Постанова № 35722706, 27.11.2013, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
27.11.2013
Номер справи
233/7900/13-а
Номер документу
35722706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/7900/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2013 року м. Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Леміщенко О.О., при секретарі Кліменко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

28.10.2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії УСЗН Костянтинівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2012 року по 30.09.2013 року у розмірі, меншому за встановлений ст. 43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"; стягнути з УСЗН Костянтинівської міської ради на її користь недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2012 по 30.09.2013 року в розмірі 3972,98 грн., посилаючись на те, що відповідач протягом зазначеного періоду неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі, чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.

Ухвалою від 29.10.2013 року позовні вимоги про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2012 року по 27.04.2013 року залишені без розгляду в зв'язку із пропуском строку на звернення до суду за захистом порушених прав, передбаченого ст. 99 КАС України.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, в позовних вимогах просила розглянути справу без її учаcті.

Представник відповідача - УСЗН Костянтинівської міської ради, в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, просив розглянути справу у відсутність відповідача.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку в УПСЗН Костянтинівської міської ради як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам.

Відповідно до довідки УСЗН Костянтинівської міської ради №1532 від 21.10.2013 року ОСОБА_1 виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах:

- за квітень 2013 року в сумі 669,51 грн.;

- за травень 2013 року в сумі 669,51 грн.;

- за червень 2013 року в сумі 130,00 грн.;

- за липень 2013 року в сумі 130,00 грн.;

- за серпень 2013 року в сумі 130,00 грн.;

- за вересень 2013 року в сумі 130,00 грн.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Отже, на відносини щодо виплати з 28.04.2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років за період з 28.05.2013 року по 30.09.2013 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивачем заявлені вимоги про визнання протиправними дій УСЗН Костянтинівської міської ради та стягнення недоотриманих сум, без врахування того, що стягненню передує процедура нарахування, та не заявив вимогу про зобов'язання відповідача нарахувати йому відповідну суму, в зв'язку з чим суд визнав за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та врахувати це при ухваленні судового рішення.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн.

Таким чином недоплата з 28.04.2013 року по 30.09.2013 року становить: 3700,73 грн. із розрахунку:

· з 28.04.2013 року по 30.04.2013 року: (972 грн. : 30день) * 3 дня - (669,51 грн. : 30 день) * 3 дня = 97,20 грн. - 66,96 грн. = 30,24 грн.;

· з 01.05.2013 року по 31.05.2013 року: 972 грн. - 669,51 = 302,49 грн.;

· з 01.06.2013 року по 30.09.2013 року: (972 грн. * 4 місяці) - (130,00 грн. * 4місяці) = 3888,00 грн. - 520,00 грн. = 3368,00 грн.;

· 30,24 грн. + 302,49 грн. + 3368,00 грн. = 3700,73 грн.

Таким чином, з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28.04.2013 року по 30.09.2013 року в сумі 3700,73 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, ЄДРПОУ 03197428, щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28.04.2013 року по 30.09.2013 року у розмірі, меншому за встановлений ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, ЄДРПОУ 03197428, здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 28.04.2013 року по 30.09.2013 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років в сумі 972,00 грн. на місяць з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, ЄДРПОУ 03197428, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28.04.2013 року по 30.09.2013 року в сумі 3700 (три тисячі сімсот) гривень 73 копійки.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя