Справа № 296/7842/13-а
2-а/296/568/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2013 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді Анциборенко Н.М.,
при секретарі Медведській Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Житомирської міської ради та просять поновити процесуальний строк для подачі позову до суду, визнати протиправними дії відповідача щодо включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян квартиру АДРЕСА_1 та визнати нечинним рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №537 від 23.07.2008 року Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян в частині включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян квартири АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що позивачі з 2006 року перебувають у зареєстрованому шлюбі. Позивач ОСОБА_1 з жовтня 1984 року по теперішній час працює лікарем-педіатром в Житомирській дитячій міській лікарні та перебуває в черзі на отримання житла. Позивач ОСОБА_2 працювала в Житомирській обласній лікарні з січня 1992 року по листопад 2002 року та перебуває в черзі на позачергове отримання житла з 1993 року по теперішній час. Позивачі проживали в гуртожитку дитячої лікарні по вул.1-го Травня, 26 у м. Житомирі, де займали одну кімнату площею 11,00 кв.м.. У звязку з відсутністю житла в порядку поліпшення житлових умов у травні 2008 року відповідач надав їм для проживання квартиру ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном на 1 рік без реєстрації місця проживання, але з умовою оплати комунальних послуг.
На підставі листа відповідача №18/3134 від 15.05.2008 року на імя начальника КВЖРЕП №10 позивачі були вселені у вказану квартиру, яка складається з житлової кімнати плошею 11,2 кв.м., туалета, коридора та кухні.
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 03.11.2011 року №666 позивачам було надано дозвіл на реєстрацію місця проживання у вказаній квартирі терміном на три роки. На підставі зазначеного рішення позивачі 23.12.2011 року були зареєсстровані у квартирі до 23.12.2014 року.
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 20.03.2013 року №111 позивачам продовжено строк проживання у вказаній квартирі терміном на 1 рік. З цього рішення позивачі дізналися, що квартира включена до фонду житла для тимчасового проживання громадян, що порушує їх житлові права, тому просять поновити пропущений з поважних причин процесуальний строк звернення з позовом до суду.
Факт постійного проживання у вказаному житловому приміщенні з травня 2008 року підтверджується квитанціями про оплату житлово-комунальних послуг, медичним картками, перебуванням на квартирному обліку та листуванням за цією адресою.
Вважають дії відповідача щодо включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян квартири АДРЕСА_2 протиправними, а рішення незаконним, тому що на час прийняття рішення зазначена квартира не була вільною. Договір найму на проживання у житловому приміщенні фонду житла для тимчасового проживання громадян між відповідачем та позивачами ніколи не укладався. Посилання відповідача на те, що квартира знаходиться в будинку маневрового переселенського житлового фонду є необґрунтованим, оскільки чинним законодавством такий фонд не був передбачений.
Власного житла позивачі не мають, постійно проживають у квартирі з травня 2008 року, регулярно оплачують квартирну плату та комунальні послуги та здійснюють поточний ремонт.
Крім того, незаконність рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №537 від 23.07.2008 року встановлена судовими рішеннями у аналогічних справах.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що у травні 2008 року виконавчий комітет Житомирської міської ради в порядку поліпшення житлових умов надав позивачам для проживання квартиру ІНФОРМАЦІЯ_1 з умовою оплати комунальних послуг та квартирної плати. Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №537 від 23.07.2008 року Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян зазначена квартира була включена до фонду житла для тимчасового проживання громадян, який призначений для тимчасового забезпечення житлом громадян у випадках, передбачених законодавством. Квартири, що належать до фонду житла для тимчасового проживання громадян, надаються на строк до одного року.
ОСОБА_1 перебуває на кооперативному обліку у міськвиконкомі в загальній черзі за №736 з 26.08.1985 року, в списку першочергового одержання житла за №1379 з 18.03.1992 року. Також ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у міськвиконкомі у загальній черзі за №2151 з 18.03.1992 року сімєю у складі двох осіб. ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку міськвиконкому в списку позачергового одержання житла за №333 з 15.09.1993 року.
При цьому представник відповідача не заперечує тієї обставини, що позивачі з травня 2008 року постійно проживають у квартирі.
Вважає, що задоволення позову порушить права територіальної громади, а також осіб, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінюючи у сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивачі перебувають у шлюбі з 21.09.2006 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб І-ТП № 021030 (а.с.13).
Позивач ОСОБА_1 з 22.10.1984 року по теперішній час працює на посаді лікаря-педіатра у КУ Центральна дитяча міська лікарня, що підтверджується довідкою №134 від 22.05.2013 року (а.с.22).
Позивачі не мають власного житла та потребують поліпшення житлових умов.
Так, відповідно до довідки відділу по обліку та розподілу жилої площі виконавчого комітету Житомирської міської ради №1 від 24.03.2011 року (а.с.17) ОСОБА_1 перебуває на кооперативному обліку у міськвиконкомі в загальній черзі №736 з 26.08.1985 року, в списку першочергового одержання житла №1379 з 18.03.1992 року. Згідно довідки №134 від 24.03.2011 року (а.с.18) ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у міськвиконкомі у загальній черзі за №2151 з 18.03.1992 року сімєю у складі двох осіб. ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку у міськвиконкому в списку позачергового одержання житла за №333 з 15.09.1993 року, що підтверджується довідкою відділу по обліку та розподілу жилої площі виконавчого комітету Житомирської міської ради №173 від 04.06.2013 року (а.с.19). Зазначені обставини не оспорюються представником відповідача.
Відповідно до довідки Комунального підприємства Житомирського обласне міжміське бюро технічній інвентаризації №820 від 02.08.2012 року зареєстрованих будинків або їх частин на імя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не значиться (а.с.16).
Листом відповідача № 18/3134 від 15.05.2008 року ОСОБА_1 (сімї в складі 2 чоловік - він та дружина) надано дозвіл на проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2 терміном на 1 рік без реєстрації з обовязковим проведенням розрахунків за комунальні послуги та послуги з утримання будинку та прибудинкової території (а.с.8).
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №666 від 03.11.2011 року надано дозвіл ОСОБА_1 разом з дружиною на реєстрацію місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_3 терміном на три роки (а.с.12).
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №111 від 20.03.2013 року продовжено строк проживання позивачам у житловому приміщенні з фонду житла для тимчасового проживання, а саме у квартирі АДРЕСА_3 терміном на один рік (а.с.11).
Отже, позивачі вселились в спірну квартиру з дозволу відповідача на законних підставах та постійно проживають у квартирі з травня 2008 року по теперішній час, сплачують комунальні послуги та квартирну плату, здійснюють поточний ремонт, отримують поштову кореспонденцію, користуються медичною допомогою за зазначеною адресою, що підтверджується довідкою ТОВ КК КомЕнерго-Житомир №180 від 09.08.2013 року (а.с.23), квитанціями про оплату комунальних послуг та квартирної плати, медичними картками тощо (а.с.53-150). Зазначені обставини не оспорюються представником відповідача.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.58 Конституції України, ч.4 ст.2 ЦПК України закони та інші нормативно-правові акти, які встановлюють нові обовязки, скасовують чи звужують права, належні учасникам цивільного процесу чи обмежують їх використання, не мають зворотної дії в часі.
У червні 2003 року Житловий кодекс України був доповнений статтями 132-1 та 132-2, які визначають порядок, умови надання і користування жилим приміщенням з фондів житла для тимчасового проживання. Постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 31.03.2004 року затверджені Порядок формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядок надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання.
Відповідно до п.4 Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 31.03.2004 року до фондів вказаного житла можуть бути включені тільки вільні житлові приміщення.
Згідно п.3 Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання громадянам розяснюються особливості умов договору найму зазначеного приміщення.
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №537 від 23.07.2008 року Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян (а.с.9-10) квартира АДРЕСА_1 включена до переліку квартир, віднесених до фонду житла для тимчасового проживання громадян.
На момент прийняття оскаржуваного рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради квартира АДРЕСА_1 не була вільною, оскільки, як встановлено вище, позивачі проживали в ній з травня 2008 року.
Квартира також не була віднесена до маневрового відселенського фонду міста згідно рішення відповідача № 174 від 13.03.1986 року, оскільки діючим на момент вселення позивачів до квартири законодавством маневровий переселенський фонд не був передбачений.
Питання про виселення позивачів з квартири відповідач не порушував та неодноразово продовжував термін проживання позивачів у квартирі, що не заперечував представник відповідача у судовому засіданні.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, враховуючи, що позивачі з травня 2008 року по теперішній час постійно проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2, оплачують квартирну плату та комунальні послуги, строки позовної давності про їх виселення закінчилися та на момент прийняття оскаржуваного рішення квартира не була вільною, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян квартири АДРЕСА_1 є протиправними, а рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 537 від 23.07.2008 року в частині включення зазначеної квартири до фонду житла для тимчасового проживання громадян слід визнати незаконним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 69-71, 159, 160, 163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити строк звернення з адміністративним позовом.
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян квартири АДРЕСА_1.
Визнати нечинним рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 23.07.2008 року № 537 в частині включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян квартири АДРЕСА_4.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Cуддя Н. М. Анциборенко