Постанова № 35591478, 21.11.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.11.2013
Номер справи
к/9991/13300/11-с
Номер документу
35591478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/13300/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року у справі №2а-1774/10/2670 за позовом Заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм» про стягнення штрафу в розмірі 17000,00 грн., накладеного згідно постанови №7 від 29.01.09 р., за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не усунув порушення, викладені в акті обстеження від 29.08.2008р. №380/3, а саме не виконав державну повірку трансформаторів струму (1500/5 А) та лабораторні виміри та випробування електрообладнання - 10 кВ (РП-241; ТП-3 (2х630кВА); ТП-3801 (ТМ-№1-630кВА).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року, позов задоволено частково. Стягнуто з Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм» на користь державного бюджету штраф в розмірі 8500 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, та ухвалити нове, яким повністю задовольнити позовні вимоги, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», проведено перевірку енергогосподарства відповідача та складено акт обстеження від 29.08.2008р. №380/3, яким встановлено порушення відповідачем Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил користування електричною енергією.

Обстеження проводилось в період з 28.08.2008 р. по 29.08.2008 р., з метою перевірки виконання припису №261/3 від 29.08.2008 р. Вимоги припису від 29.08.2008р. року № 261/3 про усунення порушень нормативно-правових актів в енергогосподарстві відповідач не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) від 10.01.2009р. №8-10-11-1.

Постановою №7 від 29.01.2009р. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на відповідача накладено штраф у розмірі 17000,00 грн.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепло використовуваних установок і теплових мереж.

Відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили частково позовні вимоги з тих підстав, що суб'єкт владних повноважень застосував санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів громадян без врахування тієї обставини, що відповідач розпочав виконувати роботу згідно припису №261/3 від 29.08.2008р., штраф накладений на нього вперше, крім того, відповідач не проводить активну господарську діяльність, а сума штрафу в розмірі 17000,00 грн. є значною для відповідача. З огляду на це, суди зменшили розмір штрафу до 8500,00 грн.

Однак, колегія суддів вважає передчасними висновки судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.

Водночас, зменшуючи розмір штрафних санкцій, суди попередніх інстанцій не врахували того, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ст. 230 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 233 Господарського кодексу України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Аналіз вказаних правових положень дає підстави вважати, що суд може зменшити лише розмір штрафних санкцій, які застосовуються у разі порушення суб'єктом господарювання правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання, тобто штрафних санкцій в розумінні ст. 230 Господарського кодексу України.

Таким чином, нормами Господарського кодексу України не надано право суду зменшувати розмір адміністративно-господарських санкцій, які застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування

За таких обставин, колегія суддів вважає, що

штраф у розмірі 17000,00 грн., накладений постановою №7 від 29.01.2009р. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на Українську студію телевізійних фільмів «Укртелефільм» є законним та обґрунтованим.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального права, а тому підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року - скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.

Позов задовольнити.

Стягнути з Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм» в дохід Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31119106700008, банк ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, отримувач - УДК у Подільському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106) штраф у сумі 17 000,00 грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: