ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90/P>
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2013 р.
Справа № 821/4096/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до комунальногое підприємства "Новокаховський Екосервіс" про стягнення податкового боргу,-
встановив:
29 жовтня 2013 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до комунального підприємства "Новокаховський Екосервіс" з позовними вимогами про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб за І та ІІ квартали 2013 року в сумі 54 432,62 грн.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач в адміністративному позові зазначив, що відповідачем подано до ДПІ у м. Нова Каховка податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1 ДФ), яким самостійно визначив податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за 1 та 2 квартали 2013р. на суму 134461,64грн. та 137293,18 грн. Станом на 16.10.2013 року посадовими особами КП «НК Екосервіс» в порушення вимог ст. 168 Податкового кодексу України не перераховано до бюджету утриманий з працівників податок на доходи фізичних осіб при виплаті їм оподатковуваного доходу за період з 01.01.2013 року по 30.06.2013 року в сумі 54432, 62 грн. Зазначене стало підставою для звернення до суду. Також, в позові зазначено, що відповідач не є платником податку на доходи фізичних осіб, а виконує функції податкового агента, тому на підставі вимог ст. 168 ПК України, зобов’язаний проводити розрахунок податкових зобов’язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, утримувати податок із суми такого доходу за рахунок платника податків, та сплачувати його до бюджету, тому податкова вимога відповідачу не направлялась.
Позивач в судове засідання не прибув, але надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника Новокаховської ОДПІ ГУ Міндоходів в Херсонській області.
Відповідач в судове засідання не прибув, але 26 листопада 2013 року надіслав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. 14 листопада 2013 року відповідачем подано заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити в задоволенні позову, в зв’язку з тим, що позивачем порушено процедуру стягнення податку з доходів фізичних осіб встановленого Податковим кодексом України, а саме, в порушення вимог п. 59.1 ст. 59 ПК України, податкову вимогу КП «НК Екосервіс» направлено не було. Також, п. 95.2 ст. 95 ПК України, визначено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Крім того, відповідачем подано копії платіжних доручень, з яких вбачається, що податок з доходів фізичних осіб частково погашено в сумі 4500 грн.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, згідно вимог ч.6 ст. 128 КАС України, справа розглянута в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що комунальне підприємство «НК Екосервіс» зареєстровано у виконавчому комітеті Новокаховської міської ради 30 грудня 2010 року та включено до ЄДРПОУ за номером 37171330, місцезнаходження юридичної особи - 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Дзержинського, 43.
Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 15.10.2013 року № 1321021400327 відповідач перебуває на обліку у Новокаховській ОДПІ ГУ Міндоходів в Херсонській області за № 21858 від 31.12.2010 року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем 30.04.2013 року та 11.07.2013 року подано до ДПІ у м. Нова Каховка податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1 ДФ), яким визначено зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за 1 та 2 квартали 2013р. на суму 134461,64грн. та 137293,18 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.41.1 ст.41 Податкового Кодексу України (далі ПК) контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2. ст.41 ПК України, передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Правила нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб встановлені розділом IV Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 названого Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.
Згідно п. п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Статтею 18 ПК України визначено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов’язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Положеннями п. 51.1 ст. 51 Кодексу, встановлено, що податковий агент зобов’язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку контролюючому органу за місцем свого обліку.
Відповідно до IV Глави, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п.54.1 ст. 54).
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (пп.54.3.5 п.54 ст. 54).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст. 59).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст. 59).
Відповідно до п.п.95.2 ст. 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Судом встановлено, що позивачу не надсилалась відповідна податкова вимога, що вказує на порушення Новокаховською ОДПІ ГУ Міндоходів в Херсонській області вищенаведених імперативних норм порядку сплати податкових зобов'язань.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в разі надіслання підприємству податкової вимоги, воно могло б скористатися правом на її адміністративне чи судове оскарження, а так це право залишилось нереалізованим.
Таку ж саму позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 11 грудня 2013 року по справі № К-57129/09 та від 03 липня 2012 року № К-24890/09-С.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем частково сплачувались суми податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 4500 грн. 00 коп., що підтверджується копіями наявних в матеріалах справи платіжних доручень №5444 від 11.11.2013р., №5458 від 12.11.2013р., № 5477 від 13.11.2013р., № 5494 від 14.11.2013р., №5509 від 15.11.2013р., №5570 від 22.11.2013р., №5530 від 18.11.2013р., № 5558 від 21.11.2013р.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки, вони не є обґрунтованими.
Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 7, 8, 9, 14, 71, 86, 94, 128, 158-163 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до комунального підприємства "Новокаховський Екосервіс" про стягнення податку з доходів фізичних осіб в сумі 54432,62 грн. – залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Кузьменко Н.А.
кат. 8.1.5.