ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2013 року 11 год. 10 хв. Справа № 0870/2371/12 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Р.В. Сацького,
при секретарі судового засідання А.С. Ярошенко,
за участю представників сторін :
від позивача: Жейнова А.І.;
Барсукова І.Г.
від відповідача: Чміль М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу
за позовною заявою: Відкритого акціонерного товариства «Мелітопольгаз»
до: Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000172301 від 15.02.2012
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Мелітопольгаз» (далі - позивач, ВАТ «Мелітопольгаз») звернулося з адміністративним позовом до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі - відповідач, Мелітопольська ОДПІ), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення від 15.02.2012 № 0000172301, прийняте Мелітопольською ОДПІ Запорізької області.
Позов обґрунтовано тим, що ВАТ «Мелітопольгаз» з висновками, викладеними в Акті перевірки та прийнятим на його підставі податковим повідомленням-рішенням не згоден з наступних підстав.
Представник позивача пояснила, що ВАТ «Мелітопольгаз» було подано до податкової інспекції 11 уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно заявлених помилок за березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, березень - квітень 2009 року, квітень - травень 2010 року, серпень 2010 року. Виправлення помилки полягало у заміні одного реквізиту у додатку № 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», а саме був змінений період виписки податкових накладних, отриманих від ДК «Газ України» НК «Нафтогаз України». Внаслідок виправлення помилок була зменшена сума податкового кредиту на загальну суму 1 495 277,97 грн. з одночасним збільшенням суми податкового кредиту на цю ж саму суму.
ВАТ «Мелітопольгаз» вважає, що висновки, викладені в акті перевірки суперечать нормам чинного законодавства, грошове зобов'язання з ПДВ у сумі 1 869096, 50 грн. донараховано Відповідачем неправомірно, внаслідок чого податкове повідомлення-рішення від 15.02.2012 № 0000172301 є протиправним, оскільки на час проведення позапланової виїзної перевірки (грудень 2012 року) сплинув термін давності для визначення грошового зобов'язання за періоди, що включають березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, внаслідок чого дії посадових осіб Мелітопольської ОДПІ є незаконними.
Висновки перевіряючих про те, що підприємством були порушені норми Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Закон про ПДВ), а саме: підпункти - 7.4.1 та 7.4.5 п.7.4 ст. 7, не відповідають дійсності. ВАТ «Мелітопольгаз» суми податкового кредиту за період березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, березень - квітень 2009 року, квітень - травень 2010 року, серпень 2010 року були підтверджені належним чином оформленими податковими накладними. Про це свідчать результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 по 30.09.2010, що проводилася з 23.11.2010 по 24.01.2011, та за результатами якої був складений акт перевірки № 103/23/05535349 від 31.01.2011. Даними вказаної перевірки не встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ за період березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, березень - квітень 2009 року, квітень - травень 2010 року, серпень 2010 року та не встановлена відсутність податкових накладних від ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».
Щодо висновків Відповідача про відсутність права на податковий кредит внаслідок неподання до податкового органу скарги на постачальника, яким є ДК «Газ України» HAK «Нафтогаз України», позивач зазначив, що внаслідок виправлення помилок ВАТ «Мелітопольгаз» був уточнений (виправлений) лише період виписки податкової накладної, що на суму податкового кредиту не вплинуло. Таким чином, внаслідок застосування ВАТ «Мелітопольгаз» касового методу визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ при поставці природного газу для населення та бюджетних установ, продавцем якого був ДК «Газ України» HAK «Нафтогаз України», формування податкового кредиту здійснювалося не в місяці поставки природного газу, а в місяці, коли, здійснювалася оплата за поставлений газ (повністю або частково). Тому скористатися правом на звернення до Мелітопольської ОДПІ зі скаргою на ДК «Газ України» HAK «Нафтогаз України» у ВАТ «Мелітопольгаз» не було правових підстав.
Крім того позивач не згоден з висновком податкового органу, про відсутність податкових накладних, отриманих від ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», станом на грудень 2011 року (дату проведення позапланової перевірки), оскільки платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків. Як випливає зі змісту акту перевірки, податкові накладні, щодо яких були надіслані запити на адресу ВАТ «Мелітопольгаз», складені у період жовтень 2007 року - січень 2008 року. Тобто, станом на грудень 2011 року, коли відповідачем були надіслані запити про надання податкових накладних за цей період, термін зберігання податкових накладних, визначений пп.7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону про ПДВ, сплинув.
Представник позивача просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, надав пояснення та підтримав раніше надані заперечення. Пояснив суду, що перевіркою встановлено порушення ВАТ «Мелітопольгаз» підпунктів 7.2.1, 7.2.3, 7.2.6 пункту 7.2, підпунктів 7.4.1, 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого підприємством занижено суму податкових зобов'язань з ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету всього на суму 1 495 277 грн. Під час перевірки встановлено, що ВАТ «Мелітопольгаз» було подано до Мелітопольської ОДПІ декілька податкових декларацій та уточнюючих розрахунків. У зв'язку з тим, що ВАТ «Мелітопольгаз» було подано вказані уточнюючи розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на адресу ВАТ «Мелітопольгаз» направлено письмовий запит № 35303 від 21.12.2011 з проханням надати: реєстр отриманих податкових накладних за звітний період липень 2008 року та податкові накладні по яких здійснено виправлення, період виписки яких жовтень 2007 року; угоди (договори) на підставі яких здійснювалась фінансово-господарська діяльність з ДК «Газ України» HAK «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 31301827) у вищезазначених звітних періодах; акти прийому-передачі природного газу (товарно-транспортні накладні), рахунки, довіреності на отримання товару по вказаним податковим накладним, банківські, касові документи, що підтверджують сплату сум ПДВ, що були віднесені до складу податкового кредиту вищезазначених звітних періодах. ВАТ «Мелітопольгаз» до перевірки надано Акти від 26.07.2011 №1 та від 03.01.2012 №1 «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду на підставі «Переліку типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання документів» ( Київ, 1998) відібрані для знищення як такі, що не мають науково-історичної цінності та втратили практичне значення документи фонду Відкритого акціонерного товариства «Мелітопольгаз», згідно яких документи в кількості 171 та 174 (в т.ч. первинні банківські документи, журнали-ордери, договори, акти приймання-передачі, податкові накладні та інші) за 2007 та відповідно 2008 роки знищено шляхом спалення.
Відповідач не згоден з думкою позивача про те, що на час проведення позапланової виїзної перевірки (грудень 2011 року) сплинув термін давності для визначення грошового зобов'язання за періоди, що включають березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, внаслідок чого дії Мелітополської ОДПІ є незаконними, оскільки абз. 1 п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу містить вказівку на строк, протягом якого контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків. Дана норма не містить заборону проведення перевірки за період, з якого минуло 1095 днів. Отже, контролюючий орган має право проводити перевірку будь-яких періодів, однак має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Крім того, у разі відсутності на момент перевірки податкових накладних, не має значення, з яких саме підстав платник податків не звернувся до органу ДПС із скаргою на постачальника, і платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених податковим законодавством.
Відповідач вважає, що позивачем порушено норми підпунктів 7.2.1, 7.2.3, 7.2.6 пункту 7.2 підпунктів 7.4.1, 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а отже рішення податкового органу прийнято відповідно до законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню
У судовому засіданні 21.11.2013 судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали та заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відділом перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб проведена документальна виїзна перевірка Відкритого акціонерного товариства «Мелітопольгаз» (ЄДРПОУ 05535349) з питань достовірності нарахування податку на додану вартість за період березень 2008 року, липень-вересень 2008 року, березень-квітень 2009 року, квітень-травень 2010 року, серпень 2010 року. За результатами документальної виїзної перевірки складено Акт від 25.01.2012 № 93/23/05535349
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем прийнято та направлено в адресу ВАТ «Мелітопольгаз» податкове повідомлення-рішення від 15.02.2012 № 0000172301 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість (код платежу 3014010100) на суму 1 869 096,50 грн. (у тому числі за основним платежем - 1 495 277,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 373 819,50 грн.), яке отримано позивачем 01.03.2012.
Суд встановив, що ВАТ «Мелітопольгаз» було подано до податкової інспекції 11 уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно заявлених помилок, а саме:
- згідно з поданою ВАТ «Мелітопольгаз» до Мелітопольської ОДПІ податковою декларацією з ПДВ за березень 2008 року (вх. № 27650 від 21.04.2008) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 984809 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 966739 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 18070 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» до Мелітопольської ОДПІ подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2008 року, який зареєстрований 20.01.2011 №9000025369, та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно з яким у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки березень 2008 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» індивідуальний податкової номер 313018226656 на жовтень 2007 року;
- згідно з поданою ВАТ «Мелітопольгаз» податковою декларацією з ПДВ за липень 2008 року вх. № 74040 від 20.08.2008 податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 497 705 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 421 862 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 75 843 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2008 року, який зареєстрований 20.01.2011 №9000025338, та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно якого у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки липень 2008 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НК «Нафтогаз України на жовтень 2007 року;
- згідно з поданою ВАТ «Мелітопольгаз» до Мелітопольської ОДПІ податковою декларацією з ПДВ за серпень 2008 року (вх. № 79372 від 22.09.2008) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 376667 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 365464 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 11203 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2008 року, який зареєстрований 20.01.2011 №9000025366, та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно якого у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки серпень 2008 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на жовтень 2007 року;
- згідно з поданою ВАТ «Мелітопольгаз» податковою декларацією з ПДВ за вересень 2008 року (вх. № 95859 від 20.10.2008) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 478758 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 377450 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 101308 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» до Мелітопольської ОДПІ подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2008 року, який зареєстрований 20.01.2011 №9000025421, та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно якого у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки, а саме - вересень 2008 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на жовтень 2007 року;
- згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за березень 2009 року (вх. № 30219 від 21.04.2009) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 2154060 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 2140927 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 13133 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2009 року, який зареєстрований 19.01.2011 №9000016241, та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно якого у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки березень 2009 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на січень 2008 року;
- згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за квітень 2009 року (вх. № 44042 від 20.05.2009) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 1252314 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 1090769 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 161545 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійні виявлених помилок за квітень 2009 року, який зареєстрований 19.01.2011 №9000016255 та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно якого у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки квітень 2009 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на лютий 2008 року;
- згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за квітень 2010 року (вх. № 900185353952 віз 20.05.2010) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 1251701 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 1175093 грн., позитивне значення різниці між сумок податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 76608 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2010 року, який зареєстрований 20.01.2011 за №9000025422 та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», згідно якого у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки квітень 2010 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на листопад 2007 року;
- згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за травень 2010 року (вх. № 9002135076 від 17.06.2010) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 615152 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 571036 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) період) задеклароване у сумі 44116 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2010 року та додатки №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» зареєстровані 20.01.2011 за №9000025477 та 10.03.2011 за №9000819505, відповідно до яких:
1) у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки травень 2010 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК Національної «Нафтогаз України» на грудень 2007 року;
2) у березні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки травень 2010 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на жовтень 2007 року;
- згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за серпень 2010 року (вх. № 9003942848 від 20.09.2010) податкові зобов'язання задекларовано у розмірі 525583 грн., податковий кредит задекларовано у розмірі 375794 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду задеклароване у сумі 149 789 грн. ВАТ «Мелітопольгаз» до Мелітопольської ОДПІ подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2010 року та додатки №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» зареєстровані 20.01.2011 №9000025373 і 21.01.2011 №9000030563, згідно яких:
1) у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки серпень 2010 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на січень 2008 року;
2) у січні 2011 року за звітний період, за який виправляються помилки серпень 2010 року, підприємством змінено період виписки податкових накладних, що дають право на податковий кредит по взаємовідносинах з контрагентом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» на грудень 2009 року.
Щодо висновку відповідача про завищення податкового кредиту за березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, то на час проведення позапланової виїзної перевірки (грудень 2012 року) сплинув термін давності для визначення грошового зобов'язання за вказані періоди, оскільки згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України податкові органи мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом та визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.
Крім того, відповідно до п. 102.1 ст. 102 ПК України, Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Висновки податкового органу щодо порушення позивачем норм Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: підпунктів и 7.4.1 та 7.4.5 п.7.4 ст. 7, не відповідають дійсності, так як згідно п.п. 7.4.1. п.7.4 ст. 7 - Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) і товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та гадається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).
Згідно, підпункту 7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Для банківських установ при одержані ними права власності на заставлене майно з метою подальшого продажу таке право зберігається до моменту продажу такого заставленого майна.
ВАТ «Мелітопольгаз» суми податкового кредиту за період березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, березень - квітень 2009 року, квітень - травень 2010 року, серпень 2010 року були підтверджені належним чином оформленими податковими накладними. Про це свідчать результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 по 30.09.2010, що проводилася з 23.11.2010 по 24.01.2011, та за результатами якої був складений акт перевірки № 103/23/05535349 від 31.01.2011. Для перевірки підприємством були надані облікові регістри з придбання та продажу товарів (робіт, послуг), первинні документи (накладні, акти, інше) з придбання та продажу товарів (робіт, послуг), реєстри отриманих та виданих податкових накладних, отримані та видані податкові накладні. Про той факт, що усі ці документи були перевірені свідчить Додаток 4 до акту перевірки. При цьому, як зазначено в акті №103/23/05535349 від 31.01.2011, даними перевірки не встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ за березень 2008 року, липень - вересень 2008 року, березень - квітень 2009 року, квітень - травень 2010 року, серпень 2010 року та не встановлена відсутність податкових накладних від ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».
Отже, висновки відповідача про порушення вказаних норм Закону «про податок на додану вартість» є безпідставними.
Щодо зауважень представників податкового органу про відсутність права на податковий кредит внаслідок неподання до податкового органу скарги на постачальника, яким є ДК «Газ України» HAK «Нафтогаз України», суд зазначає, що відповідно до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 7статті 7 Закону про ПДВ, Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.
У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг)....»
Внаслідок виправлення помилок ВАТ «Мелітопольгаз» був уточнений (виправлений) лише період виписки податкової накладної, що на суму податкового кредиту не вплинуло.
Коригування пов'язано з існуючою на той момент нормою Закону про ПДВ (п. 1.11 ст.1, п. 11.11 ст. 11), якої було передбачено, що платники податку, які продають газ природний (крім скрапленого), включаючи вартість його транспортування, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим платниками цього податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, товариствам співвласників житла, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (послуг) у компенсацію їх вартості (далі - ЖЕКи), визначають базу оподаткування операцій з поставки таких товарів (послуг) за касовим способом. У свою чергу, касовий метод полягав у тому, що дата виникнення податкових зобов'язань визначалася як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата: отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Таким чином, внаслідок застосування ВАТ «Мелітопольгаз» касового методу визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ при поставці природного газу для населення та бюджетних установ, продавцем якого був ДК «Газ України» HAK «Нафтогаз України», формування податкового кредиту здійснювалося не в місяці поставки природного газу, а в місяці, коли, здійснювалася оплата за поставлений газ (повністю або частково).
Крім того, суд звертає увагу на підпункт 7.2.3 пункту 7.2 7статті 7 Закону про ПДВ, яким передбачено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у подавця товарів (робіт, послуг).
Для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань.
Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків.
Зі змісту акту перевірки встановлено, що податкові накладні, щодо яких були надіслані запити на адресу ВАТ «Мелітопольгаз», складені у період жовтень 2007 року - січень 2008 року. Тобто, станом на грудень 2011 року, коли Відповідачем були надіслані запити про надання податкових накладних за цей період, термін зберігання податкових накладних, визначений пп.7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону про ПДВ, сплинув.
Право на знищення первинних документів, зокрема, податкових накладних визначено також наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998 №41, яким затверджений Перелік типових документів, що створюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання документів (далі - Перелік), та згідно з яким первинні документи зберігаються протягом трьох років за умови завершення перевірки податковими органами з питань дотримання податкового законодавства.
Отже, суд, оцінивши докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що відповідачем не правомірно прийнято на підставі висновків, викладених в акті перевірки, податкове повідомлення-рішення від 15.02.2012 № 0000172301 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість (код платежу 3014010100) на суму 1 869 096,50 грн. (у тому числі за основним платежем - 1 495 277,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 373 819,50 грн.).
Таким чином, податкове повідомлення рішення від 15.02.2012 № 0000172301 підлягає скасуванню, а позовні вимоги ВАТ «Мелітопольгаз» - задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, винесене Мелітопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області №0000172301 від 15.02.2012.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Мелітопольгаз» витрати на сплату судового збору у сумі 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький