Лутугинський районний суд Луганської області
Справа № 416/2785/13-а
Провадження № 2-а/416/60/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2013 року Суддя Лутугинського районного суду Луганської області Заботін В.В., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Лутугинського районного суду Луганської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації про визнання дій Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА неправомірними та зобов'язання Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача УПСЗН Лутугинської районної державної адміністрації про поновлення пропущеного строку, визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дітьми. В обґрунтування свого позову посилається на те, що вона має на своєму утриманні доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Лутугинської РДА та отримує допомогу у розмірі 304,14 грн., на місяць як незастрахована особа у системі соціального загальнообов'язкового державного страхування на двох дітей. 01.08.2013р. вона звернулась до відповідача з заявами про перерахунок допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, але отримала відповідь про відмову. Вважала такі дії відповідача неправомірними, посилаючись на ст.ст.8,46 Конституції України, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, вважала що має право на отримання допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, та просила суд поновити їй пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів з 30.08.2012 року, визнати неправомірними дії УПСЗН Лутугинської РДА щодо відмови в перерахунку та виплати їй допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, зобов'язати УПСЗН Лутугинської РДА здійснити перерахунок та виплату їй допомоги по догляду за дітьми: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 до досягнення ними трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період з моменту 30 серпня 2012 року по день винесення постанови суду з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Лутугинського районного суду Луганської області 14 серпня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації про визнання дій Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА неправомірними та зобов'язання Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку залишено без розгляду у зв'язку із пропущенням строку звернення до суду .
Ухвалою Донецького апеляційного суду від 24 вересня 2013 року, ухвалу Лутугинського районного суду Луганської області від 14 серпня 2013 року, скасовано в частині залишення позовних вимог ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації про визнання дій Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА неправомірними та зобов'язання Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 12.02.2013 року без розгляду та справу направлено до суду 1 інстанції для подальшого розгляду в цій частині.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 наполягаючи на позові суду пояснив, що відповідачем невірно проведено нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3 років, посилався на доводи викладені у позові та просив суд позов повністю задовольнити.
Представник відповідача Борович А.С. в судовому засіданні позов не визнала , суду пояснила, що всі нарахування та виплати допомоги позивачу проводяться згідно з вимогами законодавства , про що позивачу безпосередньо повідомлялось. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі за необґрунтованістю
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом установлено, підтверджується наявними у справі доказами і не заперечується сторонами, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.(а.с.40-41), перебуває на обліку в УПСЗН Лутугинської районної державної адміністрації і отримує допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку як непрацююча (а.с.48,51), зверталась до відповідача з приводу збільшення розміру виплат (а.с.42-45) і їй було відмовлено у перерахунку(а.с.46-47, 49-50).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Згідно ч.1 ст.5 вказаного Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VІ, частину першу ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Також вказаним Законом №107-VІ пункт 3 розділу VІІІ Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмір, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Вказані зміни не визнані неконституційними та діють до теперішнього часу.
Таким чином у судовому засіданні встановлено, що позивачка отримує допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зі змінами внесеними законом України від 28.12.2007 року, і вказані зміни не скасовані і чинні до теперішнього часу, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для визнання неправомірними дій УПСЗН Лутугинської районної державної адміністрації.
Посилання позивачки на Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд вважає необґрунтованим, оскільки положення цього Закону поширюються на застрахованих осіб, а позивачка сама зазначає у своїй позовній заяві, що вона не є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і у судовому засіданні було достовірно встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПСЗН Лутугинської районної державної адміністрації як непрацююча (а.с.48,51). Крім того відповідно до ст.9 вказаного Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», розпорядником коштів є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а не УПСЗН.
У зв'язку з викладеним суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст.1,5,13,14,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.ст.160, 161,162,163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації про визнання дій Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА неправомірними та зобов'язання Управління соціального захисту населення Лутугинської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лутугинський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст..160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: