Постанова № 35655147, 29.11.2013, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
320/10958/13-а
Номер документу
35655147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 29.11.2013

Справа № 320\10958\13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2013 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Колодіної Л.В.,

при секретарі - Арифовій Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі Запорізької області справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

До

Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області

Про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.

В позові позивачка зазначає, що вона вийшла на пенсію в травні 2008 року відповідно до Закону України «Про державну службу» та перебуває на обліку в УПФУ в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області.

Позивачка зазначає, що 15 жовтня 2013 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії відповідно до Довідки про заробітну плату від 03.10.2013 р. № 01-6\3651-03 «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.11.2008 року по 30.09.2010 року, за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1.

Позивачка вказує, що в жовтні 2013 року вона звернулася до відповідача із запитом про роз'яснення їй результатів перерахунку її пенсії з урахуванням усіх зазначених у вказаних довідках виплат. 23 жовтня 2013 року відповідачем було надано відповідь, що пенсія позивачці розрахована та призначена згідно до вимог законодавства України і не має підстав для її перерахування.

Позивачка вважає, що такі дії відповідача суперечать вимогам діючого законодавства та порушують її особисті права та інтереси, гарантовані основним Законом України - Конституцією України, оскільки у відповідності до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики. Крім того, нова форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 14 лютого 2011 р. № 5-1», відповідає вимогам Закону України "Про державну службу". Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року № 19-11, із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 р. за № 210/18948, передбачено нову форму довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії. Також згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. В преамбулі цього Закону зазначено, що цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у правових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання.

Тому позивачка просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок її пенсії з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 15 жовтня 2013 року з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці від 03.10.2013 року № 01-6\3651-03, та зобов'язати відповідача виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням виплачених сум.

В судове засідання сторони не з'явились.

Від позивачки до суду надійшла заява з проханням слухати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Від представника відповідача - Григор'євої Н.Ю. до суду надійшла заява з проханням слухати справу у їх відсутність, проти задоволення позову заперечують в повному обсязі, з наступних підстав. В запереченні представник відповідача вказує, що Постановою ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за буд-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». При цьому, установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність та обґрунтованість видачі довідки. Згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань не входить до інших надбавок та не може враховуватися в суму заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Представник зазначає, що ОСОБА_1 з 01.11.2010 року встановлено пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу", тому перераховувати пенсію згідно із ії заявою від 15.10.13 р. на цей час немає підстав. Представник також вказує, що ОСОБА_1 звернулась до суду в жовтні 2013 року, тобто з пропуском встановленого строку для звернення до суду. УПФУ в м. Мелітополі та Мелітопольському районі наполягає на застосуванні ст.ст. 99, 100 КАС України при винененні рішення суду. Тому представник відповідача вважає, що Ууправління Пенсійного Фонду України не вбачає в своїх діях протиправних, неправомірних дій, так як діяло винятково на підставі діючого законодавства, атому просить суд відмовити в задоволення позову.

У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши і дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов обґрунтований і підлягає повному задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 03 жовтня 2013 року Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області була видана Довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 01-6\3651-03 на ім'я ОСОБА_1 про її надбавки та премії за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року. \а.с. 10\ Окрім складових заробітної плати, вказана графа «інші виплати», в якій зазначені індексація та матеріальна допомога.

15 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. \а.с. 11\

23 жовтня 2013 року УПФ України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області позивачці було надано відповідь, згідно якої з 01 листопада 2010 року позивачці перераховано пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При розрахунку пенсії, як державному службовцю, заробітна плата розраховувалась згідно наданих довідок з окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, щомісячних премій та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат. Матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати державного службовця, не передбачені законодавством та при призначенні пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» не враховуються. \а.с. 12-13\

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. В преамбулі цього Закону зазначено, що цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у правових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання.

Вищий Адміністративний Суд України в ухвалі від 21.11.2012 р. (к-39768/10) зазначив наступне:

«... Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 (надалі - Постанова № 5-1) затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що надається для призначення пенсії відповідно до Закону, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 р. за № 210/18948. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». В Постанові № 5-зазначено, що установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку пенсії) при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за обґрунтованість видачі довідки.

У відповідності до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року N 865 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики. Крім того, нова форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 14 лютого 2011 р. № 5-1», відповідає вимогам Закону України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року № 19-11, із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 р. за № 210/18948, передбачено нову форму довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

«В ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року по справі № 2а-4753/09 вказано: «... Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

..Доводи апелянта (Пенсійного фонду України) щодо не включення допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення до складу заробітної плати судом не приймається до уваги, оскільки норми Законів України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати.

...Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 передбачені форми довідок про заробітну плату, на підставі яких провадиться призначення (перерахунок) пенсії, в яких не враховано складові заробітної плати, запроваджені нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, що не відповідає Закону України "Про державну службу" та постанові Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865».

Також в рішенні Верховного суду України від 20.02.2012 (справа 21-430а11), який розглядав справу по питанням, в тому числі і включення до складу заробітної плати сум одержаної працівником податкової служби сум матеріальної допомоги, зазначено, що «...отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.»

Крім того, Вищий Адміністративний суд України на виконання ухвали зазначеного вище рішення Верховного суду України від 20.02.2012 (справа 21-430а11), повторно розглянув справу і в ухвалі від 21 червня 2012 року (к-47009/09) повністю продублював наведений висновок Верховного Суду України, і вказав що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.

Також, в ухвалі Віщого Адміністративного суду України від 21 червня 2012 року (к-47009/09), зазначено що:

«За приписами частини другої, статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.»

Крім того, відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, затверджені форми довідок про заробітну плату, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.

Частиною 2 цієї Постанови визнано такою, що втратила чинність, Постанову Правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 4 цієї статті передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Судом встановлено, що позивачка від відповідача отримала відповідь 23 жовтня 2013 року, а звернулася до суду 24 жовтня 2013 року. Тому суд вважає, що позивачкою не пропущений місячний строк для звернення до суду із адміністративним позовом.

Аналізуючи вищевикладене, суд вважає необхідним визнати незаконними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок позивачці пенсії з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачці пенсії державного службовця з 15 жовтня 2013 року з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці від 03.10.2013 року № 01-6\3651-03, та зобов'язати відповідача виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням виплачених сум.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, ст.ст. 2, 4, 5, 11, 17-19, 69-71, 99, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі:

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, пенсії державного службовця з 15 жовтня 2013 року, з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області від 03.10.2013 року № 01-6\3651-03.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, недоплачену суму пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Л.В. Колодіна