02.12.2013
Провадження 2-а/235/256/13
Справа 235/6379/13-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
2 грудня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі:
головуючого - судді Філь О.Є.
при секретарі Гужеля А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження про перерахунок пенсії в частині застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітної плати, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
04.11.2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження про перерахунок пенсії в частині застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітної плати, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, зазначивши, що вона є пенсіонером, їй призначена пенсія державного службовця, знаходиться на обліку у відповідача. З 16.03.2010 року відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області їй призначена та виплачується пенсія держслужбовця в розмірі 90% заробітної плати.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 10.04.2013 року, яка була залишена без змін Ухвалою Донецького Апеляційного Адміністративного суду від 12.06.2013 року, її позов задоволено частково, рішення Управління ПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі від 22.02..2013 року про відмову у перерахунку пенсії визнано протиправним та скасовано, зобов'язано УПФУ здійснити з 01.03.2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, а також індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Постанова набула законної сили 12.06.2013 року.
Відповідач на виконання постанови суду здійснив перерахунок пенсії та виніс розпорядження № 168042 від 17.10.2013 року, але при перерахунку пенсії відповідач протиправно вніс в розділ «загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80, замість - 90», зменшуючи її пенсію на 10%.
Просить визнати дій відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії неправомірними та протиправними, зобов»язати УПФУ провести перерахунок її пенсії з 01.03.2013 року, виходячи з розрахунку 90 % від заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення проти позову.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області районі та отримує пенсію за віком, згідно з Законом України «Про державну службу» з 16.03.2010 року.
21.02.2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації: включити до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати , що суттєво вплинуло на розмір пенсії.
Рішенням від 22.02.2013 року відповідач відмовив в перерахунку.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 10.04.2013 року, яка була залишена без змін Ухвалою Донецького Апеляційного Адміністративного суду від 12.06.20134 року, її позов задоволено частково, рішення Управління ПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі від 22.02..2013 року про відмову у перерахунку пенсії визнано протиправним та скасовано, зобов'язано УПФУ здійснити з 01.03.2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, а також індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Постанова набула законної сили 12.06.2013 року. (а.с. 25-26).
Відповідач на виконання постанови суду здійснив перерахунок пенсії та виніс розпорядження № 168042 від 17.10.2013 року, але при перерахунку пенсії відповідач протиправно вніс в розділ «загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80, замість - 90», зменшуючи її пенсію на 10% (а.с. 16).
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії дер службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, утому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати. Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У даному випадку перерахунок пенсії держслужбовця здійснюється на виконання Постанови суду, якою відновлюється порушене Відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому посилання Відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80 % зумовлене ЗУ №3668-УІ від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», не є обґрунтованими з огляду на наступне.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни,яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів. Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У розумінні статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина. Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті З, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
У відповідності до ст. З Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Законом України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 90% від заробітної плати.
Таким чином, Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, повинно було застосовувати саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Законом України «Про державну службу», не встановлюють. Таким чином, судом встановлено, що здійснюючи перерахування пенсії на 80% заробітної плати, відповідач порушив конституційне право позивача на розмір вже призначеної в 2010 році пенсії в розмірі 90% шляхом звуження та обмеження її права, оскільки 16.03.2010 року позивачу була призначена пенсія державного службовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження про перерахунок пенсії в частині застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітної плати, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправним розпорядження Управляння Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області № 168042 від 17.10.2013 року в частині визначення загального проценту розрахунку пенсії ОСОБА_1 від заробітку - 80% та скасувати в цій частині розпорядження.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області провести з 01 березня 2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90% від суми заробітку згідно довідці від 13.02.2013 року № 162, з якого сплачувалися страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції до діяла станом на 16.03.2010 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 68,82 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя