ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2013 року (12 год. 10 хв.)Справа № 808/8191/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лазаренко М.С.,
при секретарі судового засідання Кретові К.С.,
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства « Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»
до:Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
про: визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення від 19.06.2013 № 0010641702,
ВСТАНОВИВ:
21 жовтня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства « Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - позивач) до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.06.2013 № 0010641702 про визначення суми грошового зобов'язання за платежем:податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 22682,50грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 22682,50грн.
В адміністративному позові позивач зазначає, що на підставі акту № 003/22.11-06/26249760 від 06.06.2013 р. було винесене податкове повідомлення-рішення № 0010641702 від 19.06.2013р. про визначення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 22682,50 грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 22682,50 грн., виписане на філію «Бердянський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»».
У відповідності до ст. 56 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року за № 2755-VІ, позивачем в порядку адміністративного оскарження були подані скарги на податкове повідомлення - рішення № 0010641702 від 19.06.2013р. до Головного управління Міндоходів у Запорізькій області керівників філії «Бердянська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Запорізький Облавтодор «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» без дати та номеру та ДП «Запорізький Облавтодор «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» № 9/835 від 11.07.2013 р. про скасування податкового повідомлення - рішення.
Рішенням ГУ Міндоходів у Запорізькій області від 23.07.2013 р. № 1200/10/08-01-10-01-20 (№ 1991/7/08-01-10-01-20) було продовжено строк розгляду первинної скарги до 09.08.2013р. включно.
ГУ Міндоходів у Запорізькій області прийняло рішення про результати розгляду первинних скарг № 1847/10/08-01-10-01-20 (№ 00/7/08-01-10-01-20) від 30.08.2013 р. у якому: «залишає без змін податкове повідомлення - рішення Бердянської ОДПІ від 19.06.2013р. № 0010641702, а скаргу керівництва ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» та Філії «Бердянський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» -без задоволення.
Рішення про результати розгляду первинних скарг № 1847/10/08-01-10-01-20 (№ 00/7/08-01-10- 01-20) від 30.08.2013р. ГУ Міндоходів у Запорізькій області ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» отримало 02.09.2013р. вхідний № 1740.
Протягом 10-ти календарних днів, наступних за днем одержання рішення про результати розгляду первинних скарг № 1847/10/08-01-10-01-20 (№ 00/7/08-01-10-01-20) від 30.08.2013р. ДП «Запорізький Облавтодор» «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» звернулося з повторною скаргою на податкове повідомлення-рішення № 0010641702 від 19.06.2013р. до Міністерства доходів і зборів України від 11.09.2013 р. № 9/1178.
Міністерство доходів і зборів України прийняло Рішення про результати розгляду повторної скарги № 12272/6/99-99/10-01-03-15 від 01.10.2013р. у якому вирішило: «... Міністерство доходів і зборів України залишає без змін податкове повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області від 19.06.2013 р. № 0010641702 та рішення ГУ Міндоходів у Запорізькій області від 30.08.2013р. № 1847/10/08-01-10-01-20, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу ДП «Запорізький Облавтодор» «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» - без задоволення.
Рішення № 12272/6/99-99/10-01-03-15 від 01.10.2013 р. отримане ДП «Запорізький Облавтодор» «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» 07.10.2013р. № 1403.
ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» не погоджується з податковим повідомленням-рішенням Бердянської ОДПІ № 0010641702 від 19.06.2013 р. про визначення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 22682,50 грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 22682,50 грн.
Позивач вважає, що податкове повідомлення - рішення № 0010641702 від 19.06.2013 р., винесене Бердянською ОДПІ, є таким що не відповідає діючому законодавству України та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте направив на адресу суду додаткові пояснення до адміністративного позову та клопотання про підтримання позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причин неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі до суду не надав.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши її обставини та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Відповідно до Положення філії «Бердянський райавтодор» ДП дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» затвердженого ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» філія здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства та в межах повноважень, встановлених цим Положенням. Філія є відособленим підрозділом ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»», не є юридичною особою, здійснює свою діяльність на принципах внутрішнього господарського розрахунку, підпорядкованості та підзвітності органам управління підприємства.
ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні та розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації. Для цього підприємство здійснює будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування, виконання відповідних державних програм; проводить науково-технічну політику з метою скорочення інвестиційного циклу і впровадження найновіших досягнень вітчизняної та зарубіжної науки і техніки, концентрації науково-технічного і виробничого потенціалу з розроблення та впровадження нових прогресивних видів техніки, технологій та матеріалів.
Предметом діяльності підприємства є виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, мостів, інших споруд та елементів обстановки доріг; будівництво мостів, шляхових естакад, тунелів та метрополітену; забезпечення сталої роботи на автомобільних дорогах в умовах стихійного лиха, аварій, катастроф і подолання їхніх наслідків; виконання інших функцій, пов'язаних з реалізацією покладених на підприємство завдань, які не суперечать чинному законодавству.
Як встановлено із матеріалів справи, Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Запорізькій області було проведено перевірку та складено акт від 06.06.2013р. № 003/22.11-06/26249760 «Про результати планової виїзної перевірки Філії «Бердянський райавтодор» Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2012».
На підставі акту № 003/22.11-06/26249760 від 06.06.2013 р. було винесене податкове повідомлення-рішення № 0010641702 від 19.06.2013 р. про визначення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 22682,50 грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 22682,50 грн.
Розмір штрафних санкцій 22682,50 грн. є 50% відповідно до ст. 127 ПК України, що є неправомірним.
Так, в рішенні ГУ Міндоходів у Запорізькій області про результати розгляду первинної скарги №1847/10/08-01-10-01-20 (№ 00/7/08-01-10-01-20) від 30.08.2013 р., визначено, що перевіркою дотримання термінів сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. встановлено несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 45 365,08грн.
При цьому, в акті перевірки № 003/22.11-06/26249760 від 06.06.2013 р. дана сума 45 365,08грн. взагалі не визначена, документально не обґрунтована. Додаток 3, про який йдеться в акті перевірки позивачу не надавався.
З цієї суми 45 365,08 грн. вирахувано штраф 22682,50 грн. зазначений в ППР №0010641702 від 19.06.2013р. Розмір штрафу 50% встановлений неправомірно, так як по-перше, порушення виявлене в акті № 003/22.11-06/26249760 від 06.06.2013 р., на думку ДПІ, є порушення несвоєчасної сплати ПДФО - ст. 168.1.5 ПК України; по-друге, попередньою перевіркою за період з 01.01.2010р. по 31.12.2011р. (акт №021/23-108/26249760 від 07.03.2012р.) виявлено порушення ст. 168.1.2 ПК України, що є порушенням з неутриманням податку з доходів фізичних осіб, а не порушенням з несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб; по третє, зазначення в ППР №0010641702 від 19.06.2013р. посилання на ст. 168.1.2 ПК України при визначенні норм закону, що порушені є неправомірним, бо таке порушення за період останньої перевірки не встановлювалось.
Відповідно до ст. 127.1 ПК України, якщо «самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету».
Позивач вважає, що податкове повідомлення - рішення 19.06.2013 № 0010641702, винесене Бердянською ОДПІ, таким що не відповідає діючому законодавству України та підлягає скасуванню, в зв'язку з чим звернувся до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Підпунктом 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України передбачено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно абз.1 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач, відповідно до вимог чинного законодавства подає до органів ДПІ податковий розрахунок сум доходу за формою 1 ДФ.
Форма № 1ДФ є податковою декларацією яка згідно з пп. «б» п. 176.2 Податкового кодексу України подається до органу державної податкової служби у строки, встановлені Податкового кодексу України для податкового кварталу. Відповідно до пп. 49.18.2 ПКУ така податкова декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Філія «Бердянський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК» Автомобільні Дороги України»» вчасно подавала до податкового органу Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, форми № 1ДФ. При перевірці достовірності даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, форми №1ДФ порушень не встановлено.
Податок з доходів фізичних осіб утримується із заробітної плати працівників і не є коштами підприємства.
Якщо підприємство правильно нарахувало і утримало податок і лише несвоєчасно його перерахувало до бюджету, то податкові органи при встановленні такого факту під час проведення документальної перевірки, після закінчення встановлених Податковим кодексом України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховують пеню відповідно до п.п 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України за ставкою 120 % річних діючої облікової ставки Національного банку України за кожен день прострочення.
Бердянська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Запорізькій області необгрунтовано та неправомірно застосувала до філії «Бердянський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні Дороги України»» штрафну санкцію згідно п. 127.1 ст 127 Податкового кодексу України в розмірі 50 % суми несвоєчасно сплаченого податку.
Перевіркою не встановлені факти виплати заробітної плати без перерахування податку з доходів фізичних осіб. У разі несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб у строки встановлені п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, штраф, передбачений п. 127.1 ст 127 Податкового кодексу України, не застосовується. Підприємство повинно сплатити такий штраф тільки у випадку, якщо при перевірці виявлено, що виплату заробітної плати було здійснено без попереднього нарахування або неповного нарахування податку з доходів, або виплата заробітної плати здійснена без сплати податку з доходів.
При порушенні граничного строку сплати податку з доходів фізичних осіб штраф, передбачений п. 127.1 ст 127 Податкового кодексу України, до філії «Бердянський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні Дороги України»» застосовуватися не повинен, оскільки був відсутній факт виплати доходу.
Вдповідно до абз. 1 та 2 п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України передбачають (як свідчить граматична конструкція абазу першого) відповідальність за правопорушення, що характеризується такими формами бездіяльності: не нарахування податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків; не нарахування та несплата (неперерахування) податків платником, у тому числі податковим агентом, податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків;
несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Пункт 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України не передбачає відповідальність за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб.
На момент перевірки податковим органом податок з доходів, утриманий з виплаченої заробітної плати, перерахований до бюджету в повному обсязі.
Таким чином, Бердянська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Запорізькій області необгрунтовано та неправомірно застосувала до філії «Бердянський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні Дороги України» штрафну санкцію в розмірі 50 % суми несвоєчасно сплаченого податку, за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб, посилаючись на п. 127.1 ст 127 Податкового кодексу України в розмірі 22682,50грн.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що відповідачем не доведена правомірність винесення спірного податкового повідомлення - рішення від 19.06.2013 № 0010641702 про визначення суми грошового зобов'язання за платежем:податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 22682,50грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 22682,50грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ураховуючи вище викладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст.11, 161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства « Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - позивач) до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення від від 19.06.2013 № 0010641702- задовольнити в повному обсязі.
Визнати нечинним та скасувати як неправомірне податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області № 0010641702 від 19.06.2013р. про визначення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 22682,50 грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 22682,50 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства « Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 32025623) судовий збір в розмірі 226 (двісті двадцять шість) грн. 90 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко