Постанова № 35722422, 02.12.2013, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
02.12.2013
Номер справи
233/7922/13-а
Номер документу
35722422
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/7922/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2013 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Міросєді А. І.

при секретарі Ульянцевій С.А.,

за участю

позивачки --

представника відповідача --

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області «про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії»,-

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до УПФУ в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області, в якому зазначила, що з 08.12.2010 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу». Однак при обчисленні розміру пенсії не були враховані сплачені на її користь суми матеріальної допомоги на оздоровлення та нараховані суми індексації, що не відповідає вимогам діючого законодавства України. Просила визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 надала заяву з проханням розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, причини неявки не повідомила, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином і від нього не надходило заяв та клопотань про відкладення розгляду справи.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 08.12.2010 року (а.с. 7-8, 12).

25 жовтня 2013 року позивачка звернулась з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, які входять до структури заробітної плати державного службовця.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач рішенням від 28.10.2013 року відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація, які були нараховані та сплачені державному службовцю у відповідний період, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця (а.с. 11, 16, 17).

Однак, суд зазначає, що частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались відповідачем позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.

Крім того, суд зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу але не з дати призначення пенсії - з 08.12.2010 року, а з дати звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, а саме в даному випадку з 25.10.2013 року.

Керуючись ст.ст. 6, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області «про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії» задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів - неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок, нарахування та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів з 25.10.2013 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя