Справа № 505/4810/13-а
Провадження 2-а/505/116/2013 року
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.11.2013 року суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Вергопуло А.К. розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Котовську Одеської області адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Котовськ та Котовському районі Одеської області про зобов'язання перерахування та підвищення пенсії за віком як дитині війни, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, 10 жовтня 2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Котовськ та Котовському районі Одеської області, мотивуючи свої вимоги тим, що є за статусом «дитиною війни» у розумінні ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому має право на одержання з 01 січня 2006 року щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 цього закону. Однак відповідач безпідставно не нараховує і не сплачує цю соціальну допомогу. Тому просив постановити рішення суду, яким визнати неправомірною бездіяльність відповідача, щодо порушення права позивача на 30% підвищення до пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням норм ч.1 ст.28 Закону України «Про загальне обов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 05 листопада 2012 року по 10 жовтня 2013 року.
Ухвалою суду від 08 листопада 2013 року, позовні вимоги пред'явлені до Управління Пенсійного фонду України в місті Котовськ та Котовському районі Одеської області частково були залишені без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку на звернення до суду, а саме за період з 05 листопада 2012 року по 09 квітня 2013 року.
Отже, суд розглядає по суті позовні вимоги позивача у частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком згідно Закону України № 2195/ІV за період з 18 листопада 2004 року за період з 09 квітня 2013 року.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Котовськ та Котовському районі Одеської області направив до суду заперечення згідно яких, проти задоволення позовної заяви заперечує, зазначаючи, що позивач не перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Котовськ та Котовському районі Одеської області, оскільки отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших огсіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ЧІІ, тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі та справу розглянути без його участі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року №3491 "Про внесення змін до Закону України "про державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема у 2011 році положення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.
На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" яка набрала чинності. 23.07.2011 року.
За прийнятим 26 грудня 2011 року рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2011 у справі за Конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
Також за прийнятим 25 січня 2012 року рішенням Конституційного суду України визнано конституційним забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України.
Враховуючи вище наведене з огляду на зміст резолютивних частин рішень Конституційного суду України від 06.07.2011 року №20-рп/2011, від 25.01.2012 року №3-рп/2012, підстави при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених законів відсутні.
Виходячи зі змісту п. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких умов на підставі прийнятих 26.12.2011 року, 25.01.2012 року рішень Конституційного суду України виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами дітей війни суди повинні застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних витрат зазначеним категоріям громадян. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 №3491-V1 та постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру виплат, що фінансуються за рахунок державного бюджету»від 06.07.2011 р. №745 було врегульовано порядок застосування статей 5 та 6 Закону України «Про соціальних захист дітей війни».
З огляду на зазначене дії відповідача, щодо нарахування та виплаті позивачу допомоги, як дитині війни, відповідають чинному законодавству.
Тому підстав для задоволення позову суд не вбачає.
Керуючись ст.ст. 5, 6 Закону України «Про соціальних захист дітей війни», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 №3491-V1, постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру виплат, що фінансуються за рахунок державного бюджету»від 06.07.2011 р. №745 "Про державний бюджет України на 2011 рік," Прикінцевими положеннями Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ст.183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Котовськ та Котовському районі Одеської області про зобов'язання перерахування та підвищення пенсії за віком як дитині війни - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя -