Ухвала суду № 35713683, 29.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
2а/0570/4064/2012
Номер документу
35713683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

29 листопада 2013 р. Справа № 2а/0570/4064/2012

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Тарасенко І.М.,

суддів Лазарєва В.В., Маслоід О.С.,

при секретарі Бебешко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державної казначейської служби України про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа від 30.07.2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державної казначейської служби України, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення грошової компенсації та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

20.11.2013 року Державна казначейська служба України звернулася до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа від 30.07.2013 року шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30 218,00 грн. з рахунку Державної судової адміністрації України за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів».

Представник відповідачів - Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в судовому засіданні підтримала заяву про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа від 30.07.2013 року, просила задовольнити у повному обсязі.

У судове засідання позивач та представники відповідачів Територіального управління Державної судової адміністрації України у Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецької області не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Згідно ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Заслухавши заяву представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Так, з матеріалів справи вбачається, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2012 року задоволено у повному обсязі позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації у Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, Державного казначейства України, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними, стягнення грошової компенсації та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: визнано дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо утримання з вихідної допомоги податку з доходів фізичних осіб в сумі 30218 грн.; стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб з вихідної допомоги у розмірі 30218 грн.; стягнуто з Державного бюджету України (р/р 31217206784005, ЄДРПОУ 38034015, МФО 834016, банк отримувача ГУ КСУ у Донецькій області) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 302 (триста дві) грн. 20 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, що 30.07.2013 року Донецьким окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист у справі, яким стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб з вихідної допомоги у розмірі 30218,00 грн.

20.11.2013 року Державна казначейська служба України звернулася до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 30.07.2013 року шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30 218,00 грн. з рахунку Державної судової адміністрації України за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів».

У відповідності до ч. 1 ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно д ч. 2 ст. 142 цього Закону функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють, зокрема державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів загальної юрисдикції, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України та Державної судової адміністрації.

Згідно статті 130 Конституції України та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» забезпечення належного фінансування та умов функціонування суддів покладено на державу, що передбачає окреме визначення у Державному бюджеті видатків, у тому числі на соціальне забезпечення суддів.

Разом з тим, частиною 2 статті 78 Бюджетного Кодексу України передбачено, що казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державного казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу.

Державне казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до статті 43 цього Кодексу при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державне казначейство України, що діє у складі Міністерства фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Крім того, приписами пп.20.4.3. п.20.1 ст.20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, та штрафів відповідно до підпункту 20.4.2 цього пункту здійснюється органом державного казначейства з рахунку, на який зараховується цей податок до його розподілу між рівнями відповідних місцевих бюджетів.

У відповідності до п. 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Аналізуючи вищезазначені норми законодавства, суд дійшов висновку, що повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету віднесені до компетенції органів податкової служби.

Крім того, суд вважає за необхідним зазначити, що у відповідності до норм статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Державна казначейська служба України в своїй заяві про зміну порядку та способу виконання рішення суду не зазначає жодних обставини, які б могли ускладнювати та унеможливлювати виконання рішення суду.

Разом з тим, пунктом 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, суд вважає, що заява Державної казначейської служби України про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 30.07.2013 року не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,-

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Державної казначейської служби України про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 30.07.2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державної казначейської служби України, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення грошової компенсації та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Головуючий суддя Тарасенко І.М.

Судді Лазарєв В.В.

Маслоід О.С.