Постанова № 3566593, 30.04.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2009
Номер справи
2-а-9913/09/2170
Номер документу
3566593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа №2-а – 9913/09/2170

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня  2009 року  Херсонський окружний адміністративний суд у складі  судді Кравченко К.В., при секретарі Печеному Є.В., розглянувши  у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні подання Державної податкової інспекції у м. Херсоні про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів товариства з обмеженою відповідальністю «Гармонія ЛТД»,

за участю представників:

ДПІ у м. Херсоні – Постернак Є.І.,

ТОВ «Гармонія ЛТД » - не з’явився,

в с т а н о в и в:

28 квітня 2009 року державна податкова інспекція у м. Херсоні звернулась до адміністративного суду з поданням про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів товариства з обмеженою відповідальністю «Гармонія ЛТД» на строк до допуску до перевірки.

Подання про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів обґрунтовано наявністю обставини, передбачених пп..9.1.2 «г» п.9.1. ст.. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами". Зі змісту подання такими обставинами є: недопуск працівників ДПІ до проведення позапланової перевірки. Також в поданні зазначається, що звільнення активів  ТОВ «Гармонія ЛТД» з-під адміністративного арешту призведе до їх зникнення або знищення.

В судовому засіданні представник ДПІ у Херсоні подання підтримав, просив задовольнити з вищенаведених підстав.

ТОВ «Гармонія ЛТД» явку свого представника в судове засідання не забезпечило, про час та місце судового розгляду було повідомлено належним чином.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ДПІ, суд встановив наступне.

01.04.2009р. ДПІ у м.Херсоні звернулось до ТОВ «Гармонія ЛТД» з запитом за вих..№5876/10/23-812, в якому на підставі п.3 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» попросило надати у 10-денний термін пояснення та їх документальне підтвердження з питань відносин із ТОВ «Академія Євробізнесу» за період з 01.10.05 по 30.09.08р.

На даний запит ТОВ «Гармонія ЛТД» 16.04.2009р. направило ДПІ у м.Херсоні копії наступних документів: податкові накладні за період з 13.11.07 по 17.09.08, уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з ПДВ з розшифровкою в розрізі контрагентів за 2009р., уточнюючи розрахунки по податку на прибуток за 2009р., договір дольової участі у будівництві від 12.11.2007р. та журнал проводок за період з 01.01.07р. по 31.03.09 р..

17.04.2009р. наказом ДПІ у м.Херсоні на підставі п.5 ч.6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» призначено проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Гармонія ЛТД» з питань взаємовідносин з ТОВ «Академія Євробізнесу» за період з 01.10.05 по 30.09.08р., та 21.04.2009р. головному державному податковому інспектору Ільїній Л.Ю. видано направлення №825/23-8 на проведення вказаної перевірки.

 ТОВ «Гармонія ЛТД» 21.04.09р. направило лист за №10 на адресу ДПІ у м.Херсоні, в якому повідомило, що товариством було надано всі документи стосовно взаємовідносин з ТОВ «Академія Євробізнесу», а також зазначило про неможливість проведення позапланової перевірки через відсутність рішення суду на проведення такої перевірки.

21.04.09р. працівниками ДПІ у м.Хесоні складено акт про недопуск до проведення позапланової перевірки  ТОВ «Гармонія ЛТД».

24.04.2009 року о 10 год. 00 хв. начальником ДПІ у м. Херсоні прийнято рішення №18 про застосування умовного адміністративного арешту активів ТОВ «Гармонія ЛТД»,  яке прийнято на підставі подання  першого заступника начальника ГВПМ ДПІ у м.Херсоні від 24.04.2009р..

В зазначеному рішенні та поданні йдеться про необхідність застосування умовного  адмінарешту активів ТОВ «Гармонія ЛТД» у зв’язку з наявністю обставин, передбачених пп..9.1.2 «г» п.9.1. ст.. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", а саме -  платник податків відмовляється від допуску посадових осіб податкового органу до проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.

Відповідно до п.п. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон N 2181) адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу, який може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з обставин, передбачених п. 9.1.2. п.9.1 ст. 9 цього Закону.

Зокрема, пунктом9.1.2 «г»  п. 9.1 ст. 9 Закону N 2181 передбачено, що арешт активів може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.

 Порядок застосування адміністративного арешту активів платників податків затверджений наказом ДПА України від 25.09.2001 р. № 386, зареєстрованим у Мін'юсті України 05.10.2001 р. за № 865/6056 ( надалі Порядок № 386).

Згідно пункту 5.4  Порядку № 386 обставини, визначені  п. 9.1.2«г» п. 9.1 ст. 9 Закону N 2181 фіксуються відповідним актом відмови, який складається оперативним працівником податкової міліції за місцезнаходженням такого платника податку, підписується працівником податкової інспекції, який повинен проводити перевірку, та понятими особами, а в разі незнайдення платника податку обов'язково скласти акт про факт його незнайдення.

Факт недопуску працівників ДПІ до проведення позапланової перевірки ТОВ «Гармонія ЛТД»  окрім відповідного акту про недопуск до перевірки,  підтверджується листом ТОВ «Гармонія ЛТД» від 21.04.09 за №10.

Згідно пункту 5 частини 6 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності, зокрема, такої обставини -  у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Виходячи з змісту запиту ДПІ у м.Херсоні від 01.04.2009р. №5876/10/23-8123 та наданої відповіді на даний запит товариством «Гармонія ЛТД», суд вважає, що вимоги ДПІ у м.Херсоні щодо надання пояснень та документального підтвердження з питань відносин із ТОВ «Академія Євробізнесу» за період з 01.10.05 по 30.09.08р. товариством «Гармонія ЛТД» в повній мірі не виконані, що в даному випадку може бути підставою для призначення  позапланової виїзної перевірки цього товариства.  

Відповідно до частини 8 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Таким чином, у разі виникнення будь-якої з обставин, викладених у частині шостій статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позапланова перевірка може бути проведена за рішенням керівника податкового органу, оформленого наказом.

Рішення керівника податкового органу є альтернативною підставою для проведення позапланової перевірки із рішенням суду, яке як підстава передбачене цією нормою.

При цьому рішення суду як виключну підставу для проведення позапланової перевірки  необхідно розглядати лише у випадках виникнення обставин, які прямо не зазначені у ст.. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно пп..9.3.3. п.9.3 ст. 9  Закону N 2181 та п.12.2 Порядку № 386 керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ДПІ у м.Херсоні мало законні підстави для проведення позапланової перевірки ТОВ «ГармоніяЛТД», а тому відмова цього товариства від проведення позапланової перевірки відповідно до пункту9.1.2 «г»  п. 9.1 ст. 9 Закону N 2181 є достатньою підставою для застосування умовного арешту активів цього товариства.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання державної податкової інспекції у  м. Херсоні задовольнити.

Продовжити термін застосування умовного адміністративного арешту активів товариства з обмеженою відповідальністю «Гармонія ЛТД» (код 33015239, м. Херсон, вул..Комсомольська,16) на строк – до моменту допуску до проведення перевірки.

Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційної адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Херсонський окружний адміністративний суд  заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: