ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2013 рокум. Ужгород№ 807/3362/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд
у складі головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,
з участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Довгуника В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання прийняти нове рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ОСОБА_1 звернувся з позовом у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича (далі - відповідач) якою просить :
1) визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 5509394 від 03 вересня 2013 року;
2) зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича провести дії та ухвалити нове рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 2124485900:03:001:0040.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства України та у зв'язку з чим підлягає скасуванню та прийняттю нового рішення.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач заперечив проти позову повністю, з мотивів наведених у письмових запереченнях та просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення позивача, відповідача, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовна заява підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 07.06.2011 року № 390 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», ОСОБА_1, мешканцю АДРЕСА_2 затверджено проект із землеустрою та передано у власність земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1 площею 0, 3100 га, кадастровий номер земельної ділянки 2124485900:03:001:0040 для ведення особистого селянського господарства та видано Державний акт на право власності на земельну ділянку від 07.11.2013 року Серії ЯЛ № 715414.
Судом встановлено, що позивачем було втрачено Державний акт на право власності на земельну ділянку від 07.11.2013 року Серії ЯЛ № 715414, яка розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1 площею 0, 3100 га, кадастровий номер земельної ділянки 2124485900:03:001:0040.
02 вересня 2013 року ОСОБА_1 в зв'язку з втратою державного акту подав до Державної реєстраційної служби Тячівського району Закарпатської області ряд документів для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку та видачі витягу з державного реєстру речових прав відповідно до вимог Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про Державний земельний кадастр», а саме: заява, копія паспорту та довідки про присвоєння податкового номеру, копія Розпорядження Голови Тячівської районної державної адміністрації № 390 від 07.06.11 року «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок», Витяг з Державного земельного кадастру, копію сторінки газети з об'явою щодо втрати Державного акту.
Враховуючи набуття чинності Закону України «Про Державний земельний кадастр» та підзаконних актів щодо реєстрації права власності на нерухоме майно в тому числі на земельні ділянки, позивачем вчинено ряд дій для отримання документів, які є підставою для видачі Свідоцтва на право власності на нерухоме майно та подано до відповідного державного органу з метою державної реєстрації у Державному реєстрі прав і отриманні документу, яким посвідчується право власності на земельну ділянку.
Матеріалами справи встановлено, що 03 вересня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Довгуником Василем Михайловичем Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Закарпатської області прийнято рішення № 5509394 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень щодо земельної ділянки ОСОБА_1, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 2124485900:03:001:0040.
Відмову мотивує тим, що подані позивачем документи не відповідають вимогам чинного законодавства, не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують та не подано державний акт на право власності на земельну ділянку Серії ЯЛ № 715414 від 07.11.2011 року за № 21244000101443.
Судом встановлено, що із запровадженням з 01 січня 2013 року в Україні системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводиться, зокрема органами державної реєстрації прав - структурними підрозділами територіальних органів Міністерства Юстиції України.
Згідно із п.п. 6 ч.2 ст. 9 вказаного Закону державний реєстратор прав на нерухоме майно у випадках, встановлених Законом, видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
До 01 січня 2013 року оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності проводилось, зокрема органами місцевого самоврядування відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 07 лютого 2002 року №7/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 18 лютого 2002 року за № 157/6445, яке втратило чинність з 01 січня 2013 року.
Припинення повноважень органів місцевого самоврядування щодо оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно не є наслідком припинення в цілому діяльності таких органів, а тому, у випадку втрати чи зіпсування такого свідоцтва, видачу його дубліката здійснює відповідний орган місцевого самоврядування.
Відповідно до положень пункту 10 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 передбачено, що заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
У разі, коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати державного мита, документ про сплату державного мита не подається.
Документи, необхідні для проведення державної реєстрації, що подані з порушенням вимог, установлених законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами, є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію або відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а не для відмови в прийнятті заяви про державну реєстрацію.
Орган державної реєстрації прав не приймає заяву про державну реєстрацію у разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
Таким чином, законом чітко встановлено випадки, коли заява державним реєстратором не приймається (у разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу).
Державним реєстратором була прийнята заява ОСОБА_1, і зареєстрована в Державному реєстрі речових прав 02.09.2013 року № 2767853.
03.09.2013 року відповідачем було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 5509394, оскільки подані документи не відповідають вимогам, не подано державний акт про право власності на земельну ділянку серія ЯЛ №715412 від 07.06.2011р або його дублікат.
Оригінали документів та рішення про відмову було відправлено рекомендованим листом 04.09.2013 року.
Таким чином враховуючи, що з набранням чинності Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року № 3613 - VI та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» від 17.10.2012 року № 1051, посвідчення права власності на земельну ділянку здійснюється без оформлення державних актів, особа, яка згідно із державним актом на право власності на земельну ділянку, є власником земельної ділянки, у разі його втрати, після державної реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі на підставі розробленої технічної документації для підтвердження реєстрації земельної ділянки та права власності на зазначену земельну ділянку, може згідно із Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051, замовити та отримати витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку з послідуючим оформленням права власності на земельну ділянку, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
За вищенаведених обставин, суд приходить переконливого висновку, що рішення від 03.09.2013 року № 5509394 державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень прийнято в межах чинного законодавства, оскільки заявлені вимоги та документи подані позивачем щодо державної реєстрації прав земельної ділянки ОСОБА_1, яка розташована за межами населенного пункту АДРЕСА_1, кадастровий номер 2124485900:03:001:0040 не відповідають встановленим вимогам чинного законодавства.
Однак, враховуючи відсутністю іншого врегульованого чинним законодавством порядку державної реєстрації прав та їх обтяжень державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції зобов'язаний переглянути подану заяву позивача та ухвалити нове рішення про проведення державної реєстрації права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1 та видати свідоцтво про право власності на земельну ділянку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання прийняти нове рішення - задовольнити частково.
Скасувати Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 03 вересня 2013 року № 5509394 Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича.
Зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Довгуника Василя Михайловича провести дії та ухвалити нове рішення про Державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 2124485900:03:001:0040.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.В. Іванчулинець