Справа № 224/1341/13-а
Номер провадження 2-а/224/24/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2013 року Дебальцевський міський суд у складі:
головуючої: судді Афанасьєвої Ю.О.
при секретарях: Ібрагімовій Р.Р., Турченковій О.В.,
за участю: позивачки ОСОБА_1, представника відповідача Кулясової Т.М., Пєскової Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дебальцеве справу адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 12.04.2013 року звернулася до суду з позовом до відповідача та просить визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Дебальцевської міської ради щодо не нарахування та невиплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий 2013 року в сумі 972,00 грн. та зобов'язати його здійснити нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий 2013 року в сумі 972,00 грн. та здійснити доплату за вказаний період в сумі 842,20 грн., посилаючись на наступні обставини.
Вона має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з цим вона перебуває на обліку в УПСЗН Дебальцевської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць, як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст.. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 1 січня 2013 року в розмірі 972,00 грн.
Таким чином, вона має право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 972,00 грн.
З цього приводу вона звернулась з листом до відповідача, в якому просила здійснити перерахування щодо виплати їй як особі, застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомоги по догляду за дитиною до 3 років за лютий 2013 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років - 972,00 грн. на підставі ст.. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та здійснити відповідну доплату допомоги в сумі 842,00 грн.
Відповідач листом № 20/03-1326 від 25.03.2013 року їй повідомив про те, що допомога їй призначена не на підставі ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", а саме на підставі ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", тобто на підставі норми, що не поширюється на спірні правовідносини і встановлена в розмірі 130,00 грн. на місяць на період з 12.02.2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року, а для призначення допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, подається довідка про склад сім*ї та декларація про доходи та майновий стан.
Оскільки дана норма не поширюється на спірні правовідносини, то відповідні вимоги відповідача щодо надання будь-яких додаткових документів для здійснення перерахунку і доплати є незаконними як незаконними є і визначення на підставі цієї норми розміру мінімальної допомоги в сумі 130,00 грн. на місяць, в той час, як привальним є визначення мінімального розміру допомоги на підставі ст.. 34 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років - 972,00 грн.
Таким чином відповідач протиправно не здійснює нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 972,00 грн. на місяць і відповідні виплати, чим порушує її права.
25.06.2013 року позивачка надала до суду уточнену позовну заяву в якій просила зобов*язати УПСЗН Дебальцевської міської ради здійснити нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з лютого 2013 року і в подальшому до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, не змінивши при цьому предмет та підставу позову. (а.с. 34-36)
Позивачка в судовому засідання підтримувала заявлені вимоги, позов просила задовольнити.
Представник відповідача, за довіреністю Кулясова Т.М., в судовому засіданні позов не визнала, підтримала надані суду заперечення та пояснила, що ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Дебальцевської міської ради за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На підставі ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" та наданих позивачем документів розпорядженням управління позивачу призначена допомога з 12 лютого 2013 року.
Ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" передбачено розмір допомоги по догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні місяці, але не менше 130,00 гривень.
На підставі заяви 12.02.2013 року ОСОБА_1 призначена допомога на дитину ОСОБА_5, (ІНФОРМАЦІЯ_2) у розмірі: лютий 2013 року - 70,93 грн., з березня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 року - 130,00 грн. (щомісячно).
Для призначення пенсії у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім*ї та декларація про доходи та майновий стан. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, позивач же із вказаними документами до управління не звертався.
Вважають, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий 2013 року призначена та виплачена у відповідності до ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" і для її перерахунку підстав немає.
Просила в задоволенні заяви відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
ОСОБА_1, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 є матір*ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 7), у зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, як застрахована особа у розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, що підтверджується довідкою відповідача (а.с. 5-6,25).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон N 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом N 2811-XII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом N 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону N 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону N 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону N 2811-XII та Закону N 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону N 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону N 2240-III було виключено статті 40 - 44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону N 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону N 107-VI щодо виключення статей 40 - 44 Закону N 2240-III.
Пунктом 2 розділу III Закону N 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення N 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону N 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону N 2811-XII.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 N 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року N 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон N 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону N 2240-III призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року N 1751 саме на виконання Закону N 2811-XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону N 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону N 2240-III на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону N 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Так, згідно з довідкою УПФУ в м. Дебальцеве № 04/02 від 11.02.2013 року, ОСОБА_1, яка є фізичною особою - підприємцем, з 10.09.2003 року перебуває на обліку в органах ПФУ та не бере участь у добровільних засадах у загальнообов*язковому державному соціальному страхуванню, у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. (а.с. 40).
Також відповідно до довідки Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 17-03-675 від 04.09.2012 року, ОСОБА_1 не є добровільно застрахованою у вказаному фонді, у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності. (а.с. 43).
Враховуючи те, що ОСОБА_1 не є застрахованою особою в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", то й положення вказаного Закону не розповсюджуються на вказані правовідносини.
Таким чином, у цій справі спір виник щодо виплати допомоги на дочку ОСОБА_1 особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді регулюються нормами спеціального Закону, яким є Закон України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно відомостей УПСЗН позивачу виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена з 12.02.2013 по ІНФОРМАЦІЯ_3 року та здійснюється в розмірі 130 грн. (а.с. 8).
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.
На підставі ст. 19 Конституцій України, ст.ст.3,14,15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрат, зумовлених народженням або похованням", Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 керуючись статтями 2,94,160, 167, 244-2, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позолвну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Визнати противоправним дії Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 12.02.2013 року до дати досягнення ії дочкою трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 12.02.2013 року до дати досягнення ії дочкою трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат, але не більше ніж на період дії статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через даний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дебальцевського
міського суду Ю.О. Афанасьєва