Постанова № 35659264, 29.11.2013, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
638/1324/13-а
Номер документу
35659264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/1324/13-а

2-а/ 638/300/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2013 року Дзержинський районний суд м. Харкова

у складі головуючого судді - ЛОСЄВОЇ Д.А.

за участю секретаря - ВОРОНІНА Д.Г.

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Король О.О., представника третьої особи Каденко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра», Директор Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» Щербак Алла Гаврилівна, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Харківський міський голова Кернес Геннадій Адольфович про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

04.02.2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить Визнати бездіяльність Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра», директора Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» Щербак Алли Гаврилівни у відмові в наданні його багатодітній, ( малозабезпеченій сім'ї соціально-економічної послуги, яка виражається в отриманні матеріальної допомоги в 2012 році незаконною, зобов'язати Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра», директора Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» Щербак Аллу Гаврилівну надати його багатодітній, малозабезпеченій сім'ї соціально-економічну послугу, яка виражається в отриманні матеріальної допомоги, крім того позивач просить визнати дії Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра», директора Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» Щербак Алли Гаврилівни у внесені запису «...вирішуються позитивно...», який наведений в листі від 29.12.2012 № 684 незаконними та стягнути на його користь судові витрати у розмірі 38,41 гривень за сплату судового збору.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 03 грудня 2012 року він звернувся до відповідача із заявою про надання соціально-економічної послуги, в чому відповідач, всупереч діючому законодавству відмовив. У нього багатодітна, малозабезпечена сім'я знаходиться в складних життєвих обставинах і не може самостійно отримати одноразову матеріальну допомогу, в якій органи Харківського місцевого самоврядування відмовляють протягом двох років.

Матеріальна допомога потрібна не йому, а його малолітнім дітям, посилається на ст. 5 Закону України «Про соціальні послуги» (із змінами) від 19.06.2003 № 966-ІУ матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги.

Втім, у листі від 29.12.2012 № 684 відповідач повідомив, про, начебто, позитивне вирішення питання поставленого мною в заяві від 03.12.2012 і вказує, що ініціатива у вирішенні поставлених ним в заяві питань повинна належати йому, приводячи зміст ст. 30 ЦК України, повідомляючи про, начебто, позитивне вирішення питань, поставлених позивачем в заяві відповідач припустився помилки із визначенням понять соціальних послуг і соціального обслуговування, які він повинен надавати, виходячи із сутності здійснення соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю, яка покладається на міські, зокрема, центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

Також позивач посилається на те, що як вбачається з відповіді на його заяву відповідач жодним чином не сприяв в отриманні одноразової матеріальної допомоги, а відсутність взаємодії з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, а також фізичними особами щодо вирішення питання надання його багатодітній, малозабезпеченій сім'ї одноразової матеріальної допомоги є свідомим ігноруванням вимог п. 2.5. «Положення про Харківській міський цент соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра».

Відповідно до наказу Президента України «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування» від 07.02.2008 № 109/2008 р. органам місцевого самоврядування постановлено вжити невідкладних заходів щодо забезпечення реалізації конституційного права громадян на письмове звернення та особистий прийом, обов'язкове одержання обґрунтованої відповіді, неухильного виконання норм Закону України «Про звернення громадян», зокрема, щодо: приділення особливої уваги вирішенню проблем, з якими звертаються ветерани війни та праці, інваліди, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, багатодітні сім'ї, одинокі матері та інші громадяни, які потребують соціального захисту та підтримки; з'ясування причин, що породжують повторні звернення громадян, систематичного аналізу випадків безпідставної відмови в задоволенні законних вимог заявників, проявів упередженості, халатності та формалізму при розгляді звернень.

У відповіді від 29.12.2012 його багатодітна, малозабезпечена сім'я приділення особливої уваги вирішенню проблем від відповідача не побачила. Далі, в відповіді відповідач брехливо стверджує, що позивач, нібито, вносив корективи до своєї заяви на особистому прийомі директора центру 26.12.2012 р.

