Постанова № 35677032, 26.11.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
812/9403/13-а
Номер документу
35677032
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 листопада 2013 року Справа № 812/9403/13-а

о 16 годині 40 хвилин м. Луганськ

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Ципко О.В.

за участю секретаря Гаркуші Ю.Л.

представника позивача

ВВД ФССНВ ВПЗ

України в м. Первомайську

Луганської області Богуша В.Д., начальника юридичного відділу

(довіреність від 25.11.2013 №04/2298)

представник відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Первомайську Луганської області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" про стягнення пені , -

ВСТАНОВИВ:

11 листопада 2013 року позивач Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського", в якому позивачем заявлено вимогу про стягнення з боржника пені в розмірі 1242,11 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що згідно до акту перевірки №85 від 10.10.2013 ВП "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" ДП "Первомайськвугілля" має заборгованість перед Фондом в сумі нарахованої пені у розмірі 1242,11 грн. Пеня була нарахована за невиконання підприємством вимог законодавства щодо сплати внесків за 2009 - 2010 роки за умови, що заробітна плата за період з 01.04.2009 по 01.01.2011 виплачена повністю, що відображено в акті перевірки.

Позивач вважає, що відповідно до вимог Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої Постановою правління Фонду України від 12.07.2007 №36, пеня підлягає перерахуванню підприємством до Фонду.

В судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначив, що станом на 17.10.2013 відповідачем самостійно нараховано суму пені у розмірі 41,66 грн. за період з 01.10.2013 по 17.10.2013, про що надав акт самоперевірки, складений ВП "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського", тому загальна сума заборгованості станом на 17.10.2013 склала 1283,77 грн., яку позивач й просив стягнути.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких просив провести розгляд справи за відсутності представника підприємства та відмовити в задоволенні позову, оскільки вважає, що на час прийняття Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України рішення про нарахування пені, що відображено в акті перевірки №89 від 15.10.2013, правових норм, які б встановлювали відповідальність страхувальника за прострочення сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань не існувало, оскільки з 01.01.2011 з дня набрання чинності Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» норми ст.49,52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», що передбачали нарахування пені, виключено.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області. (а.с.15) Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ДП «Первомайськвугілля» має у своїй структурі Відокремлений підрозділ "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського", який зареєстровано без права юридичної особи. (а.с.13)

Відповідно до заяви про взяття на облік від 27.07.2007 Відокремлений підрозділ "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" Державного підприємства «Первомайськвугілля» перебуває в якості платника страхових внесків на обліку в Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області. (а.с.12,14)

З матеріалів справи вбачається, що позивачем проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Відокремленого підрозділу "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" Державного підприємства «Первомайськвугілля» за період з 01.10.2012 по 30.09.2013, за результатами зазначеної перевірки складено акт №85 від 10.10.2013 (а.с.8-9).

Вказаним актом визначено, що в зв'язку з несвоєчасною сплатою підприємством відповідача страхових внесків у строк до 01.01.2011 відділенням Фонду нараховано пеню в розмірі 1242,11 грн. Сторонами до суду не надано даних щодо оскарження в передбаченому законодавстві порядку акту перевірки, від так сума нарахованої пені в акті перевірки визнається узгодженою.

Відповідно до додатку до акту перевірки, а саме співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами по ВП "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" ДП «Первомайськвугілля» сума пені нарахованої в зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків з наведеного розрахунку складає 1242,11 грн. (а.с.10)

Також, відповідачем проведено с самоперевірку, внаслідок якої ним самостійно нарахована пеня за період з 01.10.2013 до 16.10.2013 у розмірі 41,66 грн. Акт самоперевірки підписаний уповноваженими особами ВП "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського", підписи засвідчені відбитком печатки (а.с.39).

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105-XIV від 23.09.1999.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України №1105-XIV від 23.09.1999 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» роботодавець як страхувальник зобов'язаний був своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону №1105-XIV від 23.09.1999, страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.

Відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків передбачена ст.52 Закону України №1105-XIV від 23.09.1999 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Частиною другою цієї статті (яка була чинною до 01.01.2011 та підлягала застосуванню щодо періоду, за який виникла заборгованість) було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Порядок взяття на облік та набуття роботодавцями статусу страхувальників, обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, фізичними особами - підприємцями, фізичними особами, які використовують працю найманих працівників, а також добровільно застрахованими особами, порядок обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначається Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 за №36 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за №867/14134 (яка була чинною до 01.01.2011 та підлягала застосуванню щодо періоду, за який виникла заборгованість).

Пунктом 4.12 зазначеної Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

Згідно з пунктом 4.13 зазначеної Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Відповідно до підпунктів 5.1 та 5.2 п.5 зазначеної Інструкції, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

Відповідно до п.п. 2.1. п. 2 Постанови Правління Фонду від 30.11.2010 року № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій за період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції.

Відповідно до п.5.8 Інструкції встановлено що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються. Сплата (погашення) пені здійснюється у такому самому порядку, як і недоїмки.

З урахуванням викладеного, суд вважає встановленим, що за відповідачем на час розгляду справи обліковується несплачена пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків нарахованих за період до 01 січня 2011 року, в сумі 1283,77 грн., сума якої повинна бути перерахована до Фонду відповідно до норм чинного законодавства.

Щодо доводів відповідача, викладених в запереченнях на адміністративний позов відносно протиправного застосування відділенням Фонду під час дії Закону України №2464 норм Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 за №36 щодо нарахування пені, суд зазначає про те, що відповідно до перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 визначено, що до повного погашення нарахованої заборгованості боржниками зберігається та застосовується порядок стягнення та нарахування санкцій, який діяв на момент виникнення боргу.

За таких обставин, суд приходить до висновку що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Уточнений адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Первомайську Луганської області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" про стягнення пені задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Ремонтно-механічний завод ім. О.І. Бахмутського" (93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18а, код 32320594) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області (93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Київська, 26) пеню в розмірі 1283,77 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят три гривні 77 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 02 грудня 2013 року.

Суддя О.В. Ципко