Постанова № 35586751, 14.11.2013, Ленінський районний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
14.11.2013
Номер справи
764/9713/13-а
Номер документу
35586751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №764/9713/13-а

2-а/764/317/2013

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2013 року Ленінський районний суд міста Севастополя у складі: головуючого судді Гаркуші О.М., при секретарі Грищенко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Севастополі, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Севастополі (надалі по тексту ГУ ПФУ у місті Севастополі) та до Військового комісаріату в АРК, в якому, просив суд:

-визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у місті Севастополі щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у звязку із введенням щомісячної додаткової грошової винагороди для військовослужбовців згідно з додатком до постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889;

-зобовязати ГУ ПФУ у місті Севастополі здійснити з 01 лютого 2013 року перерахунок та виплату недосплачених сум пенсії ОСОБА_1, обчисливши її розмір з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889.

-зобовязати Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим надати ГУ ПФУ в місті Севастополі довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Вимоги позову мотивовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних сил України і отримує пенсію відповідно до ст.63 ЗУ „Про пенсійне Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. На підставі прийнятої пізніше постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889 (надалі Постанова), встановлена щомісячна додаткова грошова винагорода для категорії військовослужбовців, до якої раніше відносився ОСОБА_1 Втім, незважаючи на збільшення грошового забезпечення, з якого має здійснюватися розрахунок пенсії позивача, відповідач від здійснення цього ухилився та на його відповідний запит у здійсненні вказаних дій відмовив.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні по викладених в позові підставах.

Представник відповідача ГУ ПФУ у місті Севастополі у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі та пояснив, що дійсно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Разом з тим, представник відповідача наполягав на тому, що встановлена на підставі Постанови додаткова грошова винагорода не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, а тому відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Представник Військового комісаріату АРК в судове засідання не з'явився, але надав до суду заперечення, де виклав свою правову позицію та просив в задоволенні вимог, що стосуються протиправних дій військового комісаріату АРК відмовити, оскільки, вимоги позивача є незаконними та не обґрунтованими. Зазначив, що подання довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії військовий комісаріат АРК може вчинити після отримання з ГУ ПФУ у місті Севастополі списку на позивача, згідно з Порядком затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи, правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних сил України і отримує пенсію відповідно до положень Закону України „Про пенсійне Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (а.с.6).

Позивач 13.07.2013 року звернувся з заявою до ГУ ПФУ у місті Севастополі про перерахунок пенсії згідно наказу постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889 (а.с.7). Проте листом від 12.09.2013 року йому було відмовлено у зазначеному перерахунку з посиланням на відсутність підстав (а.с.9). Позивач вважає наведені дії ГУ ПФУ у місті Севастополі неправомірними та просить зобовязати провести відповідний перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Частиною 2 ст.51 вищезгаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обовязок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії. Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони. Постановою № НОМЕР_1 дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10% посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року №576 "Про внесення змін до наказу МО України від 22.07.2010р. № 380" абзац пятий п. 9 наказу МО України від 22.07.2010р. № 380 викладений в наступній редакції: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу. Однак, вказаним наказом встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 році.

Аналізуючи наведені норм суд приходить до висновків, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 році.

Заміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішенням Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вищенаведене наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року №576 щодо встановлення розмірів премій військовослужбовців має тимчасовий характер, виплата якої обмежена бюджетними асигнуваннями на відповідний бюджетний період, а саме на 2010 р., тому вказаний наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Отже, відмовляючи ОСОБА_2 в задоволенні заяви про перерахунок пенсії, ГУ ПФУ у м.Севастополі керувалося положенням чинного законодавства і діяло в межах наданих повноважень.

Таким чином, підстав для визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії неправомірними не має, тому в задоволенні цих вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

Оскільки вимоги про зобовязання провести перерахунок пенсії та виплатити заборгованість знаходяться в залежності від вирішення перших вимог, в задоволенні яких відмовлено, то і вони є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

При цьому суд визначає, що позивні вимоги в частині зобовязання Військового комісаріату АРК надати ГУ ПФУ в місті Севастополі довідку про розмір грошового забезпечення наразі є передчасними. Військовим комісаріатом АРК з цього приводу Головному Управлінню ПФУ в місті Севастополі відмовлено не було, тому в задоволенні цієї вимоги також необхідно відмовити.

На підставі викладеного, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889, ст.ст. 9, 11, 12, 71, 72, 99, 100, 104-106, 161, 244-2, 267 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Севастополі, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення певних дій - відмовити.

Постанова може буде оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя