КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-18189/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко Д.А. Суддя-доповідач: Федотов І.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 листопада 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Кучми А.Ю.,
при секретарі - Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - позивач або НАК "Нафтогаз України") звернулася до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач або СДПІ у м. Києві по роботі з ВВП, податковий орган) про скасування податкового повідомлення-рішення від 23.06.2011р. №0002684120.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2012 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Протокольною ухвалою судом апеляційної інстанції було замінено відповідача - Спеціалізовану державну податкову інспекцію у м. Києві по роботі з великими платниками податків на належного відповідача - Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 2 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, СДПІ у м. Києві по роботі з ВВП прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.06.2011р. №0002684120, яким на підставі п. 126.1 ст. 126 ПК позивача зобов'язано сплатити штраф у сумі 6279714,01 грн. 10% сплаченого із затримкою грошового зобов'язання з рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України в роз мірі 62797140,11 грн.
Зазначене рішення прийнято відповідно до акта від 08.06.2011р. №381/41-20/20077720 невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати НАК "Нафтогаз України" рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України за жовтень 2010р., згідно з яким в порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон № 2181) та п. 57.1 ст. 57 ПК позивачем несвоєчасно із затримкою до 30 календарних днів після закінчення граничного строку 30.11.2010р. сплачено частину рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України за жовтень 2010р. у розмірі 62797140,11 грн.
За результатами адміністративного оскарження, прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги позивача - без задоволення.
Обговорюючи питання правомірності оспорюваного податкового повідомлення-рішення колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, кошти, які сплачені позивачем, як рентну плату за транзитне транспортування природного газу, за жовтень 2010 року, було спрямовано в рахунок погашення його податкового боргу за попередній період.
Так, у відповідності до п. 3 «Порядку обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та продуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України», затвердженого ПКМУ від 08.06.2005 рентна плата за транзитне транспортування природного газу та аміаку обчислюється як добуток розмірів рентної плати, встановлених законом, обсягу природного газу або аміаку і протяжності маршрутів їх транспортування.
П. 7 вказаного Порядку передбачено, що сума рентної плати, нарахована за звітний період і не внесена в установлений строк, сплачується до державного бюджету з урахуванням пені та штрафних санкцій у порядку, встановленому ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
У відповідності до п. 8.1 ст. 8 вищевказаного Закону № 2181, активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Отже у відповідності до норм податкового законодавства, у зв'язку із виникненням податкового боргу, виникла податкова застава.
Статті 3, 7, 8 Закону України № 2181 не надають позивачеві права погашати податкові зобов'язання, що мають більш пізні граничні терміни, за наявності в нього непогашених сум податкової заборгованості з більш ранніми термінами сплати та накопичувати такий борг за період, що пройшов.
Пунктами 3.7, 3.8 «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», затвердженої наказом ДПА України № 290 від 11.06.2003, зареєстрованого в МЮ України № 522/7843 від 27.06.2003, та п. 17.1 ст 17 ЗУ № 2181 визначено що саме податкові органи адмніструють та проводять зарахування сум, що надійшли в якості сплати податку на погашення пені (штрафних санкцій) та податкового боргу.
Із наведеного випливає, що відповідачем правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10% до НАК «Нафтогаз України» за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання та прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення у відповідності до норм чинного законодавства.
Враховуючи викладене вище, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, та підтверджені в ході апеляційного провадження, через що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2012 року скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні позову Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 25.11.2013 року.
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Кучма А.Ю.