Постанова № 35668779, 28.11.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2013
Номер справи
816/5426/13-а
Номер документу
35668779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5426/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисак С.В.,

представників позивача - Алєксєєнка В.С., Кудрі О.І., Банного А.Г.,

представника відповідача - Штанько М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавської дитячо-юнацької спортивної школи "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

09 вересня 2013 року Полтавська дитячо-юнацька спортивна школа "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" /надалі - позивач; Полтавська ДЮСШ "Молодь"/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності /надалі - відповідач; Фонд/ , з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, про визнання протиправним та часткове скасування рішення Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 6 від 06.08.2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій на загальну суму 70610 грн. 31 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки відповідача щодо порушення Полтавською ДЮСШ "Молодь" порядку використання коштів не за цільовим призначенням є помилковими. Вказує, що тренери-викладачі ОСОБА_6 та ОСОБА_7 прийняті на роботу до Полтавської ДЮСШ "Молодь" до набрання чинності Положенням про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 № 933, володіють достатнім практичним досвідом роботи, якісно виконували свої посадові обов'язки. Вважає, що висновки акту про неправомірну виплату вказаним особам заробітної плати за рахунок Фонду суперечать приписам ст.ст. 22, 58 Конституції України, Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 № 933, Рішенню Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 та роз'ясненням з даного питання, наданих Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту. Пояснює, що у штаті позивача наявна посада головного бухгалтера, який здійснює свою діяльність на підставі посадової інструкції головного бухгалтера та повністю відповідає за стан бухгалтерського обліку підприємства, веде самостійний баланс та має у своєму підпорядкування штатних працівників. Звертає увагу суду, що в акті перевірки зазначено про порушення вимог ст. 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", однак, не вказано у чому саме полягає встановлене порушення.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У своїх запереченнях проти позову відповідач посилається на висновки планової перевірки правомірного (цільового) використання коштів Фонду Полтавською ДЮСШ "Молодь" за період з 01.01.2013 по 30.06.2013, що оформлена актом № 34 від 25.07.2013. Зазначає, що контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог законодавства щодо здійснення за рахунок коштів Фонду витрат на оплату праці тренерів, які не мають вищої освіти з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", "спеціаліст" чи "магістр", а також витрат на оплату за посадою головного бухгалтера, у той час коли законодавство вимагає створення бухгалтерської служби. Пояснює, що позивачем у І півріччі 2013 року включено до складу витрат на оплату праці кошти в сумі 1716 грн.05 коп., які фактично обліковано позивачем як дебіторська заборгованість. Вважає, що здійснення за рахунок коштів Фонду витрат, підстави для віднесення яких до витрат не настали, суперечить приписам ст. 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" та є порушенням п. 2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Полтавська дитячо-юнацька спортивна школа "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" є юридичною особою та внесена до Реєстру неприбуткових організацій (установ), що підтверджується рішенням № 1161 від 18.01.2010 /а.с. 93/.

Полтавська дитячо-юнацька спортивна школа "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" /надалі - Полтавська ДЮСШ "Молодь"/ є позашкільним закладом, основною діяльністю якого є оздоровча, спортивна підготовка дітей, підлітків та молоді. Полтавська ДЮСШ "Молодь" створена Полтавською обласною організацією фізкультурно-спортивного товариства "Україна" та має самостійний баланс /а.с. 131/.

Матеріалами справи підтверджено, що у період з 23.07.2013 по 25.07.2013 Полтавським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку правомірного (цільового) використання коштів Фонду Полтавською ДЮСШ "Молодь" за період з 01.01.2013 по 30.06.2013, за результатами якої складено акт № 34 від 25.07.2013 /а.с. 70-73/.

За висновками перевірки відповідачем встановлено порушення пункту 2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.08. 2012 за № 1429/21741, внаслідок:

- здійснення за рахунок коштів Фонду витрат на оплату праці тренеру-викладачу ОСОБА_6 в загальній сумі 10541 грн. 99 коп. (з урахуванням сплати єдиного соціального внеску) та тренеру-викладачу ОСОБА_7 в загальній сумі 32492 грн. 15 коп. (з урахуванням сплати єдиного соціального внеску), які не відповідають вимогам, наведеним у пункті 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993;

- здійснення за рахунок коштів Фонду витрат, віднесених на оплату праці за посадою головного бухгалтера при відсутності бухгалтерської служби, що суперечить частині четвертій статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", у зв'язку з чим переплата з урахуванням сплаченого єдиного соціального внеску становить 2323 грн. 35 коп.

- здійснення надлишкового перерахування єдиного соціального внеску в сумі 1716 грн. 05 коп., який станом на 01.07.2013 облікований як дебіторська заборгованість на рахунку 651, що є порушенням вимог абз. 6 ст. 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

А також встановлено порушення пункту 2.5.4 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44, внаслідок витрачання коштів в сумі 2985 грн. на харчування особам, які не є вихованцями Полтавської ДЮСШ "Молодь".

На підставі акта перевірки № 34 від 25.07.2013 відповідачем прийнято рішення № 6 від 06.08.2013 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій, яким за порушення ст. 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", абз. 7 ст. 4, п. 4 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 2.5.1, 2.5.4 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.08.2012 за № 1429/21741, та пункту 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну шкоду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 № 993, Полтавську ДЮСШ "Молодь" зобов'язано повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірні витрати в загальній сумі 500058 грн. 54 коп. та до позивача застосовано штраф за порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 25029 грн. 27 коп. /а.с. 39/.

Копія розрахунку фінансових санкцій, застосованих до Полтавської ДЮСШ "Молодь" в розрізі виявлених порушень наявна у матеріалах справи /а.с. 75/.

Позивач не погодився з рішенням № 6 від 06.08.2013 в частині зобов'язання повернути кошти Фонду, використані неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій на загальну суму 70610 грн. 31 коп., у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 6 від 06.08.2013 в частині зобов'язання повернути кошти Фонду, використані неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій на загальну суму 70610 грн. 31 коп., суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Судом встановлено, що 14.03.2013 між позивачем та Полтавським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності укладено договір № 19-04 про часткове фінансування дитячо-юнацької спортивної школи за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності /а.с. 79-81/, за умовами якого Фонд здійснює часткове фінансування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на поточний рахунок або спеціальний реєстраційний рахунок в органі Державної казначейської служби ДЮСШ у межах асигнувань, передбачених бюджетом Фонду за статтею "Оздоровчі заходи" на 2013 рік та кошторисом ДЮСШ за коштами Фонду на 2013 рік.

Загальна сума фінансування за цим договором становить 647,7 тис. грн. Загальна сума цього договору може бути змінена в залежності від визначених правлінням Фонду асигнувань на часткове фінансування ДЮСШ, а також в інших випадках, передбачених цим договором та чинним законодавством України.

Згідно з підпунктом 4.3.1 договору ДЮСШ зобов'язана забезпечувати використання коштів Фонду відповідно до вимог цього договору та Порядку № 44 та інших нормативно-правових документів Фонду.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальник відповідно до цього Закону - це: роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону; особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно з пунктами 3, 6 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Механізм проведення перевірок по використанню коштів Фонду (цільового призначення) їх утримувачами передбачено Порядком проведення перевірок утримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів, затвердженого постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 30.

Відповідно до пункту 5.6 вказаного Порядку проведення перевірки за матеріалами акта перевірки, якою встановлено неправомірне (нецільове) використання страхових коштів та/або неповне, несвоєчасне повернення страхових коштів до бюджету Фонду, керівником органу Фонду або його заступником з урахуванням заперечень (за їх наявності) протягом двадцяти календарних днів з дня, наступного за днем підписання акта (отримання заперечень) перевірки приймається рішення про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій відповідно до вимог статей 22 та 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", де зазначено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Згідно наданого відповідачем розрахунку /а.с. 75/, сума неправомірно витрачених ДЮСШ коштів Фонду в частині оскаржуваного позивачем рішення становить 50058 грн. 54 коп., у тому числі:

- на оплату праці працівників, які не відповідають вимогам, наведеним у пункті 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993, у розмірі 43034 грн. 14 коп.;

- на оплату праці за посадою головного бухгалтера при відсутності бухгалтерської служби, що суперечить вимогам частини четвертої статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", у розмірі 2323 грн. 35 коп.;

- на оплату надлишково перерахованих сум єдиного соціального внеску, підстави для віднесення яких до витрат на оплату праці ще не настали, що суперечить вимогам статті 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", у розмірі 1716 грн. 05 коп.;

- на оплату за харчування учасників змагань, які не є вихованцями ДЮСШ у розмірі 2985 грн.

Позивач погодився з висновками акту щодо встановленого порушення щодо оплати за харчування учасників змагань, які не є вихованцями ДЮСШ, коштів у розмірі 2985 грн. та в цій частині рішення № 6 від 06.08.2013 не оскаржує.

З приводу неправомірності (не за цільовим призначенням) витрачених коштів Фонду на оплату праці працівників, які не відповідають вимогам, наведеним у пункті 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, суд дійшов наступних висновків.

У ході перевірки Полтавської ДЮСШ "Молодь" Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановлено, що на посадах тренерів - викладачів Полтавської ДЮСШ "Молодь" працюють ОСОБА_6 та ОСОБА_7, кваліфікаційні характеристики яких не відповідають пункту 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 05.11.2008 № 993.

Так, відповідно до пункту 2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування) на оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року N 993, згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.

Пунктом 1 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 05.11.2008 № 993 /у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Положення/ визначено, що дитячо-юнацька спортивна школа (далі - спортивна школа) - це позашкільний навчальний заклад спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, що в установленому порядку визнаний в Україні, створює необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортивного резерву для збірних команд України.

Відповідно до пункту 28 Положення учасниками навчально-тренувальної та спортивної роботи в спортивній школі є, зокрема, тренери-викладачі, медичні працівники та інші фахівці.

Згідно з пунктом 31 Положення тренером-викладачем спортивної школи може бути особа, що має високі моральні якості, вищу освіту з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", "спеціаліст" чи "магістр".

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті, що у перевіреному періоді позивач культивував два види спорту: футбол - 272 вихованці, а станом на 01.07.2013 - 324 вихованці та боротьба дзюдо - 120 вихованців, а станом на 01.07.2103 - 60 вихованців. Загальна кількість дітей віком до 18 років станом на 01.07.2013 становить 384 особи /зворот а.с. 70/.

Згідно Статуту Полтавської дитячо-юнацька спортивної школи "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" в подальшому ДЮСШ «Молодь» змінює найменування Полтавської спеціалізована дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна", яка створена шляхом перейменування Полтавської спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву по футболу обласної ради спортивного товариства профспілок "Україна", та є правонаступником всіх її прав та обов'язків /а.с. 131/.

Згідно штатного розпису позивача на 01.01.2013 у перевіряємому періоді ОСОБА_7 та ОСОБА_6 займали посади тренерів-викладачів з футболу /а.с. 94/.

Так, наказом Полтавської спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву по футболу від 02.01.2008 року № 3, згідно поданої заяви, ОСОБА_7 прийнято на посаду тренера-викладача з футболу /зворот а.с. 32, а.с. 40/, який у перевіряємому періоді виконував роботу відповідно до покладених на нього службових обов'язків на підставі документів, що свідчать про професійну придатність, а саме: рішення постійної кваліфікаційної комісії з присвоєння категорії тренерам-викладачам зі спору про присвоєння ОСОБА_7 першої кваліфікаційної категорії з футболу, про що ОСОБА_7 видано посвідчення № 34-2012 /а.с. 210, 211/.

Відповідно до архівної довідки Полтавської обласної ради ФСТ "Україна" № 6 від 20.11.2013 та трудової книжки, копія якої наявна у матеріалах справи, ОСОБА_6 з 31.05.1991 (розпорядження № 12 від 31.05.1991) переведений тренером-викладачем Полтавської ДЮСШ з футболу, яка 19.11.1992 року перейменована в СДЮШОР по футболу облради СТП "Україна" /зворот а.с. 45, а.с. 209/. ОСОБА_6 виконував роботу відповідно до покладених на нього службових обов'язків на підставі документу, що свідчать про його професійну придатність, а саме, посвідчення про присвоєння майстра спорту з футболу № 25354 від 16.05.1962 /а.с. 208/ та працював на посаді тренера-викладача з футболу до 30.08.2013 /звільнений з посади за згодою сторін, наказ № 41 від 30.08.2013/ /а.с. 46/.

Відповідачем не надано суду будь-яких доказів протиправності прийняття ОСОБА_7 та ОСОБА_6 на роботу на посаду тренерів - викладачів з футболу.

Із пояснень представника відповідача у судовому засіданні встановлено, що у відповідача відсутні зауваження щодо правильності нарахування заробітної плати вказаним особам.

Таким чином, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 у перевіряємому періоді виконували роботу тренерів-викладачів з футболу, а позивач - роботодавець був зобов'язаний платити заробітну плату вказаним працівникам у строки та у порядку, що передбачені чинним законодавством України.

Посилання відповідача на пункт 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, що набрало чинності 26.11.2008, не спростовує правомірності перебування ОСОБА_7 та ОСОБА_6 у штаті Полтавської ДЮСШ "Молодь" і, відповідно обов'язку Полтавської ДЮСШ "Молодь" виплачувати вказаним особам, які виконували свою роботу відповідно до покладених на них посадових обов'язків, заробітну плату.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" передбачено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Президентом України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 7 цього Закону основними завданнями міністерства як органу, що забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох сферах, є, зокрема, інформування та надання роз'яснень щодо здійснення державної політики.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1573, /чинного на момент виникнення спірних правовідносин/, Мінсім'ямолодьспорт є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики з питань сім'ї, дітей, молоді, гендерної рівності, фізичної культури та спорту.

Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту у листі від 09.10.2009 № 5.1/12784 з посиланням на статтю 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснено, що у керівництва спортивних шкіл та осіб, уповноважених приймати на роботу директорів таких шкіл, відсутні правові підстави для розірвання трудових відносин, укладених з працівниками спортивних шкіл до 26.11.2008, з посиланням на вимоги, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 № 933, оскільки визначені у пунктах 31, 40, 42, 46, 48 постанови вимоги не розповсюджуються на осіб, які вже працювали на момент її прийняття.

Аналогічна позиція висловлена у листі Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 04.08.2011 № 7.2/4954.

Також у ході перевірки відповідачем встановлено неправомірне (не за цільовим призначенням) витрачання коштів Фонду на оплату праці за посадою головного бухгалтера при відсутності бухгалтерської служби.

Згідно з частиною 8 статті 19 Господарського кодексу України усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

Частиною 2 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідно до частини четвертої статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, зокрема, шляхом введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

Згідно частини сьомої статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства (далі - бухгалтер): забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.

Таким чином, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать виключно до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідно до пункту 1.10 Статуту позивача Полтавська ДЮСШ "Молодь" є юридичною особою, створена Полтавською обласною організацією фізкультурно-спортивного товариства "Україна" та має самостійний баланс /а.с. 131/.

Пунктом 4.3.6 Статуту Полтавської ДЮСШ "Молодь" визначено, що головний бухгалтер призначається на посаду і звільняється з посади директором ДЮСШ «Молодь». Він повинен мати спеціальну фінансово-економічну освіту та досвід бухгалтерської роботи. Головний бухгалтер відповідає за стан фінансової дисципліни, ведення бухгалтерського обліку та звітності ДЮСШ "Молодь". Обов'язки головного бухгалтера визначаються директором ДЮСШ "Молодь" у відповідності з вимогами Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідки на робіт та стандартів бухгалтерського обліку /а.с. 133/.

Штатним розкладом Полтавської ДЮСШ "Молодь" передбачено посаду головного бухгалтера /а.с. 94/ та посадовою інструкцією головного бухгалтера організацію бухгалтерського обліку школи покладено на головного бухгалтера /а.с. 120-121/.

Суд зазначає, що вказаний штатний розпис надавався до Фонду до прийняття рішення щодо здійснення часткового фінансування ДЮСШ, оскільки надання копії штатного розпису працівників ДЮСШ (оригіналу для звірки) передбачено приписами пункту 1.5 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44.

Отже, приймаючи рішення про здійснення часткового фінансування позивача та затверджуючи кошторис позивача, Фонду було відомо про наявність у штаті Полтавської ДЮСШ "Молодь" посади головного бухгалтера за відсутності бухгалтерської служби. Разом з тим, зауваження щодо наявності у штаті позивача посади головного бухгалтера у Фонду були відсутні.

Відповідно до посадової інструкції головного бухгалтера Алєксєєнка В.С., затвердженої директором Полтавської ДЮСШ "Молодь" 01.02.2011, головний бухгалтер здійснює керівництво працівниками бухгалтерії спортшколи. До посадових обов'язків головного бухгалтера відноситься забезпечення ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" з урахуванням особливостей діяльності спорт шкоди і технології оброблення облікових документів; організація роботи бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; забезпечення складення на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності спортшколи, підписання її та подання в установлені строки користувачам; здійснення контролю за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; бере участь у проведенні інвентаризаційної роботи в спорт школі, оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від крадіжки і псування активів спорткошколи, тощо /а.с. 120-121/.

Наказом № 7 від 29.04.2011 на інструктора-методиста Ляшик Г.Г. покладено обов'язок вести бухгалтерські рахунки № 372 (розрахунки з підзвітними особами), № 631 (розрахунки з постачальниками та підрядниками (в розрізі спортивної форми, інвентарю)) з підпорядкуванням головному бухгалтеру /а.с. 119, 118/.

Таким чином, ведення бухгалтерського обліку на підприємстві покладено на головного бухгалтера без створення бухгалтерської служби, однак, у підпорядкуванні головного бухгалтера знаходиться працівник підприємства, на якого покладено функціональні обов'язки згідно посадової інструкції ведення бухгалтерського обліку по рахункам № 372 (розрахунки з підзвітними особами), № 631 (розрахунки з постачальниками та підрядниками (в розрізі спортивної форми, інвентарю)).

Суд зазначає, що проведеною перевіркою не встановлено та в акті перевірки не зафіксовано порушень щодо прийняття на посаду головного бухгалтера Алєксєєнка В.С.

Наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури та спорту" від 23 вересня 2005 року № 2097 додатком №16 передбачено схему тарифних розрядів посад фахівців, керівників інших структурних підрозділів і технічних службовців установ, закладів, організацій фізичної культури та спорту.

Підпунктом 2 пункту 2 вищезазначеного Наказу надається право керівникам бюджетних установ, закладів та організацій фізичної культури і спорту в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, установлювати: посадові оклади заступників керівників бюджетних установ, закладів та організацій фізичної культури і спорту, заступників керівників структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій на 5 - 15 відсотків, головних бухгалтерів - на 10-30 відсотків, помічників керівників - на 30 - 40 відсотків нижче ніж посадовий оклад відповідного керівника, визначений за схемами тарифних розрядів, затвердженими цим наказом.

Додатком № 1 до колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом Полтавської ДЮСШ "Молодь" на 2012-2017 роки встановлено надбавки та пільги, зокрема, за посадою головного бухгалтера /зворот а.с. 90/.

Отже, оскільки Полтавська ДЮСШ "Молодь" є окремою юридичною особою, має самостійний баланс, позивач має право самостійно визначати штат та закріплювати посадові оклади працівників, тому відповідач дійшов помилкового висновку щодо неправомірності застосування позивачем підпункту 2 пункту 2 наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури та спорту" від 23.09.2005 № 2097 при встановленні посадового окладу головному бухгалтеру.

Згідно статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до положень статті 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

З аналізу вищезазначених норм встановлено, що за виконання працівником своїх професійних обов'язків, роботодавець зобов'язаний здійснити виплату заробітної плати.

У ході судового розгляду справи представником відповідача зазначалося про можливість позивачем здійснювати оплату праці тренерів та головного бухгалтера з джерел інших, ніж фінансування Фондом за умовами договору про часткове фінансування дитячо-юнацької спортивної школи за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

З даного приводу суд вважає за необхідне зазначити, що Полтавська ДЮСШ "Молодь" є неприбутковою організацією, відповідно до кошторису позивача на 2013 рік передбачається надходження коштів від Фонду соціального страхування в сумі 647,7 тис. грн. та 40,0 тис. грн. - благодійна допомога /а.с. 100/ .

Загальний фонд оплати праці працівників ДЮСШ складає 568 тис. грн.

Зазначені витрати не можуть бути покриті за рахунок інших, ніж фінансування Фондом соціального страхування. Інші джерела надходження грошових коштів, що можуть бути спрямовані на фінансування оплати праці працівників ДЮСШ відсутні та чинним законодавством не передбачені.

Таким чином, суд дійшов висновку, про те, що у позивача не було підстав для ненарахування та невиплати заробітної плати тренерам-викладачам з футболу та головному бухгалтеру.

Факт відсутності вищої освіти у тренерів-викладачів та факт відсутності в школі бухгалтерської служби, у сукупності з іншими доказами у справі, не може бути прийнятий судом як доказ правомірності оскаржуваного рішення відповідача в частині неправомірності (не за цільовим призначенням) витрачення коштів Фонду на оплату праці ОСОБА_7, ОСОБА_6 та головного бухгалтера Алєксєєнка В.С.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення в частині зобов'язання позивача повернути суму неправомірних витрат в розмірі 45357 грн. 49 коп. та застосування штрафу за порушення порядку використання коштів Фонду в розмірі 22678 грн. 74 коп., винесено відповідачем без врахування всіх обставин, які мали значення для його прийняття, у зв'язку з чим, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується встановленого перевіркою порушення вимог статті 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", а саме, безпідставного перерахування до Пенсійного фонду єдиного соціального внеску, який не є витратами роботодавця та облікований позивачем як дебіторська заборгованість на рахунку 651 станом на 01.07.2013, суд дійшов наступних висновків.

Із письмових пояснень представника позивача /а.с. 206-207/ встановлено, що позивачем сплачено до Пенсійного фонду єдиний внесок у березні 2013 року з переплатою на загальну суму 1650 грн. Так, 18.03.2013 позивачем було перераховано єдиний внесок за січень 2013 в сумі 12938 грн. 74 коп. замість 11438 грн. 74 коп., а 28.03.2013 позивачем перераховано єдиний внесок за березень 2013 в сумі 10665 грн. 32 коп. замість 10515 грн. 32 коп. /а.с. 215-219/. Крім того, позивачем у червні 2013 року було допущено помилку, що полягала у надлишковому нарахування та перерахуванні єдиного внеску на лікарняні в розмірі 66 грн. 05 коп.

Таким чином, станом на 08.07.2013 сальдо розрахунків рахунку 65 "Розрахунки за страхування" на кінець звітного періоду становить Дт-1716 грн. 05 коп. Кт-1635 грн. 61 коп. /пеня та штрафні санкції/ /зворот а.с. 222/.

За висновками перевірки позивачем у порушення абз. 6 ст. 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" до витрат на оплату праці безпідставно включено 1716 грн. 05 коп. - надлишкових перерахувань єдиного соціального внеску, які не є витратами роботодавця, а обліковані позивачем станом на 01.07.2013 як дебіторська заборгованість на рах. 651 /а.с. 72/.

Згідно з п.п. 2.5.1 п. 2.5 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування) на оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року N 993, згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.

Статтею 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначені основні принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності, зокрема, абзацом 6 визначено, що нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного соціального внеску зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок під час кожної виплати заробітної плати доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховано єдиний внесок, але не пізніше 20 числа наступного місяця.

Пунктом 3.3 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44, передбачено, що до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом, ДЮСШ надає до Виконавчої дирекції Фонду або до виконавчої дирекції відділення Фонду, яка здійснювала фінансування, звіти про використання коштів Фонду та рух товарно-матеріальних цінностей (основних засобів та інших матеріальних активів), придбаних за рахунок коштів Фонду, за формами, наведеними у додатках 2 та 3 до цього Порядку.

Таким чином, позивачем при складенні та поданні фінансового звіту про використання коштів Фонду за І квартал 2013 року допущено його викривлення, витрати на сумі 1716 грн. 05 коп., що відображені у звіті в складі витрат по оплаті праці працівників ДЮСШ, не виникли на момент подання такого звіту.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач безпідставно включив до звіту на І півріччя 2013 року витрати на оплату праці в розмірі 1716 грн. 05 коп. до моменту їх виникнення, передбаченого частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", чим порушив вимоги статті 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п.п. 2.5.1 п. 2.5 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44.

Суд також враховує, що сплата коштів до Пенсійного фонду була здійснена позивачем з метою покриття недоїмки зі штрафу та пені, визначених позивачу рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 429 від 25.03.2013 та № 413 від 21.03.2013 /а.с. 206, 213, 214/.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Таким чином, перераховані позивачем до Пенсійного фонду кошти у розмірі 1635 грн. 61 коп., які позивач обліковує як дебіторську заборгованість, фактично зараховані Пенсійним фондом у рахунок погашення суми штрафів та пені, що визначені рішеннями про застосування штрафних санкцій № 429 від 25.03.2013 та № 413 від 21.03.2013 /а.с. 213, 214/.

Однак, Порядком часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 № 44, не передбачено витрат на сплату штрафних санкцій за рахунок коштів Фонду.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Таким чином, оскаржуване рішення № 6 від 06.08.2013 року в частині зобов'язання позивача повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суми неправомірних витрат у розмірі 1716 грн. 05 коп. та застосування фінансових санкцій за порушення використання коштів Фонду у розмірі 858 грн. 03 коп. прийняте на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений законодавством України, та з урахуванням всіх обставин необхідних для прийняття рішення.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Полтавської дитячо-юнацької спортивної школи "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 6 від 06.08.2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій в частині зобов'язання Полтавської дитячо-юнацької спортивної школи "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" повернути суму неправомірних витрат в розмірі 45357 грн. 49 коп. (сорок п'ять тисяч триста п'ятдесят сім гривень сорок дев'ять копійок) та застосування штрафу за порушення порядку використання коштів Фонду в розмірі 22678 грн. 74 коп. (двадцять дві тисячі шістсот сімдесят вісім гривень сімдесят чотири копійки).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на користь Полтавської дитячо-юнацької спортивної школи "Молодь" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" витрати зі сплати судового збору у розмірі 680 грн. 36 коп. (шістсот вісімдесят гривень тридцять шість копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 02 грудня 2013 року.

Суддя С.С. Сич