Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2013 року Справа № 811/2803/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.,
при секретарі : Білоус І.В.
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення рішення-
в с т а н о в и в
Дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції від 08.05.2013 року № 0001141700 та від 11.07.2013 р. № 0002351700.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства філії «Зна'мянський райавтодор» Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», за результатами якої складений відповідний акт перевірки, в якому зроблено висновок про порушення пп. 168.1.1 п.168.1.5 ст.168 ПК України, а саме платником не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб в сумі 43476,50 грн. у строки встановлені цим Кодексом для місячного оподаткованого періоду.
Позивач зазначає, що вказані в акті перевірки дані не відповідають дійсності, оскільки позивачем нараховано, утримано податок на доходи фізичних осіб відповідно до порядку встановленому в податковому законодавстві, перерахування до бюджету здійснено після 31.12.2013 року.
Крім того, вказав, що станом на час проведення перевірки та прийняття оскаржуваного рішення, позивачем сплачено до бюджету суму заборгованості з податку на доходи фізичних осіб, а тому донарахування вказаної суми є фактично подвійним оподаткуванням.
Також позивач звертає увагу на ту обставину, що за наслідками адміністративного оскарження відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 11.07.2013 р. № 0002351700, яким визначено суму податкового зобов'язання за податком на доходи фізичних осіб у сумі 55365 грн. з них: основний платіж - 43476,50грн. штрафні (фінансові) санкції - 11889,15 грн.
На думку позивача, зважаючи, що податковий борг відсутній, а на момент проведення перевірки та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, податок був нарахований, утриманий та сплачений податковим агентом самостійно, то нарахування штрафної санкції є неправомірним.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував у повному обсязі з огляду на позицію викладену в запереченні на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що в період з 18.03.2013 року по 12.04.2013 року посадовими особами відповідача проведено виїзну планову перевірку філії «Знам'янський райавтодор» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2012 р.
Результати перевірки оформлені актом № 64/22/26177285 від 19.04.2013 року (а.с.17-32).
В ході перевірки встановлено, зокрема порушення п.п. 168.1.2 п.168.1 та п.п.168.1.5 п.168.1 ст. 168 та п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, розрахована сума грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, несплачена (не перерахована) податковим агентом до бюджету у встановлені строки під час виплати оподатковуваного доходу на користь платника податків, та складає - 77503,49 грн.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2013 року № 0001141700, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 64151,20 грн., в тому числі 43476,50 грн. основного платежу та 20674,70 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.62).
11.07.2013 року Головним управлінням Міндоходів у Кіровоградській області було винесено рішення про результати розгляду первинної скарги від 10.07.2013 р. № 731/10/10-208, яким було вирішено скасувати податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2013 року № 0001141700 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб на суму 8785,55 грн. штрафної (фінансової) санкції та не задовольняє скаргу філії "Знам'янський райавтодор" в інших частинах. (а.с.70-73).
Крім того, філією "Знам'янський райавтодор" отримане податкове повідомлення-рішення № 0002351700 від 11.07.2013 р. винесене на підставі акта перевірки № 64/22/261777285 від 19.04.2013 р. та рішення про результати розгляду первинної скарги № 732/10/10-208 від 10.07.2013 р., яким визначено суму податкового зобов'язання за податком на доходи фізичних осіб, код платежу 11010100 у сумі 55365 грн. з них : основний платіж - 43476,50грн. штрафні (фінансові) санкції - 11889,15 грн.
Рішенням Міністерства доходів і зборів України від 05.08.2013 року №8277/6/99-99-10-01-03-14 про результати розгляду повторної скарги, залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2013 року № 0001141700 (з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги).
Згідно пояснень представника відповідача, що також підтверджується матеріалами справи, за наслідками рішення про результати розгляду первинної скарги було винесено податкове повідомлення-рішення від 11.07.2013 року №0002351700 яким збільшено суми грошового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб на суму сумі 55365 грн. з них : основний платіж - 43476,50грн. штрафні (фінансові) санкції - 11889,15 грн., при цьому податкове повідомлення-рішення від 08.05.2013 року №0001141700 було скасовано.
Таким чином, суд зазначає, що податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2013 року № 0001141700 було скасовано Знам'янською об'єднаною державною податковою іпекцією, а тому в задоволені доної позовної вимоги суд відмовляє.
Стосовно податкового повідомлення-рішення від 11.07.2013 року №0002351700, суд зазначає наступне.
Згідно п.п.14.1.180 ст.180 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Тобто, з вище вказаної норми вбачається, що податковим агентом по сплаті податку з доходів фізичних осіб в даному випадку є саме позивач, і саме на нього Законом покладено обов'язок нарахування та своєчасної сплати відрахувань до бюджету.
Аналіз норм Податкового кодексу України, а саме п.п. 168.1.1 п.168.1 ст.168 говорить про те, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно п.п. 168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
З положень пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України вбачається, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Також слід зауважити, що саме з моменту нарахування сум заробітної плати, у податкового агента виникає зобов'язання нарахування та сплати податку на прибуток фізичних осіб, незалежно від фактичної виплати нарахованих коштів заробітної плати її одержувачу.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем перераховано суму основного зобов'язання визначеного оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, що підтверджується копіями платіжних доручень, а тому адміністративний позов в частині скасування основного платежу в сумі 43476,50 грн. підлягає задоволенню.
Згідно п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету, ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Також суд зазначає, що відповідно пп.129.1.1 п. 129.1 ст.129 Кодексу передбачено, що після закінчення встановлених нормами Податкового кодексу України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно п.129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Позивач під час розгляду справи, не довів належними доказами протиправність дій відповідача щодо нарахування пені та відповідно прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки, як встановлено судом, обов'язок щодо перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб покладається на податкового агента як під час виплати доходу, так і під час його нарахування.
Тому суд приходить до висновку, що в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 11889,15 грн. адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в
Позовні вимоги дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Кіровоградській області від 11 липня 2013 року № 0002351700 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за основним платежем в розмірі 43476,50 грн.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 138,41 грн. на користь дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України".
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 25 листопада 2013 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула