ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 листопада 2013 року 10 год. 20 хв. № 826/16534/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста КиєвадоКомунального підприємства «Київпастранс»простягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витратах на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 в сумі 218 612, 09 грн., - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва (далі - Позивач, УПФУ) з позовом до Комунального підприємства «Київпастранс» (далі - Відповідач, КП «Київпастранс») про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витратах на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 в сумі 218 612, 09 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач посилався на те, що станом на 10 жовтня 2013 року у Відокремленого підрозділу Відповідача (Подільського трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо), існує заборгованість по невідшкодованих сумах фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 в розмірі 218 612, 09 грн., що виникла за період з 01.06.2013р. по 30.09.2013р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 листопада 2013 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/16534/13-а.
Надіслана на адресу КП «Київпастранс» рекомендованим листом № 0101407804482 копія вказаної ухвали була отримана відповідачем 15 листопада 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах даної справи.
25 листопада 2013 року до канцелярії суду надійшли письмові заперечення КП «Київпастранс» проти адміністративного позову від 25.11.2013р. № 751. В своїх письмових запереченнях відповідач посилається на те, що діяльність КП «Київпастранс» є збитковою, оскільки підприємством не отримувало з бюджетів компенсацію витрат внаслідок перевезення пільгових категорій та регулювання тарифів у міському транспорті. Також, відповідач вказує на те, що Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційного депо є лише відокремленим підрозділом без права юридичної особи.
Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.11.2003р. № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому п. 2, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), який визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Згідно з абзацом четвертим п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б», «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до абзацу третього п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України за № 937 від 18.07.2007р. затверджений Порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок).
Зокрема, відповідно до п. 2 Порядку пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями і посадах, не передбачених Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та Списком № 2 виробництв роботи професій, посад і показників із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком па пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36:
1) чоловікам - при стажі роботи не мені як 25 років, з них не менш як 12 років 6 місяців на роботі на тому самому підприємстві, в тій самій організації, яка дає право на призначення пільгової пенсії;
2) жінкам - при стажі роботи не менш як 20 років, з них не менш як 10 років на роботі на тому самому підприємстві, в тій самій організації, яка дає право на призначення пільгової пенсії.
Пунктом 4 Порядку встановлюється, що пільгова пенсія призначається при досягненні віку, передбаченого абзацом першим пп. 2 п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про призначення пільгової пенсії приймається управління Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат пов'язаних з виплатою пенсій (п. 6 Порядку).
Виплата пільгової пенсії здійснюється після надходження у повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахування коштів підприємством, організацією здійснюється до дня досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону (п. 7 Порядку).
Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України (п. 8 Порядку).
Орган, що призначає пільгову пенсію, здійснює контроль за перерахуванням коштів підприємством, організацією для виплати та доставки пенсій і відображає її надходження окремим рядком у звітності відповідної форми (п. 9 Порядку).
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно п. 6.2 Інструкція № 21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Пунктом 6.5 Інструкції № 21-1 визначено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно з абзацом першим пункту 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Крім того, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (п. 6.9 Інструкції № 21-1).
З матеріалів справи вбачається, що Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо (ідентифікаційний код 33230748) є відокремленим підрозділом без права юридичної особи Комунального підприємства «Київпастранс» (ідентифікаційний код 31725604) та починаючи з 29 грудня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва як платник страхових внесків за реєстраційним № 26.11.14-9988.
13 червня та 15 серпня 2013 року Позивач направив на адресу Подільського трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за червень-липень 2013 року (супровідний лист від 12.06.2013р. № 7078/03) та серпень-вересень 2013 року (супровідний лист від 14.08.2013р. № 10171/03).
Дані Розрахунки були отримані Відокремленим підрозділом Відповідача 17 червня та 19 серпня 2013 року, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Однак у визначені законодавством строки Відокремленим підрозділом Відповідача суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 218 612, 09 грн., в т.ч. за червень 2013 року в сумі 48 143, 81 грн., за липень 2013 року - 48 143, 81 грн., за серпень 2013 року - 69 722, 76 грн. та за вересень 2013 року - 52 601, 71 грн. відшкодовані не були.
Доказів оскарження КП «Київпастранс» дій УПФУ в Подільському районі м. Києва щодо здійснення нарахування сум по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за червень-вересень 2013 року в розмірі 218 612, 09 грн. та направлення вказаних Розрахунків сторонами до суду не надано.
Наявність заборгованості в заявленій сумі також підтверджується довідкою, що надійшла до суду разом із клопотанням УПФУ 25 листопада 2013 року, витягом з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 Подільського трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо за період з 01.06.2013р. по 30.09.2013р., які наявні в матеріалах даної справи.
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Київпастранс» (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, буд. 2, ідентифікаційний код 31725604) на користь Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 14, ідентифікаційний код 26087978) суму заборгованості по невідшкодованих сумах фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 218 612 (двісті вісімнадцять тисяч шістсот дванадцять) грн. 09 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Дегтярьова