Постанова № 35744162, 29.11.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
824/1176/13-а
Номер документу
35744162
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2013 р. м. Чернівці Справа № 824/1176/13-а

10:21 год.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.

сторін:

представника позивача - Мазур О.Г.;

відповідача - ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Чернівецького міського центру зайнятості

до ОСОБА_2

про стягнення заборгованості.

ВСТАНОВИВ:

Чернівецький міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_2 (далі - відповідач) кошти в сумі 4292,44 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що ОСОБА_2 звернулась до Чернівецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та подала заяву про перереєстрацію її як безробітною. На підставі поданих нею документів їй було поновлено статус безробітного. В результаті проведеного обміну інформацією між Державною службою зайнятості та Пенсійним Фондом України щодо розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітній ОСОБА_2 було встановлено, що з 22.08.2012 р. по 18.10.2012 р. вона перебувала у трудових відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Панда», що підтверджується довідкою №397 від 25.03.2013 р. Позивач зазначає, що під час звернення в Чернівецький міський центр зайнятості відповідач умисно приховала відомості про перебування в трудових відносинах із товариством з обмеженою відповідальністю «Панда», оскільки зазначила в персональній картці останнє місце роботи товариство з обмеженою відповідальністю «Родничок», з якого вона звільнена 23.07.2012 р. За час перебування відповідача на обліку в Чернівецькому міському центрі зайнятості з 02.11.2012 р. по 29.03.2013 р. на її розрахунковий рахунок перераховано допомогу по безробіттю в сумі 4292,44 грн., яка підлягає поверненню.

В судовому засіданні позивач підтримав адміністративний позов у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позов визнав частково, щодо стягнення коштів в сумі 229,33 грн., нарахованих в період з 02.11.2012 р. по 09.11.2012 р. В задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_2 заперечувала, оскільки в її трудовій книжці останнє місце роботи зазначене товариство з обмеженою відповідальністю «Родничок». Зазначає, що в період з 22.08.2012 р. по 18.10.2012 р. перебувала в трудових відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Панда», однак не була ознайомлена з наказами, прийнятими в ході працевлаштування, а тому підстав вважатись офіційно працевлаштованою у неї не було.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі судом встановлено наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) звернулася до Чернівецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.

06.08.2012 р. ОСОБА_2 подала до Чернівецького міського центру зайнятості заяву в якій просила до вирішення питання її працевлаштування надати їй статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". В заяві також вказувала на те, що в даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та не має інших доходів (а.с. 36).

Того ж дня, на підставі заяви ОСОБА_2, Чернівецьким міським центром зайнятості видано наказ № НТ120806, яким відповідачу надано статус безробітного на загальних підставах та призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" (а.с. 15).

Наказом Чернівецького міського центру зайнятості від 21.08.2012 р. № НТ120821, ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку, у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг Чернівецького міського центру зайнятості (а.с. 15, 110).

02.11.2012 р. ОСОБА_2 повторно звернулася до Чернівецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. Окрім того, в заяві відповідач вказувала на те, що в даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та не має інших доходів (а.с. 13).

На підставі заяви ОСОБА_2 та поданих нею документів, Чернівецьким міським центром зайнятості прийнято рішення (наказ №НТ121102 від 02.11.2012 р.) про поновлення ОСОБА_2 статусу безробітного та поновлення допомоги по безробіттю (а.с.48).

Як вбачається із матеріалів справи, та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні під час реєстрації у службі зайнятості 06.08.2012 р. та 02.11.2012 р. відповідач ознайомилась із пам'яткою "Ваші права -Ваші обов'язки" (а.с. 13, 36).

Відповідно до нарахувань по персональній картці ОСОБА_2 за час перебування на обліку після поновлення статусу безробітної, а саме з 02.11.2012 р. по 29.03.2013 р., було виплачено допомогу по безробіттю в сумі 4292,44 грн. (а.с. 9).

29.03.2013 р. на черговому відвідуванні ОСОБА_2 Чернівецького міського центру зайнятості, внаслідок обміну інформацією між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом України щодо розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітній ОСОБА_2, було встановлено, що позивач працювала на ТОВ "Панда" з 22.08.2012 р. по 18.10.2012 р. на посаді головного технолога та звільнена по ст. 36 п. 1 КЗпП України (за згодою сторін), що підтверджується з довідкою ТОВ "Панда" № 397 від 25.03.2013 р. (а.с. 16).

У зв'язку з отриманням вказаної інформації, Чернівецьким міським центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, результати якого оформлено актом № 71 від 17.04.2013 р. В акті зафіксовано, що позивач перебував у трудових відносинах з ТОВ "Панда" з 22.08.2012 р. по 18.10.2012 р. та встановлено подання недостовірних даних на день звернення до Чернівецького міського центру зайнятості, що є підставою для повернення допомоги по безробіттю за час перебування на обліку з 02.11.2012 р. по момент проведення перевірки в сумі 4292,44 грн. (а.с. 10).

На підставі акту № 71 від 17.04.2013 р. та внаслідок обміну даних з Пенсійним фондом України, Чернівецьким міським центром зайнятості видано наказ № 132 від 17.04.2013 р. "Про відшкодування виплаченого матеріального забезпечення безробітною ОСОБА_2", яким визначено вжити необхідні заходи щодо повернення коштів безробітною ОСОБА_2 в сумі 4292,44 грн. (а.с. 8).

17.04.2013 р. відповідачем прийнято наказ №НТ130417 про припинення виплати допомоги по безробіттю з 02.11.2012 р. у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості, а також про повернення коштів з 02.11.2012 р. у сумі 4292,44 грн. та зняття з обліку позивача (а.с. 48).

Чернівецький міський центр зайнятості направив відповідачу претензію від 18.04.2013 р. №25-13/1633 про повернення виплаченої допомоги по безробіттю на загальну суму 4292,44 грн. (а.с. 6).

У зв'язку з неповерненням відповідачем коштів у сумі 4292,44 грн., позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Також судом встановлено, що вважаючи протиправними дії позивача щодо зазначення у висновку акту про повернення допомоги по безробіттю за час перебування на обліку ОСОБА_2 в сумі 4292,44 грн., винесення наказу № 132 від 17.05.2013 р. та відповідних пунктів наказу №НТ130513, припинення центром зайнятості виплати допомоги по безробіттю, відповідач звертався до суду із відповідним позовом (а.с. 52-55).

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.07.2013 р. залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.10. 2013 р., в справі № 824/1507/13-а за позовом ОСОБА_2 до Чернівецького міського центру зайнятості про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю (а.с. 75-76, 91-94).

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю з наступних підстав.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його соціально захисту від безробіття визначає Закон України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VI (далі -Закон № 5067-VI).

Відповідно до ст. 4 цього Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.

Безробітними, в свою чергу, визнаються особи віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (п. 2, ч. 1 ст. 1 Закону № 5067-VI).

Спеціальним законом, що визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-III (далі -Закон № 1533-III).

Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (ст. 1 Закону № 1533-III).

Згідно зі ст. 6 цього Закону право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. Право на забезпечення та соціальні послуги має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.

Право на забезпечення та соціальні послуги за даним Законом мають також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно (члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності за умови сплати страховику страхових внесків.

Відповідно ст. 7 Закону № 1533-III одним із видів забезпечення є допомога по безробіттю.

Частиною 2 ст. 36 Закону № 1533-III передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Судовим рішенням в адміністративній справі № 824/1507/13-а встановлено, що відповідач в період з 22.08.2012 р. по 18.10.2012 р. працювала на ТОВ «Панда», однак під час повторного звернення до Чернівецького міського центру зайнятості не повідомила позивача про перебування в трудових відносинах з ТОВ «Панда». Натомість в персональній картці, особистим підписом підтвердила останнє місце роботи в ТОВ «Родничок», з якого вона звільнена 23.07.2012 р.

Таким чином, відповідач була обізнана щодо перебування у трудових відносинах з ТОВ «Панда» та умисно приховала ці відомості на день звернення в Чернівецький міський центр зайнятості.

Згідно п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 307 від 20.11.2000 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 р. за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 р. за № 232/16248, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Як видно із матеріалів справи, у зв'язку з встановленням подання відповідачем недостовірних даних, позивач видав наказ про повернення коштів та звернувся з повідомленням до відповідача про необхідність повернення незаконно виплачених коштів у розмірі 4292,44 грн.

У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішенням суду, що набрало законної сили, в задоволенні позову ОСОБА_2 до Чернівецького міського центру зайнятості про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено повністю.

Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 ст. 254 КАС України).

Отже, постанова Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.07.2013 р., залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.10.2013 р., на час розгляду цієї справи набрала законної сили, а тому Чернівецьким окружним адміністративним судом згідно з правилами, встановленими ч.1 ст. 72 КАС України, не перевіряються обставини, які були встановлені судовими рішеннями в іншій адміністративній справі.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На час вирішення справи відповідач не сплатив у добровільному порядку отриману допомогу по безробіттю, відтак заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Доводи ОСОБА_2 про відсутність у неї обов'язку щодо подання достовірних даних до центру зайнятості, суд не бере до уваги, оскільки відповідально до положень ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-III обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг покладено виключно на застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні.

Не заслуговують уваги також доводи відповідача щодо допущення фахівцем центру зайнятості несвоєчасної звірки даних з Пенсійним фондом України, оскільки вказана обставина не звільняє застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітних, від обов'язку своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 71, 79, 86, 94, 158-162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Чернівецького міського центру зайнятості кошти в сумі 4292,44 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано " 04" грудня 2013р.

Суддя Левицький В.К.