Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2013 року справа №805/12567/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
секретар судового засідання Корадо А.А.,
за участю представника позивача Заніної К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнська управляюча компанія» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року по адміністративній справі №805/12567/13-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнська управляюча компанія» до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови від 18.07.2013 року № 14/3/24-нпз про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив скасувати постанову від 18.07.2013 року № 14/3/24-нпз про застосування штрафних санкцій в розмірі 1700 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що є незаконним рішення про застосування до позивача штрафних санкцій за неподання звітності по Відкритому недержавному пенсійному фонду «Українська ощадна скарбниця», Відкритому недержавному пенсійному фонду «Причетність» та несвоєчасне подання інформації по ВНПФ «Причетність», оскільки позивач має документальні докази на вжиття ним всіх заходів щодо належного виконання вимог чинного законодавства у сфері ринків фінансових послуг.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року в задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з судовим рішенням. Позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов.
В обґрунтування зазначив, що позивач неодноразово звертався до Ради ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» з вимогою надати інформацію щодо членів ради фонду. Лише 30.01.2013 року отримав копії запитуваних документів. Тобто, як тільки товариство отримало інформацію, воно внесло дані про дату набуття повноважень ОСОБА_4 до звітності з недержавного пенсійного забезпечення ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» за 2012 рік та зазначає ці дані у подальшій звітності.
Таким чином, позивач вжив всі необхідні заходи для виконання вимог законодавства, тому взагалі відсутній склад правопорушення в діях товариства.
Суд першої інстанції не взяв до уваги, що позивач своєчасно подав до Нацкомфінпослуг паперові форми звітності з недержавного пенсійного забезпечення за 1 квартал 2013 року.
Також суд не врахував, що строк накладення адміністративного стягнення сплинув, тому наявна в провадженні Нацкомфінпослуг справа про порушення позивачем підлягала закриттю.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнська управляюча компанія» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа 30.12.2004 року за №1 266 107 0019 003715, ідентифікаційний код - 33340559, місцезнаходження - 83050, м. Донецьк, вул. Рози Люксембург, буд. 48 «Б» (а.с. 41).
Товариство здійснює господарську діяльність відповідно до статуту (в новій редакції), затвердженому протоколом загальних зборів учасників від 27.12.2012 року № 82 (а.с. 44-54).
ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» має право на здійснення наступних видів діяльності за КВЕД-2010 (класифікація видів економічної діяльності): «66.19 Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення», «66.30 Управління фондами» (а.с. 42).
На підставі акту від 26.06.2013 року №14/3/24-нпз Нацкомфінпослуг прийнято постанову від 18.07.2013 року № 14/3/24-нпз, якою застосовано до позивача штрафні санкції за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 20-24).
Підставою для застосування штрафних санкцій визначено порушення ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» (Адміністратор) вимог ст.14 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ч.1 ст.52 ЗУ «Про недержавне пенсійне забезпечення» щодо порядку подання Адміністратором звітності з недержавного пенсійного забезпечення, п.2.14 розділу ІІ Положення про порядок складання, формування та подання адміністратором недержавного пенсійного фонду звітності з недержавного пенсійного забезпечення, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.10. 2011 року № 674, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2012 року за № 41/20354 (надалі - Положення № 674).
Так, позивачем, як Адміністратором, не подано до Нацкомфінпослуг звітність по недержавному пенсійному забезпеченню Відкритого недержавного пенсійного фонду «Українська ощадна скарбниця» за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, оскільки звітність за вх.. № 73/3/12 від 29.10.2012 року, вх. № 5990/нпф від 30.10.2012 року, вх. № 73/4/12 від 13.02.2013 року та вх. № 73/1/13 від 07.05.2013 року подана не в повному обсязі (звітність заповнена вибірково), зокрема, в таблиці 12 «Інформація про склад ради недержавного пенсійного фонду» форми НПФ-1 «Загальні відомості про недержавний пенсійний фонд» додатку 2 до Положення № 674 вказаних звітів не зазначена деяка інформація про членів ради недержавного пенсійного фонду, а саме: інформація про кваліфікаційні свідоцтва (номер, дата видачі) ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6; інформація про дати та місця народження ОСОБА_5, ОСОБА_6 В звітності за 9 місяців 2012 року у вищезазначеній таблиці не зазначена інформація про дату набуття повноважень ОСОБА_4
Також ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» несвоєчасно подано до Нацкомфінпослуг в паперовій формі звітність з недержавного пенсійного забезпечення за І квартал 2013 року: Адміністратора, Відкритого недержавного пенсійного фонду «Українська ощадна скарбниця», Відкритого недержавного пенсійного фонду «Причетність», а саме: 27.04.2013 року (вх. № 33/1/13 від 07.05.2013 року, вх. № 73/1/13 від 07.05.2013 року, вх. № 28/1/13 від 07.05.2013 року), тобто після кінцевого терміну подання - 25.04.2013 року.
На підставі висновків акту перевірки, відповідно до ч.1. ст.39, п.3 ч.1 ст.40 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абз.1. п.1.5 розділу І, п.2.4 розділу ІІ, п.3.2 розділу ІІІ, абз.2 п.4.21 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2112/22424 (надалі - Положення № 2319), та керуючись п.2 ч.1 ст.41, ч.1. ст.42 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Нацкомфінпослуг застосував до ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» штрафну санкцію в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 грн.
ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» подано заперечення до Нацкомфінпослуг, що компанія неодноразово зверталася до Ради ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» з вимогою надати інформацію щодо членів ради фонду. Однак, будь-якої інформації або вмотивованої відмови надати таку інформацію від підприємства не отримано.
ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» має ліцензію серії АВ № 466739 з провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів строком дії - з 05.06.2008 року - безстроковий, видану 01.12.2010 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (а.с. 43).
Для здійснення своєї господарської діяльності позивач укладає з недержавними пенсійними фондами договори про адміністрування.
ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» (Адміністратор) укладено наступні договори про адміністрування відкритого недержавного пенсійного фонду:
- від 19.04.2005 року № 01/АДМ з ВНПФ «Причетність» (Фонд) (а.с. 9-13);
- від 07.12.2006 року № 02-АДМ з ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» (Фонд) (а.с. 14-18).
Відповідно до договорів Адміністратор зобов'язаний надавати Фондам спектр послуг у сфері недержавного пенсійного забезпечення, а саме: послуги з адміністрування Фондів.
Фонди зобов'язуються сплачувати за рахунок пенсійних активів плату за здійснення адміністрування Фонду та здійснювати Адміністратору відшкодування витрат, які пов'язані з діяльністю Фонду за напрямками витрат відповідно до Закону та цих Договорів.
Розмір, порядок сплати сум на адміністрування та порядок відшкодування Фондом витрат адміністратора для забезпечення діяльності Фондів визначається окремими положеннями Договорів.
За умовами пп. 4.1.1.12 розділу 4 Договорів Адміністратор складає та надає звітність Фондів у сфері недержавного пенсійного забезпечення відповідно до Закону та у порядку визначеному розділом 8 Договорів. Строк дії договорів - з моменту підписання та діє безстроково до моменту розірвання.
Щодо порушення в частині несвоєчасності подання звітності з недержавного пенсійного забезпечення за 1 квартал 2013 року: Адміністратора; ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» та ВНПФ «Причетність» судова колегія зазначає наступне.
Як вбачається з з фіскального чеку та рекомендованого повідомленням про вручення поштового відправлення звітність по ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» та ВНПФ «Причетність» за 1 квартал 2013 року відправлені з відділення поштового зв'язку № 50 м. Донецька Центру поштового зв'язку № 1 м. Донецьк 25.04.2013 року. (а.с.36).
Відповідно до п.2.2. Положення № 674 Адміністратор подає звітність з недержавного пенсійного забезпечення до Нацкомфінпослуг у такі строки: проміжну - не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом; річну - до 9 лютого року, наступного за звітним.
Пунктом 2.5 Положення № 674 визначено, що звітність з недержавного пенсійного забезпечення Адміністратор складає та подає до Нацкомфінпослуг в електронній та паперовій формах, які заповнюються державною мовою.
На підставі п. 2.7 Положення № 674 звітність з недержавного пенсійного забезпечення в паперовій формі формується у вигляді друкованих таблиць, які за складом інформації відповідають електронній формі цієї звітності. При відображенні інформації не повинно бути підчисток і виправлень.
Згідно п. 2.10 Положення № 674 паперова форма звітності з недержавного пенсійного забезпечення направляється поштою з повідомленням про вручення або подається представником Адміністратора, який має відповідні повноваження.
Приписами п. 2.11 Положення № 674 визначено, що датою подання паперової форми звітності вважається дата її реєстрації структурним підрозділом Нацкомфінпослуг, на який покладено обов'язок здійснювати реєстрацію вхідної кореспонденції, а в разі надходження звітності поштою - дата подання визначається за поштовим штемпелем підприємства (відділення) зв'язку, що обслуговує відправника.
При невиконанні умов цього пункту та пункту 2.2 цього розділу звітність вважається поданою несвоєчасно.
З постанови Нацкомфінпослуг від 18.07.2013 року № 14/3/24-нпз вбачається, що на поштовому штемпелі на конверті, в якому Адміністратором - позивачем подано паперову форму звітності з недержавного пенсійного забезпечення за І квартал 2013 року за Адміністратора, ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» та ВНПФ «Причетність» проставлена дата відправлення - «27.04.2013» (а.с. 20).
Проте зазначене спростовується фіскальним чеком та повідомленням про вручення поштового відправлення, з яких вбачається, що звіти подані позивачем до поштового відділення саме 25.04.2013 року.
Тобто позивач своєчасно відправив звіти та дотримався приписів Положення № 674, а отже висновки відповідача про несвоєчасність подання позивачем звітності спростовуються письмовими доказами та є необґрунтованими.
Щодо порушення позивачем вимог законодавства в частині ненадання до Нацкомфінпослуг звітності з недержавного пенсійного забезпечення Відкритого недержавного пенсійного фонду «Українська ощадна скарбниця» судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до п.2.14 Положення №674 звітність з недержавного пенсійного забезпечення вважається не поданою Адміністратором до Нацкомфінпослуг у разі, якщо:
електронна форма звітності з недержавного пенсійного забезпечення не відповідає паперовій;
звітність подана не в повному обсязі (відсутні обов'язкові форми та додатки, зазначені в розділі III цього Положення, звітність не заповнена або заповнена вибірково).
На підставі п.3.3 Положення №674 у разі самостійного виявлення Адміністратором помилок, що містяться в раніше поданій проміжній або річній звітності з недержавного пенсійного забезпечення, він має право подати виправлену звітність у формі коригувального звіту не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дати кінцевого терміну подання такої звітності.
Як вбачається з постанови Нацкомфінпослуг від 18.07.2013 року № 14/3/24-нпз Адміністратором подана не в повному обсязі звітність по ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, а саме: в таблиці 12 «Інформація про склад ради недержавного пенсійного фонду» форми НПФ-1 «Загальні відомості про недержавний пенсійний фонд» додатку 2 до Положення № 674 не зазначена інформація про членів ради недержавного пенсійного фонду (інформація про кваліфікаційні свідоцтва (номер, дата видачі) ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6; інформація про дати та місця народження ОСОБА_5, ОСОБА_6 В звітності за 9 місяців 2012 року у вищезазначеній таблиці не зазначена інформація про дату набуття повноважень ОСОБА_4
Тобто, позивачем подана звітність, заповнена не в повному обсязі, тому у відповідності до Положення № 674, ця звітність вважається неподаною, оскільки містить не заповнені графи, що повинні бути заповненими (таблиця 12).
Судова колегія не приймає доводи позивача, що ним вжито всі необхідні заходи для виконання вимог чинного законодавства, бо він неодноразово звертався до фонду з вимогою надати таку інформацію, проте інформацію Адміністратору щодо членів ради фонду не було надано, оскільки пункт 2.14 Положення №674 чітко визначає, що звітність вважається не поданою Адміністратором до Нацкомфінпослуг, якщо вона подана не в повному обсязі (відсутні обов'язкові форми та додатки, зазначені в розділі III цього Положення, звітність не заповнена або заповнена вибірково).
Виключень з цього приводу приписи Положення №674 не містять, крім дозволу коригувати вже подану звітність шляхом виправлення допущених помилок відповідно до пункту 3.3 Положення № 674.
Таким чином, є правильним висновок Нацкомфінпослуг про порушення позивачем законодавства про фінансові послуги в частині неподання звітності по ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року.
Відповідно до ст. 52 ЗУ «Про недержавне пенсійне забезпечення» Адміністратор щоквартально подає звітність з недержавного пенсійного забезпечення: національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг; радам пенсійних фондів, з якими він уклав договори про адміністрування пенсійних фондів.
Порядок подання адміністратором звітності особам, визначеним цією частиною, та вимоги до змісту такої звітності встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
На підставі ст.14 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Застосування заходів впливу у разі порушення законодавства про надання фінансових послуг та їх види передбачені статтями 39 та 40 цього Закону.
Згідно ст. 39 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Пунктом 3 частини 1 статті 40 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
На підставі п.2 ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки позивач вчинив порушення у сфері надання фінансових послуг - не подав звітність по ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, тому Нацкомфінпослуг правомірно застосувала до ТОВ «Всеукраїнська управляюча компанія» заходи впливу - штрафні санкції в розмірі 1700,00 грн. постановою від 18.07.2013 року № 14/3/24-нпз.
Судова колегія не приймає доводи апелянта про порушення відповідачем строку накладення адміністративного стягнення (застосування заходу впливу) з огляду на наступне.
Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджена Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 16.12.2010 №969 (далі - Інструкція), на яку посилається апелянт, розроблена відповідно до вимог п. 5 ст.213, ч.2 ст.214, ст.ст.217, 221, 244 16, ч.1 ст.255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.п.10 ч.1 ст.28 та ч.ч.4-6 ст.43 ЗУ "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", п.п.40 п.4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1070 (далі - Положення), та на їх підставі встановлює порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та порядок їх обліку.
Застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги визначено Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженим Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319 (далі Положення №2319).
Відповідно до п.4.1 Положення №2319 провадження у справі про правопорушення є обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення.
Підпунктом 3 п.2.1 розділу II цього Положення Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу - накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
На підставі п.4.2 Положення №2319 виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта.
Згідно п.4.3 Положення №2319 днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення.
Пунктом 4.4 Положення №2319 передбачено, що справу про правопорушення не може бути порушено, а наявна в провадженні справа про правопорушення підлягає закриттю в разі, зокрема, якщо з дня вчинення порушення минуло три роки.
Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що до спірних правовідносин повинні застосовуватися не Інструкція, а приписи Положення №2319, оскільки Національною комісією накладено на позивача не адміністративне стягнення, а застосовані заходи впливу - накладено штраф в розмірі та порядку, передбаченому статтею 41 Закону.
Не залежно від того, що позивач своєчасно подав звітність по ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» та ВНПФ «Причетність» за 1 квартал 2013 року, постанова Національної комісії №14/3/24-нпз від 18.07.2013 року не підлягає скасуванню, оскільки позивач вчинив порушення у сфері надання фінансових послуг - не подав звітність по ВНПФ «Українська ощадна скарбниця» за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, а п.2 ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено застосування штрафних санкцій за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації.
За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування постанови.
Керуючись статтями 24, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнська управляюча компанія» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року по адміністративній справі №805/12567/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року по адміністративній справі №805/12567/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена до 05 грудня 2013 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді В.А. Шальєва
М.В. Бишов