П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 116/5833/13-а
Провадження № 2-а/116/314/13
26.11.2013 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим
у складі: головуючої судді Пакули М.Р.
при секретарі Єрмакової Г.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, третя особа Сімферопольська районна державна адміністрація в Автономній Республіці Крим про визнання дій протиправними, скасування рішення 24 сесії 6 скликання від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13 та спонукання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернулася до Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, третя особа Сімферопольська районна державна адміністрація в Автономній Республіці Крим про визнання дій протиправними, скасування рішення 24 сесії 6 скликання від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13 та спонукання вчинити певні дії. Позовні вимоги в уточній заяві мотивує тим, що 2 листопада 2013 року від відповідача вона утримала рішення 24 сесії 6 скликання від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13, яким їй було дозволено розробити проект землеустрою по відведенню та передачі у власність земельної ділянки площею 0, 0429 га із земель запасу сільської ради в межах села для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Денисівка по вул. Сонячна, 39 а для подальшого її об'єднання з ділянкою по вул. Сонячна, 39. Однак у заявах, поданих до Трудівської сільської ради вона не просила виділити земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку з присвоєнням нового номеру, а просила розглянути питання про можливість додаткового збільшення існуючої земельної ділянки на 0, 05 га (це дозволяється відповідно до викопіювання з генерального плану забудівлі села) та передачі її безоплатно у власність. Ця додаткова ділянка є невід'ємною частиною, яка прилягає до земельної ділянки площею 0, 10 га в АДРЕСА_1 і знаходиться в її власності. Таким чином, розглянувши її заяви, Трудівська сільська рада вийшла за межі її клопотання та прийняла рішення, яке фактично не можливо виконати і порушує діюче законодавство. Вона є багатодітною матір'ю і не має фінансової можливості здійснювати будівництво та і відсутня потреба у додатковому будівництві будинку. Окрім цього рішення від 16 жовтня 2013 року порушує санітарні, протипожежні та будівельні норми. За договором купівлі-продажу від 7 грудня 2012 року вона придбала житловий будинок, розташований на земельній ділянці площею 0, 10 га, кадастровий номер 0124787000.02.001.0204 по АДРЕСА_1. Земельна ділянка, на якій розміщений житловий будинок № 39 та господарські споруди складає 0, 15 га. Домоволодіння із земельною ділянкою вона придбала у спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_3, у користування якої з 1965 року перебувала земельна ділянка площею 0, 15 га. Через деякий час, сусідка ОСОБА_4, проживаюча АДРЕСА_2, стала самовільно захоплювати частину земельної ділянки, яка знаходиться в її (ОСОБА_1.) особистому користуванні. За даним противоправним фактом вона звернулася до відповідача, який повідомив, що з ОСОБА_4 проведена бесіда про те, що вона не має права використовувати її (ОСОБА_1.) земельну ділянку, а також, що для точного встановлення меж ділянки їй необхідно звернутися в землевпорядну організацію. У зв'язку з тим, що неправомірні дії з боку ОСОБА_4 тривали, вона звернулася до районного відділу міліції Сімферопольського районну з вимогою про вжиття заходів належного реагування, також вона звернулася із заявою на ім'я голови Трудівської сільської ради про те, що оскыльки державний акт був виданий тільки на 0, 10 га, вона просить передати безоплатно у приватну власність залишені 0, 05 га земельної ділянки по АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до норм ст. 121 Земельного кодексу України. 23 травня 2013 року нею була отримана відповідь № 644/02-16 від 7 травня 2013 року про те, що згідно генерального плану с. Денисівка затребувана земельна ділянка площею 0, 05 га не передбачена для використання під будівництво, для обслуговування житлового будинку, сільського господарства. Відповідно до ч. 2 ст. 106, 107, ч. 6 ст. 120 Земельного кодексу України види межових знаків і порядок відновлення меж визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин. У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливості встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти. Право на безоплатну приватизацію землі нею реалізовано не було, її сім'я має статус багатодітної. В силу ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до видання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить вирішення відповідно до законодавства питань про надання допомоги багатодітним сім'ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведення капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів, відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва. Відповідно до державного акту, виданого на ім'я колишніх власників земельної ділянки, за описом границь - від «А» до «Б» - землі запасу сільської ради. За відповіддю державного нотаріуса Сімферопольської районної державної нотаріальної контори при посвідченні 7 грудня 2012 року договору купівлі-продажу земельної ділянки за № 1-284 земельна ділянка перебувала у спільній сумісній власності продавців та належала їм на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку та додатку до державного акту. При переході права власності на земельну ділянку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 травня 2009 року № 439 «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку» у лівому верхньому кутку державного акту на право власності на земельну ділянку проставляється відповідна відмітка про перехід права власності. Проставляння відмітки на додатку до державного акту на земельну ділянку законом не передбачено, тому рекомендовано було отримати новий державний акт на право власності на земельну ділянку, а державний акт на право власності на земельну ділянку та додаток до державного акту на право власності на земельну ділянку, видані на ім'я продавців, залишаються у справах нотаріальної контори. 9 червня 2013 року вона знову звернулася із заявою до голови Трудівської сільської ради з проханням винести на розгляд чергової сесії питання про додаткове збільшення ділянки та передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 0, 05 га, невід'ємно прилеглої до земельної ділянки площею 0, 10 га, на якій розташоване домоволодіння АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення, також просила надати копію викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка. Однак в порушення ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідь своєчасно відповідачем надана не була. Наприкінці серпня вона отримала лист № 1163/02-16 від 19 серпня 2013 року про те, що для розгляду заяв про надання додаткової частки земельної ділянки вона та ОСОБА_5 будуть запрошені на комісію. Таким чином не прийняття тривалий час рішення по її зверненням, а у подальшому винесення відповідачем рішення, яке не відповідає положенням ст. ст. 25, 31, 35 Закону України «Про землеустрій», ст. ст. 1, 5, 15, 16, 19, 20, 22, 25, 27, 31, 34, 37 та п. 4 Перехідних положень до Закону України «Про державний земельний кадастр», ст. ст. 107, 120, 183, 184, 186, 193 Земельного кодексу України, порушує її законні права та інтереси. На підставі викладеного просить визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Трудівської сільської ради в особі голови Виконавчого комітету Трудівської сільської ради ОСОБА_6 відносно грубого порушення строків, встановлених діючим законодавством з прийняття рішення на черговій сесії по розгляду її звернення про додаткове збільшення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні, і безоплатну передачу у власність ділянки площею 0, 05 га, що невід'ємно прилягає до земельної ділянки площею 0, 10 га по АДРЕСА_1; визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Трудівської сільської ради в особі голови Виконавчого комітету Трудівської сільської ради ОСОБА_6 щодо несвоєчасного надання відповіді на інформаційний запит про надання копії викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка Сімферопольського району Автономної Республіки Крим та несвоєчасний розгляд на черговій сесії її звернення про додаткове збільшення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні, і безоплатну передачу у власність ділянки площею 0, 05 га, що невід'ємно прилягає до земельної ділянки площею 0, 10 га по АДРЕСА_1; визнати протиправним та скасувати рішення 24 сесії 6 скликання від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13 «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1»; визнати протиправною бездіяльність щодо впорядкування площі та меж існуючого об'єкту землеустрою земельної ділянки кадастровий номер 0124787000.02.001.0204, розташованої по АДРЕСА_1; зобов'язати Виконавчий комітет Трудівської сільської ради на найближчій сесії виправити помилки у визначенні площі та межі земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1.
У судовому засіданні представники позивачки заявлені позовні вимоги підтримали у повному об'ємі.
Представник відповідача Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим позов не визнала, зазначивши, що порушень діючого законодавства при розгляді заяви ОСОБА_1 та прийнятті рішення від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13 «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1» допущено не було. У зв'язку з порушенням строків надання ОСОБА_1 копії викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка Сімферопольського району Автономної Республіки Крим за поданням прокуратури Сімферопольського району Автономної Республіки Крим до дисциплінарної відповідальності була притягнута спеціаліст-землевпорядник апарату Виконавчого комітету Трудівської сільської ради ОСОБА_7.
Представник третьої особи Сімферопольської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим до суду не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи сповіщався належним чином, причин неявки суду не повідомив. Суд вважає можливим розглянути справу у його відсутності на підстав наданих доказів.
Вислухавши доводи учасників процесу, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в силу наступних підстав.
Так, судом встановлено, за договорами купівлі-продажу від 7 грудня 2012 року, посвідчених державним нотаріусом Сімферопольської районної державної нотаріальної контори та зареєстрованих за № 1-279, № 1-284, ОСОБА_1 у ОСОБА_8 та ОСОБА_8 придбала житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, розташовані на присадибній земельній ділянці площею 0, 10 га, кадастровий номер 0124787000.02.001.0204, а також земельну ділянку площею 0, 10 га кадастровий номер 0124787000.02.001.0204 по АДРЕСА_1, Зазначене нерухоме майно належало ОСОБА_8 та ОСОБА_8 на підставі свідоцтв про право на спадщину за заповітом, посвідченим 28 травня 2010 року державним нотаріусом Сімферопольської районної державної нотаріальної контори за № № 1-757, 760, 763, державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 018478, виданого 18 вересня 2012 року на підставі рішення Трудівської сільської ради 6 сесії 6 скликання від 28 вересня 2011 року № 31-6/11 (а.с. 11-16, 18).
22 квітня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до голови Трудівської сільської ради із заявою про передачу їй безоплатно у приватну власність 0, 05 га по АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд чи для сільськогосподарського використання відповідно до норм ст. 121 Земельного кодексу України (а.с. 62).
Як вбачається з листа від 7 травня 2013 року № 644/02-16 Виконавчий комітет Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно з генеральним планом с. Денисівка виділення земельної ділянка площею 0, 05 га як окремої ділянки під забудову індивідуального житлового будинку, а також для сільськогосподарського використання, не передбачено (а.с. 66).
12 червня 2013 року ОСОБА_1 повторно звернулася до голови Трудівської сільської ради із заявою від 10 червня 2013 року, в якій просила розглянути на черговій сесії питання щодо додаткового збільшення ділянки та передачі безоплатно у власність земельної ділянки площею 0, 05 га, що невід'ємно прилягає до земельної ділянки площею 0, 10 га по АДРЕСА_1, прийняти відповідне рішення та надати їй копію викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка Сімферопольського району Автономної Республіки Крим (а.с. 77).
У відповіді від 19 червня 2013 року № 874/02-16 Виконавчий комітет Трудівської сільської ради повідомив ОСОБА_1 про те, що її заява буде розглянута на найближчій сесії Трудовської сільської ради (а.с. 67, 78).
При розгляді заяви ОСОБА_1 щодо відведення їй у власність земельної ділянки площею 0, 05 га, що прилягає до ділянки по вул. Сонячна в с. Денисівка, 7 серпня 2013 року постійною комісією з питань екології, раціонального природокористування та регулювання земельних відносин Трудівської сільської ради було вирішено перенести розгляд зазначеного питання на наступну сесію та запросити на комісію ОСОБА_1 і ОСОБА_5, оскільки ділянка, яку просить виділити ОСОБА_1 входить у площу ділянки, що просить виділити ОСОБА_5 у заяві, поданій 27 червня 2013 року (а.с. 98, 99).
19 серпня 2013 року за № 1163/02-16 Виконавчим комітетом Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим за підписом голови Трудівського сільського голови ОСОБА_6 на адресу ОСОБА_1 був надісланий лист про те, що її заява була розглянута на засіданні постійної комісії з питань екологічних, раціонального природо використання та регулювання земельних відносин, яка прийняла рішення запросити її (ОСОБА_1.) та ОСОБА_5 на засідання. Про дату та час проведення комісії буде повідомлено додатково (а.с. 8).
6 вересня 2013 року за № 1257/02-16 Виконавчим комітетом Трудівської сільської ради Сімферопольського району на адресу ОСОБА_1 була надіслана копія викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка Сімферопольського району Автономної Республіки Крим (а.с. 22, 72).
Рішенням 24 сесії 6 скликання Трудовської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим від 16 жовтня 2013 року ОСОБА_1 було дозволено розробити проект землеустрою по відведенню та передачі у власність земельної ділянки площею 0, 0429 га із земель запасу сільської ради у межах села для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Денисівка по вул. Сонячна для подальшого його об'єднання з ділянкою по вул. Сонячна, 39; земельній ділянці, що відводиться ОСОБА_1, присвоєна адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 41, 76, 84). Копія зазначеного рішення була надіслана на адресу ОСОБА_1 Виконавчим комітетом Трудівської сільської ради 24 жовтня 2013 року за № 1519/02-16 (а.с. 75).
Як вбачається з розпорядження Виконавчого комітету Трудівської сільської ради від 30 вересня 2013 року № 68-к/в на підставі подання прокуратури Сімферопольського району, внесеного щодо несвоєчасного розгляду заяви ОСОБА_1 від 12 червня 2013 року, до дисциплінарної відповідальності була притягнута спеціаліст-землевпорядник апарату Виконавчого комітету Трудівської сільської ради ОСОБА_7 за неналежне виконання службових обов'язків по дотриманню та виконанню положень Закону України «Про звернення громадян» та Земельного кодексу України (а.с. 79, 80-81).
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад в силу ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання по регулюванню земельних відносин.
Згідно зі ст. ст. 33, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, зокрема, належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
У сфері соціального захисту населення до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги багатодітним сім'ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва.
За ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відносяться також повноваження по забезпеченню вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян, здійснення контролю за станом цієї роботи на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності.
В силу ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. При цьому відповідно до ч. 5 зазначеної статті сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з ч.ч. 6, 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
За ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. Виконавчий комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
В силу ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою на їх порушення. За ст. 20 цього Закону звернення розглядаються і вирішується у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушене у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні не може перевищувати сорока п'яти днів.
Статтею 13 Конституції України регламентовано, що право власності на землю від імені українського народу здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України).
В силу ст. ст. 142, 143 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, районів, у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
На підставі ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно до п.п. «а», «б» ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб входить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
В силу ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом чи за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації. Безоплатна приватизація земельних ділянок громадянам здійснюється в порядку встановленому ст. 118 Земельного кодексу України частинами 6, 7 якої, зокрема, регламентовано, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Сільська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і технічко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Посилання позивачки та її представників на порушення Виконавчим комітетом Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим норм ст. ст. 106, 107 глави 17 Земельного кодексу України, якими регламентуються відносини добросусідства та визначення і відновлення власниками меж земельних ділянок, суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 018478 від 18 вересня 2012 року та договору купівлі-продажу від 7 грудня 2012 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_8, ОСОБА_8 і посвідченого державним нотаріусом Сімферопольської районної державної нотаріальної контори та зареєстрованого за № 1-284, межі придбаної ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0, 10 га по АДРЕСА_1, були визначені і право власності ОСОБА_1 відповідно до ст. 78 Земельного кодексу України розповсюджується саме на ці розміри, а доводи про те, що у користуванні попереднього власника зазначеної земельної ділянки - ОСОБА_3 фактично перебувало 0, 15 га є безпідставним, так як згідно даних земельно-кадастрової книги № 3 с. Денисівка по АДРЕСА_1 у користуванні ОСОБА_3 перебувало 0, 10 га, які і успадкували після її смерті ОСОБА_8 та ОСОБА_8 (а.с. 90-91).
Положення ст. 120 Земельного кодексу України, якою регламентовано перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду та на яку у позовній заяві посилається ОСОБА_1, в даному випадку застосуванню не підлягають, оскільки право власності на земельну ділянку площею 0, 10 га по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 було набуто на підставі договору купівлі-продажу від 7 грудня 2012 року, у якому було визначено її цільове призначення та зазначено, що придбаний житловий будинок АДРЕСА_1 розташований на земельній ділянці саме площею 0, 10 га.
Безпідставним суд находить в посилання позивачки та її представників на положення п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр», згідно яких у разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення), присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель, оскільки зазначені обставини не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні, які не будь помилки при визначені площі та меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 виявлені не були.
В силу ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкту владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездітності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати. Обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Таким чином, беручи до уваги встановлені факти та оцінюючи надані докази, суд вважає, що дії Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим щодо несвоєчасного надання ОСОБА_1 відповіді на інформаційний запит про надання копії викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, а також щодо порушення строків розгляду звернення ОСОБА_1 про додаткове збільшення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні, і безоплатну передачу у власність ділянки площею 0, 05 га, що невід'ємно прилягає до земельної ділянки площею 0, 10 га по АДРЕСА_1 належить визнати протиправними.
Заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення 24 сесії 6 скликання від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13 «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1»; визнання протиправною бездіяльності щодо впорядкування площі та меж існуючого об'єкту землеустрою - земельної ділянки з кадастровим номером 0124787000.02.001.0204, розташованої по АДРЕСА_1; зобов'язання Виконавчого комітету Трудівської сільської ради на найближчій сесії виправити помилки у визначенні площі та межі земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, задоволенню не підлягають у зв'язку з їх безпідставністю та необгрунтованістю.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 34 гривень 41 копійки.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 71, 94, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, третя особа Сімферопольська районна державна адміністрація в Автономній Республіці Крим про визнання дій протиправними, скасування рішення 24 сесії 6 скликання від 16 жовтня 2013 року № 65-24/13 та спонукання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим щодо несвоєчасного надання ОСОБА_1 відповіді на інформаційний запит про надання копії викопіювання генерального плану забудови по вул. Сонячна в с. Денисівка Сімферопольського району Автономної Республіки Крим.
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим щодо порушення строків розгляду звернення ОСОБА_1 про додаткове збільшення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні, і безоплатну передачу у власність ділянки площею 0, 05 га, що невід'ємно прилягає до земельної ділянки площею 0, 10 га по АДРЕСА_1.
У задоволенні решта вимог відмовити.
Стягнути з Виконавчого комітету Трудівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 34 гривень 41 копійки (тридцять чотирьох гривень сорока однієї копійки).
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 2 грудня 2013 року.
Суддя М.Р. Пакула