9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 листопада 2013 року Справа № 812/9128/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання: Запорожцевій І.В.,
за участю представників сторін:
позивач: не прибув,
відповідач: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85000,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85000,00 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач в порушення вимог п. 5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» не виконав вимоги щодо приведення статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами зазначеного Закону та згідно з свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій №136/12/1/98 від 13.07.1998, акції товариства існують в документарній формі, що є порушенням вимог ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства», відповідно до яких акції товариств існують виключно у бездокументальній формі.
У зв'язку з цим, у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії було прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №759-ДО-1-Е від 30.10.2012. У зв'язку з невиконанням Відкритим акціонерним товариством «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» вказаного розпорядження, уповноваженою особою ДТУ НКЦП ФР у відношенні ВАТ «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» 02.07.2013 прийнято постанову №338-ДО-1 про накладення санкцій у розмірі 85000 грн.
Крім того, у відношенні Товариства вже була винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за вчинення аналогічного правопорушення (невиконання розпорядження) №277-ДО-1-Е від 30.05.2013, тобто має місце вчинення правопорушення повторно.
На підставі зазначеної постанови та у зв'язку з її невиконанням, позивач просив стягнути з відповідача суму штрафної санкції в дохід Державного бюджету України у розмірі 85000,00 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання в якому просив провести розгляд справи без участі представники позивача.
Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі. 13 листопада 2013 року, на адресу суду надійшли заперечення відповідача, в яких він просив суд закрити провадження у справі, оскільки у відношенні відповідача порушено справу про банкрутство, тому дана позовна заява підвідомча господарським судам.
Ухвалою суду від 27 листопада 2013 року у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження по справі було відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 30.10.2012 Донбаським територіальним управлінням Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папері №759-ДО-1-Е, яким Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» було зобов'язано у термін до 30.04.2013 (включно) усунути порушення чинного законодавства про цінні папері, а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування у без документальну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства», здійснити державну реєстрацію Статуту у встановленому законодавством порядку та письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження (а.с.9).
24 травня 2013 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у зв'язку з невиконанням розпорядження №759-ДО-1-Е від 30.10.2012 прийнято постанову №03/02/843 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначеною постановою керівника або повноважного представника було зобов'язано з'явитися на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень до ДТУ Комісії 06.06.2013 року о 10 годині 50 хвилин. (а.с.11-12)
06 червня 2013 року Донбаським територіальним управлінням Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт №338-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено що Відкритим акціонерним товариством «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» не виконано розпорядження №759-ДО-1-Е від 30.10.2012 в частині усунення порушення п. 5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства», що є порушенням п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Крім того, у відношенні Товариства вже була винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за вчинення аналогічного правопорушення (невиконання розпорядження) №277-ДО-1-Е від 30.05.2013, тобто має місце вчинення правопорушення повторно протягом року. Як вбачається з акта, представник відповідача на підписання акта не прибув. (а.с.13)
На підставі складеного акта №338-ДО-1-Е від 06.06.2013 уповноваженою особою Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 06.06.2013 прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено до розгляду справу про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» на 02 липня 2013 року об 11 годині 00 хвилин. (а.с.14)
02 липня 2013 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №338-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів шляхом застосування до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» фінансових санкцій у розмірі 85000 грн. за повторне невиконання розпорядження уповноваженої особи Комісії. (а.с.15-16)
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» однією з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування. З цією метою Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, встановлює стандарти випуску (емісії) цінних паперів, інформації про випуск цінних паперів, що пропонуються для відкритого продажу, в тому числі іноземних емітентів, які здійснюють випуск цінних паперів на території України, та порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, а також здійснює інші функції відповідно до вимог чинного законодавства.
Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (п.10).
Згідно п. 3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджені рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за № 2272, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811), у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб.
Відповідно до ст. 11 цього Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються в судовому порядку.
Згідно з абз. 5 ст. 12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, яка направляється юридичній особі, щодо якої застосовано штраф.
Згідно з п. 19.1 зазначених вище Правил, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 5 ст. 11 Закону №448/96 закріплено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Оскільки Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» постанову Донбаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 28.02.2013 №18-ДО-1-Е у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягають виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій штраф протягом п'ятнадцять днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 2 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Разом з позовною заявою позивачем було подано клопотання про звільнення від сплати судових витрат.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VІ, який набрав чинності з 01 листопада 2011 року (зі змінами та доповненнями), за подання адміністративного позову майнового характеру встановлена ставка судового збору у розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що його кошторисом не передбачено витрати на сплату судового збору. Вказана обставина не є підтвердженням тяжкого матеріального стану та підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі.
Позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій у сумі 85000,00 грн. Зважаючи, що позивача не звільнено від сплати судового збору, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення з відповідача, суд дійшов висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 1720,50 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 27 листопада 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 02 грудня 2013 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85000,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920» (код ЄДРПОУ 03113294) суму штрафної санкції у розмірі 85000,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч 00 копійок) в дохід Державного бюджету України - р/р 31110106700004 в УДКС у м. Донецьку, код ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100.
Стягнути з Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1720,50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять гривень 50 копійок) на розрахунковий рахунок:
Код ЄДРПОУ: 35079949
Одержувач: УДКСУ у м. Луганську
Банк одержувача: ГУДКСУ у Луганській області
Код ОКПО 37991503
МФО: 804013
Розрахунковий рахунок: 31213206784006
Код бюджетної класифікації доходів: 22030001
символ: 206
Призначення платежу: судовий збір
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова складена та підписана у повному обсязі 02 грудня 2013 року.
Суддя О.О. Цицюра