18.11.2013 Справа №103/3311/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2013 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Скісова О.Є.,
при секретарі Куліковій Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахчисарай справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу на праві приватної власності належить домоволодіння та земельна ділянка, розташовані за адресою: АДРЕСА_2. ЇЇ сусідом є ОСОБА_4, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, їх земельні ділянки розділяються забором - сіткою. У лютому 2013 року ОСОБА_4 на своєї земельної ділянці, на стороні, що межує з земельною ділянкою позивача, самовільно збудував теплицю на відстані, що не перевішує 50 см. з однієї із сторін від межі її земельної ділянки. Також у зазначений період ОСОБА_4 самовільно збудував бесідку - навіс на відстані, що не перевищує 20 см. від межі її земельної ділянки. Крім цього, ОСОБА_4 встановив дерев'яні опори до будови, розташованої на її земельної ділянці, при цьому порушив межі її земельної ділянки. Також, на границі з її земельною ділянкою ОСОБА_4 зберігає компостні кучі, що утворює несприятливий запах та порушує санітарні норми. У зв'язку із чим позивач вважає, що ОСОБА_4 порушує вимоги ст. 103 Земельного Кодексу України. На зауваження позивача ОСОБА_4 не реагує.
На звернення позивача від 01.04.2013 року до Голови Вілінської сільської ради Бахчисарайського району та Комісії Вілінської сільської ради Бахчисарайського району, з проханням вирішити питання про самовільні споруди ОСОБА_4, які збудовані з порушенням будівельних та санітарних норм, актом виїзної Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради від 04.04.2013 року було рекомендовано ОСОБА_4 убрати тимчасовий навіс та компостні кучі відповідно до санітарних норм. 08.05.2013 року за вихідним номером 2.10/60 із Вілінської сільської ради Бахчисарайського району позивачу надійшла відповідь, що контроль за виконанням рекомендацій даних ОСОБА_4 комісія залишає за собою.
15.05.2013 року позивач знову звернулась із заявою до Вілінської сільської ради Бахчисарайського району, в якій просила надати їй відповідь про те, які були прийняті міри комісією по усуненню ОСОБА_4 тимчасового навісу та компостної кучі. Однак відповідь на її заяву від 15.05.2013 року позивач не отримала. Крім цього, до теперішнього часу ніяких дій по усуненню порушень ОСОБА_4 не прийнято і Комісія з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради у порушення Закону також не діє. Зазначає, що всі об'єкти на земельній ділянці ОСОБА_4, що межує з її земельною ділянкою збудовані з порушенням будівельних та санітарних норм.
Також вважає, що Комісія з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради в порушення Закону, не проконтролювала виконання рекомендацій ОСОБА_4, а в свою чергу Вілінська сільська рада Бахчисарайського району не проконтролювала Комісію з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради.
Крім цього, опори, що встановлені ОСОБА_4 руйнують стінку літньої кухні позивача. З моменту виїзду комісії та складання акту вже минуло шість місяців, однак до теперішнього часу ОСОБА_4 ніяких мір по усуненню порушень не виконав, а Комісія з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради та Вілінська сільська рада Бахчисарайського району не діють.
В судове засідання позивач з'явилась, позовні вимоги підтримала у повному обсязі по тих же підставах.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1- ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності, з'явилась, позовні вимоги підтримала у повному обсязі по тих же підставах.
Представник відповідача Вілінської сільської ради Бахчисарайського району у судове засідання не з'явився, сповіщався належно, Голова Вілінської сільської ради направила до суду заяву з проханням розглянути справу у відсутність представника Вілінської сільської ради, просила в задоволенні позовних вимог відмовити, направила свої заперечення проти позову.
Представник відповідача Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим у судове засідання не з'явився, сповіщався належно, про причини неявки суд не повідомив.
Третя особа - ОСОБА_4 у судове засідання з'явився, заперечував проти задоволення позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вимог ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта власних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності належить домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно (а.с.9-11), технічним паспортом (а.с.12-15).
Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №066840, ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.16).
Відповідно до заяви від 01.04.2013 року, ОСОБА_1 зверталась до Вілінської сільської ради Бахчисарайського району з проханням розглянути питання про самовільні споруди ОСОБА_4 (а.с.17).
Відповідно до акту Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим від 04.04.2013 року, ОСОБА_4 рекомендовано убрати тимчасовий навіс та компостні кучі відповідно до санітарних норм (а.с. 18).
Відповідно до відповіді Голови Вілінської сільської ради Бахчисарайського району, позивачу роз'яснено, що контроль за виконанням рекомендацій даних ОСОБА_4 комісія залишає за собою (а.с. 19).
Відповідно до звернення позивача від 15.05.2013 року, ОСОБА_1 звернулась до Вілінської сільської ради Бахчисарайського району, в якому просила надати їй відповідь, які міри прийняті стосовно самовільної будівлі ОСОБА_6
Відповідно до акту Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим від 30.10.2013 року проведено обстеження земельної ділянки ОСОБА_6 з метою перевірки виконання приписів комісії, компостні кучі убрані, ділянка не засмічена, ОСОБА_6 зобов'язується убрати навіс до 03.11.2013 року. Також відповідально до акту, будівлі, що знаходяться на суміжній ділянці, що належить ОСОБА_1 побудовані з порушенням містобудівних норм та норм Земельного кодексу України (а.с.44).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із ч. 6 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постійні комісії за дорученням ради, голови, заступника голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Відповідно до ч. 10 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.
У зв'язку із чим, Комісія з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради не має повноважень винести питання на сесію Вілінської сільської ради про спонукання ОСОБА_4 знести самочинні споруди, оскільки розгляд даного питання не входе у компетенцію сільської ради.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису. У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
Згідно із ч. 1 п. 7 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, постійні комісії сільської ради, в розумінні ст. 3 КАС України, не є суб'єктом владних повноважень, у спірних правовідносинах вони не реалізують надані їм чинним законодавством України владні управлінські функції, у зв'язку із чим їх дії, бездіяльність або рішення не можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства.
Також, до компетенції сільської ради не входять повноваження про зобов'язання особи знести самочинно збудований об'єкт, оскільки це компетенція органу державного архітектурно-будівельного контролю. Крім того, звернення позивача до сільської ради розглянуті, були проведені виїзні засідання комісії, складені акти та приписи, відповідно до повноважень комісії та сільської ради.
За таких обставин, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 9, 10, 11, 69, 71, 158, 159-163, 171-2, 186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, Комісії з врегулювання земельних відносин і дотриманню соціальних законностей Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Бахчисарайський районний суд АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя: