вузлів ходових коліс крана та вантажного візка – вимоги п.2.22.2 НПАОП 0.00-5.07-94.

Відповідно до ст. 13 Закон України № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Ст. 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Пунктом 2.40. розділу ІІ Положення № 826 передбачено, що поновлення роботи (виробництва) здійснюється на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення зазначених у розпорядженні порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а також результатів перевірки усунення цих порушень. Така перевірка проводиться у термін не пізніше трьох діб після отримання повідомлення про усунення порушень.

Перевірка виконання припису або усунення порушень, що призвели до заборони виконання робіт або виробництва чи обмеження виробництва, здійснюється шляхом проведення посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис (розпорядження), позапланової перевірки (п. 2.41. Положення № 826).

З наведених положень законодавства та підзаконних актів вбачається, що усунення виявлених порушень має бути перевірено посадовою особою Держгірпромнагляду України на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а належним доказом усунення порушень може бути акт, складений за результатами такої перевірки. З зазначених підстав суд відхиляє надані відповідачем докази про часткове усунення виявлених порушень та здійснення дій з технічного огляду вантажопідіймальних кранів, оскільки вказані документи не є належними доказами усунення порушень законодавства з охорони праці.

Оскільки належних доказів, які б свідчили про усунення порушень ДП «Донецька залізниця», виявлених в акті перевірки № 016-14/120 від 02.10.2013 року, відповідачем не надано, суд приходить до висновку про наявність підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду. Отже, позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Оскільки невиконання ДП «Донецька залізниця» положень законодавства з охорони праці несе ризик завдання шкоди здоров'ю та життю людей, суд допускає постанову про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду до негайного виконання.

Відповідно до положень статей 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2013 року сплата судового збору Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області була відстрочена до ухвалення судового рішення у даній справі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 68, 82 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158, 159, 161, 162, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації котлів №59368, №59358, №59357, економайзерів №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальних кранів №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне - задовольнити.

Застосувати до Державного підприємства «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01074957) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації та використання у господарській діяльності котлів №59368, №59358, №59357, економайзерів №59360, №59370, №59369, вантажопідіймальних кранів №1072/пм, №1466/пм, №1402/пм у Вагонному депо Дебальцеве-сортувальне без проведення їх опломбування.

Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 68 (шістдесят вісім) гривень, 82 (вісімдесят дві) копійки, які перерахувати за наступними платіжними реквізитами : Отримувач коштів – Держбюджет Калінінського району міста Донецька; р/р отримувача – 31217206784005; банк отримувача – ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку – 834016; ЄДРПОУ отримувача 38034015; Призначення платежу: “Судовий збір, Код 35099148, п.3.1”.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ДП «Донецька залізниця» підлягає негайному виконанню.

Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті 18 листопада 2013 року.

Суддя Спасова Н.В.