Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2013 р. Справа №805/10608/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-50 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Проніні Д.С.,
за участю:
представника позивача - Ярмака Д.П.,
представника відповідача - Овчаренко-Шпіс С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» шляхом повного зупинення виконання окремих видів робіт, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.
Відповідно до направлення на перевірку № 013-356 від 15 липня 2013 року у період з 15 липня 2013 року по 18 липня 2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) комунального підприємства «Вода Донбасу» розташованого за адресою: м. Єнакієво, вул. Жовтневої революції, буд. 135 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки , під час якої виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких вісім створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей існують підстави для повного зупинення виконання окремих видів робіт з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей.
Керуючись п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), позивач звернувся до суду з даним позовом (а.с. 2-4).
Ухвалою суду від 23 липня 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі (а.с. 1).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 5 серпня 2013 року замінено неналежного відповідача Єнакієвське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" - належним Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" (а.с. 44).
Представник відповідача у судовому засіданні зазначила, що проти позову заперечує у зв'язку з повним усуненням порушень, вказаних в акті перевірки.
Представник позивача у судовому засіданні не заперечував проти усунення відповідачем недоліків, вказаних у акті перевірки Єнакієвського ВУВКГ КП «Вода Донбасу» від 16 липня 2013 року.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 3 вересня 2007 року, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 00191678, місцезнаходження: 83001, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Артема, буд. 85 (а.с. 38-39, 40).
21 червня 2013 року Територіальним управлінням Держігпромнагляду у Донецькій області прийнято наказ № 680 яким, зокрема, встановлено графік проведення всебічних та комплексних перевірок стану промислової безпеки та охорони праці на 3 квартал 2013 року (а.с. 19).
15 липня 2013 року Державною інспекцією нагляду у хімічній промисловості на ім'я директора Єнакіївського ВУВКГ Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Довгань О.Ф. виписано направлення № 013-4/356 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням переробкою мінеральної сировини з 15 липня 2013 року по 18 липня 2013 року (а.с. 20).
16 липня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором Ярмак Д.П. на підставі наказу № 680 від 21 червня 2013 року та направлення на перевірку № 013-356 від 8 липня 2013 року проведено планову перевірку об'єкта - Єнакіївського ВУВКГ Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками проведення перевірки складено акт № 013-4/356 від 16 липня 2013 року, який отримано директором підприємства 17 липня 2013 року.
Відповідно вказаного Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від № 013-4/356 від 16 липня 2013 року під час проведення перевірки виявлено низку порушень вимог законодавства (а.с. 21-23).
Враховуючи це позивач звернувся до суду із даним позовом.
При прийнятті рішення суд керується наступним.
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII).
Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269).
Приписами пункту 2.26 зазначеного Положення, передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
В судовому засіданні представником відповідача надані дозволи Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області № 2212.13.14, якими комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» дозволяється виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Строк дії дозволів: з 5 серпня 2013 року по 4 серпня 2018 року (а.с. 56, 57).
Крім того, представником відповідача надано висновок експертизи № 30701650-04-01-130513 Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Донтехексперт» від 28 жовтня 2013 року, яка проводилась за для оцінки можливості безпечної експлуатації хлорних об'єктів Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» для одержання рішення Держгірпромнагляду про тимчасове припинення чинності п. 6 гл. 1 розділу ІV, 2 і п. 3 глави 3 розділу ІV, п. 7 і 23 гл. 1 розділу V, п. 15, п. 20 гл. 2 і п. 8, п. 12-в, гл. 3 розділу VІІІ НПАОП 0.00-1.23-10 «Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору».
У висновку експертизи № 30701650-04-01-130513 зазначено, що за результатами проведеної експертизи заходів, вжитих для забезпечення безпечної експлуатації хлорних об'єктів Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» на період припинення дії п. 6 гл. 1 розділу ІV, 2 і п. 3 глави 3 розділу ІV, п. 7 і 23 гл. 1 розділу V, п. 15, п. 20 гл. 2 і п. 8, п. 12-в, гл. 3 розділу VІІІ НПАОП 0.00-1.23-10 «Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору» встановлено, що вони є достатніми і можуть бути наданими в Держгірпромнагляд з метою отримання рішення про тимчасове припинення дії вказаних пунктів НПАОП 0.00-1.23-10 «Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору» для Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (а.с. 141-151).
Листом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України № 11410/0/6.2-5/6/13 від 18 листопада 2013 року, адресованим начальнику територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Королю В.І., повідомлено, що за наявності позитивного висновку експертизи Товариства з обмеженою відповідальністю «Донтехекспетр» від 28 жовтня 2013 року № 30710650-04-01-1305.13 та висновку територіального управління у Донецькій області (лист від 1 листопада 2013 року № 013.38/2990) Держгірпромнагляд вважає можливим призупинити до 18 листопада 2016 року дію вимог п. 6 гл. 1 розділу ІV, 2 і п. 3 глави 3 розділу ІV, п. 7 і 23 гл. 1 розділу V, п. 15, п. 20 гл. 2 і п. 8, п. 12-в, гл. 3 розділу VІІІ НПАОП 0.00-1.23-10 «Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору» за умови виконання Додаткових заходів, яких вжито для забезпечення безпечної експлуатації хлорних об'єктів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на період тимчасового припинення дій «Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору», затверджених наказом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 28 жовтня 2013 року № 299 (а.с. 152)
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищевикладеного, заборона виконання робіт допускається лише у разі наявності порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, на час прийняття відповідного судового рішення за результатами розгляду справи.
Враховуючи, що порушення, зазначені в акті перевірки від 16 липня 2013 року №013-4/356, які стали підставою для подання адміністративного позову, на момент розгляду даної справи або усунено (отримані дозволи) або призупинено дію нормативних актів на підставі яких були виявлені порушення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду не підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного позову до адміністративного суду немайнового характеру, встановлена ставка судового збору 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно з ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", з 01.01.2013 року встановлено мінімальну заробітну плату в місячному розмірі - 1147,00 грн.
Таким чином, ставкою судового збору, що підлягає оплаті за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру є 68,82 грн.
Ухвалою суду від 23 липня 2013 року було відстрочено Територіального управління Держгірпромнагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості сплату судового збору до ухвалення судового рішення в адміністративній справі № 805/10608/13-а.
Згідно з ч. 2 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі.
Таким чином, приймаючи до уваги ухвалення рішення у даній справі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача несплачений судовий збір в розмірі 68,82 гривень на користь Державного бюджету України.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про охорону праці", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст.ст. 2, 71, 86, 94, 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволені адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 68,82 грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.