Після, відповідач пропонує йому активізувати роботу в напрямку звернення у всі відповідні органи, яку відповідач зобов'язаний надавати, виходячи із наведених вище нормативно-правових актів.

Крім того ОСОБА_1 вказує, що його звернення до відповідача повинно було надати йому соціально-економічну послугу у вирішенні питання про отримання одноразової матеріальної допомоги.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини зазначені вище, та просив їх задовольнити.

Представник відповідача Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» - Король О.О. у судовому засіданні у задоволенні позову заперечували та просили відмовити в його задоволенні з мотивів наведених у своїх запереченнях (а.с. 121-125)

Відповідач директор Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» Щербак А.Г. у судове засідання не з'явилась, надала суду заперечення (а.с. 121-124) та просила розглядати справу за її відсутності (а.с. 152)

Представник третьої особи Міністерства соціальної політики України у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справі були повідомлені своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомили.

Представник третьої особи Харківського міського голови Кернеса Г.А. - Каденко Н.М. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, з мотивів зазначених у запереченнях (а.с. 74-79) та просили у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідачів Король О.О., представника третьої особи Каденко Н.М., дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1,2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що сім'я позивача ОСОБА_1, відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_1, виданого управлінням з гуманітарних питань і охорони здоров'я Дзержинської районної в м. Харкові ради 08.10.2010 року є багатодітною. (а.с. 6) та находиться під соціальним супроводом, як багатодітна сім'я, що опинилися у складних життєвих обставинах.

Відносини, що виникли між позивачем та відповідачами регулюються Законом України № 966-ІV «Про соціальні послуги», статтею 6 якого передбачено, що право на отримання соціальних послуг мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах та перебувають у складних життєвих обставинах. Стаття 5 вищезазначеного закону визначає види соціальних послуг та форми їх надання. Так, згідно зазначеної норми соціально-економічними послугами є задоволення матеріальних інтересів і потреб осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, що реалізуються у формі надання натуральної чи грошової допомоги, а також допомоги у вигляді одноразових компенсацій.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про соціальні послуги» передбачено, що для отримання соціальних послуг, що надаються державними та комунальними суб'єктами, особа, яка їх потребує, має звернутися з письмовою заявою до місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

03.12.2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» з заявою про надання його сім'ї соціально економічної послуги, в якій в одному з пунктів просив надати його багатодітній малозабезпеченій родині соціально економічну послугу, яка виражається в отриманні матеріальної допомоги у 2012 році, направивши звернення до всіх виконавчих органів державної влади, які займаються питаннями надання матеріальної допомоги багатодітним, малозабезпеченим сім'ям. Крім цього просив з'ясувати причину припинення надання Харківським міським самоврядуванням матеріальної допомоги вищезазначеній категорії громадян у 2012 році та ініціювати звернення до прокуратури м. Харкова, Податковій адміністрації України в Харківській області, Харківського відділу Головного кої-прольно-ревізійного управління України з повідомленням про не цільово використання коштів Харківського місцевого бюджету, що спричинило брак коштів па виплату матеріальної допомоги.

Грошова допомога мешканцям міста Харкова надається згідно із Положенням про надання одноразової грошової допомоги громадянам міста Харкова, які опинились в скрутній життєвій ситуації, за зверненнями до міського голови (додаток 8 до «Програми сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення м. Харкова на 2013-2014 роки», затвердженої рішенням 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 №989/12.

Одноразова адресна грошова допомога громадянам міста, які опинились в скрутній життєвій ситуації, надається в межах витрат, які передбачені на цю мету кошторисом витрат на виконання «Програми сприяння безопарної життєдіяльності у сфері соціального захисту населення м. Харкова на 2013 - 2014 роки» на поточний рік (п. 1.2 Положення).

Згідно ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 21 Конституції України закріплено, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.

Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової грошової допомоги є заява громадянина про надання йому (його сім'ї) грошової допомоги у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем, спричиненим надзвичайними з обставинами (пожежа, тяжка хвороба, оперативне лікування, обставини, які можуть привести до небезпеки та значною мірою вплинути на життєдіяльність оточуючих та інше) на ім'я міського голови.

Для розгляду питання про надання грошової допомоги у випадках звернення до секретаря і депутатів Харківської міської ради, а також до заступників міського голови, заяви розглядаються за дорученням міського голови (п.1.6. Положення).

25 січня 2013 року до Департаменту діловодства Харківської міської ради надійшло депутатське звернення народного депутата України Писаренка Валерія Володимировича від 23.01.2013 № 2538/1 на ім'я заступника Харківського міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення Горбунової - Рубан С.О. з клопотанням розглянути звернення гр. ОСОБА_1 по суті та про інформування щодо результатів розгляду цього звернення заявника та народного депутата України. До депутатського звернення народного депутата України Писаренка В.В. було додано звернення ОСОБА_1 про надання йому посильної допомоги в отриманні матеріальної допомоги, яку його многолітній, малозабезпеченій сім'ї відмовляє протягом декількох років Харківське міське самоуправління.

У наданні матеріальної допомоги ОСОБА_1 повідомлено про неможливість надати йому матеріальну допомогу в зв'язку з тим, що ОСОБА_1 на адресу управління не були надані необхідні документи, не дивлячись на неодноразові листи з проханням надати документи.

Пунктом 1.5. Положення встановлено, що рішення щодо конкретної заяви приймається комісією по розгляду питань щодо надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста, які потрапили в скрутну життєву ситуацію (надалі - Комісія).

До складу Комісії входять: голова комісії - заступник міського голови: директор Департаменту охорони здоров'я та соціальних питань (з 2011 року - заступник міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення); заступник голови Комісії, секретар Комісії та 4 члени Комісії.

Відповідно до п.1.6 Положення питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста, які опинились в скрутній життєвій ситуації, розглядаються Комісією при наявності наступних документів:

- особистої заяви громадянина;

- довідки про склад сім'ї (оригінал);

- довідки про доходи всіх членів сім'ї (оригінали);

- копії паспорту (1,2, 11 сторінки) заявника;

- копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру заявника.

Пунктом 1.7. Положення визначено, що до членів сім'ї відносяться особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (ст. 3 Сімейного кодексу України).

Як вбачається з довідки з місця проживання про склад сім'ї і прописки від 15.01.2013 № 100, виданої КП «Жилкомсервіс» дільниця № 8, в якій вказано, що до складу сім'ї ОСОБА_1 входять: ОСОБА_9 (донька), ОСОБА_10 (донька), ОСОБА_11 (дружина), ОСОБА_12 (донька дружини), ОСОБА_13 (донька), ОСОБА_14 (мати).

Зазначені документи необхідні для розгляду Комісії, яка згідно із п.1.9 Положення приймає до уваги рівень забезпеченості сім'ї та надзвичайність конкретних обставин, які склались у заявника (його сім'ї).

Для визначення розміру грошової допомоги заявник повинен надати всі документи, які вказані в п.1.6. цього Положення.

З огляду на наведене, без надання заявником всіх перелічених у п.1.6 Положення документів, розгляд його звернення є неможливим.

19 лютого 2013 року ОСОБА_1 направив до Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради заяву із проханням приєднати до його заяви про надання одноразової матеріальної допомоги документи, перелік яких вказаний у повідомленні від 06.02.2013 № 708/0/48-13), додавши:

- оригінал довідки дільниці № 18 КП «Жилкомсервіс» з місця проживання про склад сім'ї і прописки від 15.01.2013 № 100, в якій вказано, що до складу сім'ї ОСОБА_1 входять: ОСОБА_9 (донька), ОСОБА_10 (донька), ОСОБА_11 (дружина), ОСОБА_12 (донька дружини), ОСОБА_13 (донька), ОСОБА_14 (мати);

- оригінал довідки Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 04.02.2013 № 234 про те, що ОСОБА_11 перебуває на обліку в цьому управлінні та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 1516,10 грн. на місяць на сім'ю;

- оригінал довідки Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, виданої ОСОБА_12 про розмір її стипендії в листопаді та грудні 2012 року, січні 2013 року, як студентки денної форми навчання;

- оригінал довідки Державного центру зайнятості від 14.02.2013 № 757 про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як безробітний з 24.06.2008 року і відсутність у нього доходу у листопаді і грудні 2012 року та січні 2013 року;

- копії паспорту ОСОБА_1 та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру від 27.04.1998 року.

Довідка про розмір доходів матері заявника - ОСОБА_14 не була додана без пояснень причин, чому не надані довідки про доходи всіх членів сім'ї.

24.12.2012 року директором ХМЦСССДМ «Довіра» Щербак А.Г. було проведено організаційно-методичну зустріч з ОСОБА_1 на якій йому було надано роз'яснення щодо порядку отримання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста Харкова.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_1, Харківським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра», листом № 684 від 29.12.2012, заявнику було надано інформацію по суті порушених ним питань та повідомлено, що надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста Харкова не входить до повноважень Центру.

Крім того, з метою сприяння ОСОБА_1 в отриманні матеріальної допомоги, за вихідним № 155 від 15.02.2013 ХМЦСССДМ «Довіра» на адресу Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради було направлено клопотання про вирішенні питання виділення одноразової матеріальної допомоги багатодітній, малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 У відповідь на яке листом № 1315/0/48-13 від 05 березня 2013 ХМЦСССДМ «Довіра» було повідомлено, що питання виділення ОСОБА_1 матеріальної допомоги буде розглянуте в порядку черговості на засіданні робочої комісії з надання грошової допомоги громадянам, потрапившим в складну життєву ситуацію.

19 лютого 2013 року директором Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради Болговою Л.В. начальнику управління праці та соціальних питань Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради Левченко І.В. було надано доручення «На розгляд комісії».

Враховуючи те, що ОСОБА_1 були надані роз'яснення про неможливість отримання довідки про розмір пенсії ОСОБА_14 без її згоди та нотаріально завіреної довіреності згідно вимогам Законів України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних», питання про надання одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на розгляд Комісії в березні 2013 року не виносилось.

Статтею 1 Закону України «Про соціальні послуги» визначено, що соціальні послуги - комплекс правових, економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя.

Для отримання довідки із Пенсійного фонду України про розмір пенсії ОСОБА_14 не потребує сторонньої допомоги, тому це є її персональними даними.

Відповідно до ст.ст.8,19 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Листом відповідача № 684 від 29.12.2012 заявника було повідомлено про результат розгляду його заяви. (а.с. 8-10)

Як вбачається з виписки з протоколу засідання Комісії по розгляду питань про надання одноразової грошової допомоги громадянам міста Харкова, які опинились в скрутній життєвій ситуації, за зверненнями до міського голови від 12.04.2013 року № 8 позивачу ОСОБА_1 була виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 1000 грн. (а.с. 166)

Зважаючи на те, що під бездіяльністю, орієнтуючись на загальні норми права, слід розуміти певну форму поведінки особи, пов'язану з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї посадових обов'язків і згідно з чинним законодавством України, суд приходить до висновку, що відповідачами в межах їх повноважень були виконані всі залежні від них заходи на виконання прохань позивача, а тому відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Що стосується вимоги позивача про визнання дії ХМЦСССДМ «Довіра» та директора Центру Щербак А.Г. щодо внесення до листа № 684 від 29.12.2012 запису «. . вирішуються позитивно ...» незаконною, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не зазначено та не підтверджено доказами чим саме та які його права чи законні інтереси порушуються при внесенні запису до листа, який не є актом розпорядчого характеру або актом індивідуальної дії, який би вирішував питання про права чи зачіпав би інтереси сім'ї позивача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 10, 11, 70, 71, 86, 159- 163, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові ОСОБА_1 до Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра», Директор Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» Щербак Алла Гаврилівна, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Харківський міський голова Кернес Геннадій Адольфович про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

СУДДЯ: