ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Кондратюк В.І.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"28" листопада 2013 р. Справа № 0617/2а-19348/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" червня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирської обласної організації Українського товариства охорони глухих м.Житомир, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 05.06.2012р. позов задоволено частково: зобов'язано українське товариство глухих Житомирської обласної організації УТОГ провести донарахування ОСОБА_3 доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 01.12.2010 року по 31.05.2011 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік", Законом України „Про державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_3 за період з 01.12.2010 року по 31.05.2011 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особам віднесеним до категорії 3 (ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" і "Про Державний бюджет України на 2011 рік щомісячно.
В апеляційній скарзі відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області зазначає, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області зобов'язано здійснити донарахування та виплату пенсії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову.
Згідно ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Позивач звернувся до суду із позовом як потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа 3-ї категорії, проживає в с.Кирдани Овруцького району Житомирської області, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує додаткову пенсію, передбачену ст. ст. 51, 39 Закону №796-ХІІ, але у розмірах, встановлених постановою КМУ.
Відповідно до ст. 51 Закону особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком. Особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком. Особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом № 796-XII, визначалися згідно постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплати як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати або пенсії, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри доплат в твердій грошовій сумі та у розмірах до прожиткового мінімуму.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсії застосуванню підлягає саме стаття 51 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ за №530 від 28.05.2008 р, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо виплати пенсій та доплат до пенсій, які передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, обов'язок проводити нарахування та виплату пенсій, доплат, передбачених ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відноситься до відання органів Пенсійного фонду України, а тому, відповідачі у справі є належними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Щодо посилань відповідача про зобов'язання останнього здійснити перерахунок позивачу виплат, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" слід зазначити, що вони є безпідставними з огляду на те, що позивач не має статусу дитини війни у відповідності до ст. 1 Закону, тому позивач не заявляв вказаних позовних вимог, а відтак суд не розглядав вказану вимогу.
Щодо періоду, за який має бути нараховано та виплачено зазначені виплати позивачу, то суд правильно визначив його відповідно до ч.2 ст.99 КАС України - у межах строку звернення до суду та внесених змін у законодавство, що регулює спірні правовідносини.
Доводи відповідача щодо правомірності його дій у зв'язку з відсутністю джерел фінансування на вказані виплати та необхідність їх встановлення бюджетним законодавством, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" червня 2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) С.М. Шевчук
судді: (підпис) Г.І. Майор
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Житомирська обласна організація Українського товариства охорони глухих м.Житомир пров.. Парковий, 4,м.Житомир,10030
4- Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул. Перемоги, 55,м.Житомир,10003
5- Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100