ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №813/6207/13-а
15 листопада 2013 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.
з участю секретаря судового засідання Кончук Н.С.,
представників:
позивача Грунського В.О.
відповідача Лойко Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу Українсько-німецької фірми «К.Г.М. - ПЕНГ» до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна податкова інспекція у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Українсько-німецька фірма "К.Г.М.-ПЕНГ" звернулась у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в особі відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна податкова інспекція у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію транспортного засобу марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089) згідно з поданою заявою №12036265 від 27.12.2012р. та доданими до неї документами. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивачем вчинено усі дії спрямовані на реєстрацію вищезазначеного транспортного засобу, визначені законодавством України, однак відповідачем не проведено такої реєстрації та не надано відповіді позивачу з обґрунтуванням причин відмови у проведенні даної реєстрації.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судового засідання від 23.10.2013р. суд, за клопотанням позивача, замінив відповідача на належного - Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Пояснив, що оскільки завершення реєстрації даного транспортного засобу здійснюється у 2013 році, то Українсько-німецькій фірмі "К.Г.М.-ПЕНГ" слід здійснити доплату збору за першу реєстрацію транспортного засобу.
Представник третьої особи участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд відповідно до положень ст.128 КАС України ухвалив розглянути справу у відсутності представника третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 07.09.1998 року за № 1388 (далі-Порядок).
Відповідно до п.3 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Також, згідно з п.7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Пунктом 8 Порядку №1388 визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Зазначений у п. 8 Постанови №1388 перелік документів є вичерпним. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:
- довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби;
- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
- довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
- акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
- вантажна митна декларація на паперовому носії або електронна вантажна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- договір фінансового лізингу.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Розмір обов'язкових платежів визначається ст. 234 Податкового кодексу України.
Пунктом 15 Порядку №1388 передбачено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку, транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду та дослідженню (крім дослідження нових транспортних засобів, які не були зареєстровані підрозділами Державтоінспекції та уповноваженим органом держави - експортера транспортного засобу) з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.
Судом встановлено, що 27.12.2012р. директор Українсько-німецької фірми "К.Г.М.-ПЕНГ" (далі ТзОВ «К.Г.М.-ПЕНГ») Машкаринець О.Й. звернувся з завою №12036265 до ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району (правонаступником якого є Центр надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району ГУМВСУ у Львівській області) про реєстрацію привезеного із за кордону вантажного транспортного засобу марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089). Разом з даною заявою позивачем надано всі документи, що підтверджують правомірність придбання транспортного засобу та відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху. Даний факт відповідачем не заперечується.
На підставі даної заяви спеціалістом Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при ГУ МВС України у Львівській області проведено дослідження транспортного засобу, результати якого оформлено висновком спеціаліста №14/159/27248 від 27.12.2012р. Крім того, транспортний засіб марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089) перевірено за підсистемою НАІС ДДАІ та проведено технічний огляд автомобіля, про що складено акт технічного огляду ТЗ від 28.12.2013р. Як свідчать вказані документи жодних зауважень до даного транспортного засобу у відповідача не було.
ТзОВ «К.Г.М.-ПЕНГ» на виконання вимог визначених Постановою №1388 здійснено сплату всіх обов'язкових платежів для проведення реєстрації, що підтверджується квитанцією №5306 від 27.12.2012р. та платіжним дорученням №563 від 27.12.2012 р. Однак, належний позивачу транспортний засіб відповідачем зареєстрований не був.
29.01.2013р. позивач звернувся до відповідача з листом про завершення проведення реєстрації транспортного засобу марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089).
17.04.2013р. на адресу ТОВ «К.Г.М.-ПЕНГ» надійшла відповідь, у якій ВРЕР ДАІ з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району повідомив, що для завершення реєстрації транспортного засобу необхідно звернутися до ВРЕР ДАІ за адресою: м. Львів, вул. Данила Апостола, 11.
Надаючи оцінку правовідносинам, які склались між сторонами, суд надає перевагу поясненням представника позивача, оскільки відповідачем такі не спростовані, а не вірити їм у суду немає підстав.
Так, представник позивача повідомив, що причиною, за якою процедура реєстрації транспортного засобу не завершена, була відсутність на час подачі позивачем заяви про таку реєстрацію, бланків свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. При цьому, після повторного звернення позивача для завершення процедури реєстрації, його було повідомлено про необхідність доплати 17355,20 грн. збору за першу реєстрацію транспортного засобу. Підставою такої доплати було те, що завершення реєстрації автомобіля відбувається вже у 2013 році, відтак автомобіль є таким, що використовується більше 8 років. З огляду на вказане, коефіцієнт ставки збору за першу реєстрацію збільшується з 2 до 40. На підставі наведеного, уповноваженою особою ВРЕР ДАІ було усно повідомлено заявника про необхідність доплати суми збору за першу реєстрацію за збільшеним коефіцієнтом для завершення реєстрації транспортного засобу. На пояснення заявника про те, що всі необхідні для реєстрації транспортного засобу документи були подані ним ще у грудні 2012 року, працівник ВРЕР ДАІ повідомив про неможливість розгляду даної заяви без проведення додаткової оплати.
25.04.2013р. ТОВ «К.Г.М.-ПЕНГ» звернулося з письмовою заявою про надання письмової відповіді стосовно мотивів відмови в реєстрації автомобіля. Однак, такої надано не було.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4, яким проводилась реєстрація та перевірка поданої заяви про реєстрацію транспортного засобу марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089) зазначив, що така заява та подані з нею документи відповідають вимогам встановленим законом, позивачем при подачі заяви про реєстрацію транспортного засобу сплачено визначені законом обов'язкові платежі в належному розмірі.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідач суду не надав.
Враховуючи вище наведе, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову, оскільки позивач для реєстрації транспортного засобу марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089) надав відповідачу всі необхідні документи, відтак діяв на підставі, в порядку та в межах визначених законом, однак відповідачем вказаний транспортний засіб без законних на це підстав зареєстрований не був.
Суд критично оцінює твердження відповідача щодо необхідності проведення позивачем додаткової оплати за першу реєстрацію транспортного засобу, так як повторне його звернення про проведення такої реєстрації відбувалось у 2013 році та автомобіль є таким, що використовується більше 8 років. Відповідачем не надано позивачу письмової відмови у проведенні реєстрації транспортного засобу відповідно до заяви № 2036265 від 27.12.2012р., як і не завершено процедуру такої реєстрації, відтак вказана заява не може вважатись такою, що розглянута по суті. Оскільки, на час звернення позивача, транспортний засіб марки "VOLKSWAGEN TRANSPORTER" (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089) вважався таким, що використовувався менше 8 років, позивачем правомірно сплачено збір за першу реєстрацію транспортного засобу за ставками, які розповсюджувались на такі транспортні засоби. Відтак відповідачу необхідно зареєструвати вказаний транспортний засіб згідно з документами, які подавались разом з заявою № 2036265 від 27.12.2012р.
Судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп. відповідно до ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача.
Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (код ЄДРПОУ 23312239, місцезнаходження м.Львів, вул. Перфецького, 19, 79053) здійснити державну реєстрацію транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER» (номер кузова WV1ZZZ7HZ4H017089) згідно з поданою Українсько-німецькою фірмою «К.Г.М. - ПЕНГ» (код ЄДРПОУ 14353386) заяви № 12036265 від 27.12.2012р. та доданих до неї документів.
Стягнути з Державного бюджету на користь Українсько-німецької фірми «К.Г.М. - ПЕНГ» судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 листопада 2013 року.