Ухвала суду № 35585262, 27.11.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2013
Номер справи
262/6483/13-а
Номер документу
35585262
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Масендич В.В.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2013 року справа №262/6483/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лях О.П.,

суддів Нікуліна О.А., Попова В.В.,

при секретарі судового засідання - Гуринович А.Б.,

за участю представника відповідача - Коноплі І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3 та Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька на постанову Пролетарського районного суду м.Донецька від 22 жовтня 2013 р. у справі № 262/6483/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 14.09.2011 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька та отримує пенсію за віком. Зазначає, що при оформлені пенсії довідка подана відповідачу не містила інформацію про суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

04.09.2013 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як державного службовця з включенням до розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати.

Відповідач рішенням від 06.09.2013 р. № 3980 відмовив в перерахунку пенсії з тих підстав, що такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

З такою відповіддю позивач не погоджується, оскільки виплати з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою Пролетарського районного суду м.Донецька від 22 жовтня 2013 р. позовні вимоги задоволено частково, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 3980 від 06 вересня 2013 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати та зобов'язано відповідача здійснити з 01 вересня 2013 року перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_3, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від скупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивачем та відповідачем подані апеляційні скарги, посилаючись на порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просять скасувати вищевказану постанову та прийняти нову.

Позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 у період з 04.03.1996 року по 02.11.2004 року працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, з 01.08.2006 року по 31.10.2006 року - у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, а з 01.12.2006 року по 13.09.2011 року у Головному управлінні капітального будівництва облдержадміністрації, востаннє на посаді заступника начальника проектно -кошторисного відділу. 13.11.2011 року звільнена з займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію, як державний службовець.

З 14.09.2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком згідно з ЗУ "Про Державну службу".

Довідкою від 04.09.2013 року № 03/2-03/9, виданою Департаментом капітального будівництва, підтверджено виплату позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також сум індексації за період роботи з вересня 2009 року по серпень 2011 року включно. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески.

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачкою було сплачені страхові внески зі всієї заробітної плати, тому її пенсія повинна бути обчислена із суми заробітної плати, що включала суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати.

З таким висновком погоджується і колегія суддів з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з п. ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до частини 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно з частиною 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, заяву про перерахунок пенсії з відповідними документами про заробітну плату позивач надала відповідачу 04.09.2013 року, при цьому позивачем не надано доказів, що вона при призначенні пенсії у 2011 році надавала відповідачу довідку про заробітну плату, до якої були включені як складові заробітку - індексація заробітної плати та матеріальна допомога, крім того позивачем оскаржується рішення пенсійного органу лише про перерахунок пенсії, розпорядження відповідача про призначення пенсії позивачу в частині розміру пенсії не оскаржено.

Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційних скарг не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційних скарг відсутні.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_3 та Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька на постанову Пролетарського районного суду м.Донецька від 22 жовтня 2013 р. у справі № 262/6483/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій - залишити без задоволення.

Постанову Пролетарського районного суду м.Донецька від 22 жовтня 2013 р. у справі № 262/6483/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.

Повний текст ухвали складено 28 листопада 2013 року.

Колегія суддів: О.П. Лях

О.А. Нікулін

В.В. Попов