Постанова № 35641873, 21.11.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.11.2013
Номер справи
826/16254/13-а
Номер документу
35641873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 листопада 2013 року № 826/16254/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни, третя особа Державна реєстраційна служба України про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Заворсклянська сільська рада Полтавського району Полтавської області (далі по тексту також - позивач) з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної Реєстраційної Служби України Корюк Тетяни Василівни (надалі також - відповідач), третя особа Державна реєстраційна служба України, в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни від 04.06.2013p. № 2850218 про відмову в державній реєстрації права власності, форма власності: комунальна, на лікарню, що розташована Полтавська обл., Полтавський р., с. Заворскло, вулиця Маркса Карла, 23, за суб'єктом Заворсклянська сільська рада, податковий 21046377;

- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяну Василівну розглянути заяву та зареєструвати право власності, форма власності: комунальна, на лікарню, що розташована Полтавська обл., Полтавський р., с. Заворскло, вулиця Карла Маркса, 23.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що спірне рішення прийнято безпідставно, в супереч імперативним приписам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів необґрунтованості та безпідставності.

Третя особа надіслала через канцелярію суду пояснення, в яких виклала незгоду з заявленими позовними вимогами та відповідно просила відмовити задоволенні позову.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд з підстав, визначених ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду про наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що 17.05.2013 р. Заворсклянською сільською радою Полтавського району Полтавської області в особі сільського голови подано до Реєстраційної служби Полтавського районного управління юстиції заяву про реєстрацію права комунальної власності на нерухоме майно - лікарню, що розташована за адресою Полтавська область Полтавський район, с. Заворскло, вулиця Карла Маркса,23.

Відповідно до Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб затверджений Наказом Міністерства юстиції України №607/5 від 02.04.2013р. заява позивача про державну реєстрацію з усіма доданими документами була передані на розгляд до Державної реєстраційної служби України.

За результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.05.2013 за реєстраційним номером № 1186185 та документів поданих для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстратором відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22 червня 2011 року № 703, пункту 5 Порядку, прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 04.06.2013 № 2850218, в зв'язку з тим, що подані документи не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Позивач вважає таке рішення протиправним, таким, що порушує його законні права та інтереси і з метою захисту яких звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року №435-ІV (зі змінами та доповненнями), Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-ІV (зі змінами та доповненнями), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011року №703 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до частин 1, 2 статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України від 01.07.2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно ст. 2 Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (стаття 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав (пункти 1, 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Ст. 8 Закону визначені повноваження органу державної реєстрації прав, згідно якої орган державної реєстрації прав: 1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; 2) забезпечує ведення Державного реєстру прав; 3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; 4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; 5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається частиною 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону: 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 (далі - Порядок № 703).

Пунктом 16 Порядку № 703 визначено, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Матеріалами справи встановлено та не заперечується сторонами, що позивачем до заяви про держану реєстрацію речових прав на нерухоме майно додано рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 09 квітня 2013 p. у справі №545/1309/13-ц, яке набрало законної сили 19.04.2013р. про що є відповідна відмітка на рішенні.

Проте, в письмових запереченнях на позовну заяву, відповідач зазначав, що Рішенням, поданим заявником для проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, лише встановлено юридичний факт, зокрема, «факт належності до комунальної власності» майна, але не визнано право власності на нерухоме майно за окремим суб'єктом, зокрема, територіальною громадою.

Таким чином, поданий документ на переконання державного реєстратора не є документом про визнання права власності та не може бути підставою для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна.

Суд не погоджується з такими доводами відповідача, з огляду про наступне.

Так, рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 09 квітня 2013 p. у справі №545/1309/13-ц встановлено факт належності до комунальної власності Заворсклянської сільської ради майна Заворсклянської дільничної лікарні вартістю 193 070, 00 грн., розташованої за адресою: с. Заворскло Полтавського району та області вул. Карла Маркса, 21; встановлено факт належності до комунальної власності Заворсклянської сільської ради майна лікарні, площею 718 кв.м., вартістю 351 240,00 грн., розташованої за адресою: с. Заворскло Полтавського району та області вул. Карла Маркса, 23.

Таким чином, зі змісту тексту судовим рішенням чітко визначений суб'єкт правовідносин до власності якого належить майно, а саме: Заворсклянська сільська рада, відтак доводи відповідача спростовані матеріалами справи.

Крім того, статтею 124 Конституції України встановлено, що рішення судів є обов'язковими до виконання на всій території України. Норми Конституції є нормами прямої дії.

Стаття 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить виключний перелік підстав, згідно яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

Водночас, відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що рішення про відмову у державній реєстрації є невмотивованим та не містить правового підґрунтя, що свідчить про його протиправність та наявність правових підстав для скасування.

Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність спірного рішення.

Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни від 04.06.2013p. № 2850218 про відмову в державній реєстрації права власності, форма власності: комунальна, на лікарню, що розташована Полтавська обл., Полтавський р., с. Заворскло, вулиця Маркса Карла, 23, за суб'єктом Заворсклянська сільська рада, податковий 21046377.

Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяну Василівну розглянути заяву та зареєструвати право власності, форма власності: комунальна, на лікарню, що розташована Полтавська обл., Полтавський р., с. Заворскло, вулиця Карла Маркса, 23.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва стягнути судові витрати в сумі 68, 82 грн. на користь Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної реєстраційної служби України.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур