ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2013 р. Справа № 2а-1870/9186/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24.01.2013р. по справі № 2а-1870/9186/12
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції , Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області
про стягнення надмірно сплаченого податку на прибуток,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі - позивач, ПАТ "Сумиобленерго"), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Конотопська ОДПІ), Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДКСУ у Сумській області) в якому просив суд:
- стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1597211 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що, згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам, Конотопському району електричних мереж та Конотопському районному відділенню "Енергозбут", податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало за 2 квартал 2011 року - 1877924,00 грн. (розрахунок по Конотопському району електричних мереж (далі - Конотопський РЕМ); за 2-3 квартал 2011 року - 654943,00 грн. (розрахунок по Конотопському РЕМ); за 2 квартал 2011 року - 579003,00 грн. (розрахунок по Конотопському районному відділенню "Енергозбут" (далі - Конотопське РВЕ); за 2-3 квартал 2011 року - 204773,00 грн. (розрахунок по Конотопському РВЕ).
У зв'язку з тим, що питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилася порівняно з 2 кварталом 2011 року, що відобразилося на сумі податку, яка підлягає сплаті в цілому по даним структурним підрозділам, виникла переплата у сумі 1597211 грн.
22.04.2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ "Сумиобленерго" прийняте рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ "Сумиобленерго", у тому числі Конотопського РЕМ та Конотопського РВЕ.
ПАТ "Сумиобленерго" було подано заяву до Конотопської ОДПІ (вих. №52/10582 від 01.10.2012 року) про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, але відповідач не виконав свої зобов'язання, передбачені нормами ПК України.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 24.01.13 року у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення надмірно сплаченого податку на прибуток відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Колегія суддів вважає за можливе, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, розглянути справу у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що, згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам ПАТ "Сумиобленерго", а саме Конотопському району електричних мереж та Конотопському районному відділенню "Енергозбут", податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року - 1877924,00 грн. (розрахунок по Конотопському району електричних мереж); за 2-3 квартал 2011 року - 654943,00 грн. (розрахунок по Конотопському РЕМ); за 2 квартали 2011 року - 579003,00 грн. (розрахунок по Конотопському районному відділенню "Енергозбут", за 2-3 квартал 2011 року - 204773,00 грн. (розрахунок по Конотопському РВЕ) (а.с. 6-13).
22 квітня 2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ "Сумиобленерго" (протокол № 8) прийняте рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ "Сумиобленерго", у тому числі: Конотопський район електричних мереж, Конотопське районне відділення "Енергозбут", про що здійснено запис в ЄДРПУ України (а.с.36-38).
Відповідно до платіжних доручень № 6368 та № 6367 від 18.08.13 р. до бюджету м. Конотоп ПАТ "Сумиобленерго" сплачено податок на прибуток (а.с. 17-18).
ПАТ "Сумиобленерго", з посиланням на п. 43.1. ст. 43 ПК України подало до Конотопської МДПІ відповідну заяву №52/10582 від 01.10.2012 р. про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток (а.с.15-16).
У відповідь на зазначену заяву позивачеві було направлено лист Конотопської МДПІ (а.с.34), яким ПАТ "Сумиобленерго" повідомлено, що платники Конотопське РЕМ ВАТ "Сумиобленерго" та Конотопське РВЕ ВАТ "Сумиобленерго" зняті з обліку, переплата по даним підприємствам відсутня.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що за умови наявності чинного рішення податкового органу (Конотопської МДПІ) про відмову в прийнятті податкової декларації як податкової звітності, відсутності даних, відображених в особовій картці платника податку, у Конотопської ОДПІ не було правових підстав для вчинення дій, передбачених нормами ст. 43 Податкового кодексу України, та направлення висновку органові Державного казначейства України про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
09.08.11 р. ПАТ "Сумиобленерго" був поданий розрахунок по Конотопському району електричних мереж за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 1 877 924 грн. Зазначена сума була сплачена товариством 18.08.11 р. платіжним дорученням №-6367. 09.11.11 р. ПАТ "Сумиобленерго" був поданий розрахунок по Конотопському району електричних мереж за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 654 943 грн. 09.08.11 ПАТ "Сумиобленерго" був поданий розрахунок по Конотопському районному відділенню "Енергозбут" за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 579 003 грн. Зазначена сума була сплачена позивачем 18.08.11 р. платіжним дорученням № 6368. 09.11.11 р. ПАТ "Сумиобленерго" був поданий розрахунок по Конотопському районному відділенню "Енергозбут" за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 204 773 грн.
Сума податку на прибуток з урахуванням питомої ваги витрат структурних підрозділів обчислюється відповідно до п. 2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України наростаючим підсумком. Як вбачається з розрахунків, питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилась в порівнянні з 2 кварталом 2011 року, що, відповідно, відобразилось на сумі податку, яка підлягає сплаті в цілому по зазначеним структурним підрозділам. В результаті цього виникла переплата по сплаті податку на прибуток по зазначеним структурним підрозділам, розмір якої складає: по Конотопському району електричних мереж (1 877 924 грн. - 654 943 грн. = 1 222 981 грн.); по Конотопському районному відділенню "Енергозбут" (579 003 грн. - 204 773 грн. = 374 230 грн.). Загальна сума надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток складає 1 597 211 гривень.
Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Отже, право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 3 квартал 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 01.10.2012 року, тобто в межах встановленого законом строку. При цьому відповідач не заперечував проти того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Таким чином, відповідачем дотримано всіх вимог ст.43 Податкового кодексу України при подачі заяви про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток. Вказана стаття містить вичерпний перелік умов повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Колегія суддів не погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що позивач із заявою про повернення суми грошового зобов'язання звертався до Конотопської МДПІ, на обліку якої як платник податків не знаходиться, зазначаючи, що саме на обліку в Конотопській МДПІ знаходилися в період, коли виникла переплата податку на прибуток, відокремлені підрозділи Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго", Конотопські районні електричні мережі та Конотопське районне відділення "Енергозбут", що підтверджується наданими позивачем копіями довідок про взяття на облік платників податків № 1395/28 від 23.02.1999 р. та № 396 від20.05.1999 р. відповідно.
Стаття 43 ПК України передбачає, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок № 974/1597/499).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про задоволення позову.
Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Постанова суду першої інстанції від 24.01.13 року не відповідає вимогам ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає скасуванню з підстав, визначених п.1, п.2, п.3, ч.1 ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.2 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Щодо судових витрат, колегія суддів вважає за необхідне застосувати ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України та стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" витрати по сплаті судового збору у розмірі 3293 (три тисячі двісті дев'яносто три) грн.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ч.1 ст. 198, п.п. 1,3,4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24.01.2013р. по справі № 2а-1870/9186/12 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позов Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про стягнення надмірно сплаченого податку на прибуток.
Стягнути з державного бюджету (державний бюджет - місто Конотоп, рахунок №31113009700008, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 23635072, код бюджетної класифікації 11021000) на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (вул. Д. Коротченка, 7, м. Суми, 40035, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ «ПриватБанк», МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 1 597 211 (один мільйон п'ятсот дев'яносто сім тисяч двісті одинадцять) гривень.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" витрати по сплаті судового збору у розмірі 3293 (три тисячі двісті дев'яносто три) грн.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С.Судді(підпис) (підпис) Катунов В.В. Ральченко І.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Рєзнікова С.С.