Ухвала суду № 35567627, 20.11.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
801/5864/13-а
Номер документу
35567627
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 801/5864/13-а

20.11.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Омельченка В. А.,

суддів Мунтян О.І. ,

Дадінської Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 801/5864/13-а за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кузнякова С.Ю. ) від 26.07.13 у справі № 801/5864/13-а

за позовом Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс" (вул. Ленінградська, 15,Ялта,Автономна Республіка Крим,98612)

до Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим (вул. Васильєва, 16,Ялта,Автономна Республіка Крим,98600)

про спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.2013 у справі № 801/5864/13-а адміністративний позов Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс" до Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби про спонукання до виконання певних дій - задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Ялті Автономної Республіки Крим Державної податкової служби у прийнятті від Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс" уточнюючих податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік, 2012 рік та за 2013 рік, поданих 10.04.2013р.

Уточнюючі податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік, 2012 рік та за 2013 рік, вважати такими, що подані Державної податкової інспекції у м. Ялті Автономної Республіки Крим Державної податкової служби - 10.04.2013р.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс" (код ЄДРПОУ 32798819, юридична адреса: 98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, 15) 17,20грн. судового збору шляхом їх безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з даною постановою суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.2013 та прийняти нове рішення по справі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, апелянт посилається на те, що позивач є платником орендної плати на підставі договору оренди рег. № 04070700006 від 23.04.2007р. з Алупкінською міською радою. Площа земельної ділянки - 0,4767га, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Алупка, вул. 1-го Травня, р-н будинку № 3. Договір укладений строком на 49 років. Відповідач зазначив, що позивач не сплачує орендну плату згідно зданої декларації по орендній платі за 2012, 2013р.р., а у 2013р. підприємство надало до ДПІ у м. Ялті уточнюючі податкові декларації: за 2010р. № 9007157688 від 10.04.2013р. з урахуванням коефіцієнта 0,5, сума до зменшення податкового зобов'язання на 17178,70грн.; за 2011р. № 9017182932 від 10.04.2013р. з урахуванням коефіцієнта 0,5, сума до зменшення податкового зобов'язання на 16664,31грн.; за 2012, 2013рр. податкові декларації подані також з урахуванням коефіцієнта 0,5.

На думку відповідача, у зв'язку із затвердженою на території Алупкінської міської ради нормативної грошової оцінки землі з 01.07.2011р. (рішення, 1, 11-ї сесії 6-го скликання від 14.03.2011р.) підприємство повинно переглянути договір оренди та укласти нову додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки (п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2013 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби.

У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2013 замінено Державну податкову інспекцію у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби на Державну податкову інспекцію у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

Приватне підприємство "Силікон Трейд Плюс" зареєстровано Виконавчим комітетом Ялтинсько міської ради АР Крим 10.08.2011р. як юридична особа (ідентифікаційний код 32798819), що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ Відділу статистики у м. Ялті серія АБ № 410419 від 10.08.2011р. (а.с. 8).

20.11.2006р. між Алупкінською міською радою (Орендодавець) та Приватним підприємством "Силікон Трейд Плюс" (Орендар) укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,4767га для будівництва та обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального жилого будинку за адресою: Україна, АР Крим, м. Алупка, вул. 1 Травня, район будинку № 3. Зазначено, що на земельній ділянці об'єкти нерухомого майна відсутні (згідно заключення про можливість закріплення земельної ділянки за №194/10-2005р.)

Даний договір зареєстровано в органі Державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки - Ялтинському відділенні КРФ ДП "ЦДЗК" при Держкомземі України, у чому в Державному реєстрі ділянок зроблено запис від 23.04.2007р. за № 04070700006. (а.с. 9-10).

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Частиною 2 ст. 206 ЗК України передбачено плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п. 9.1.10 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів.

В силу ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) (п. 269.1.1); землекористувачі (п. 269.1.2)

Згідно зі ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

В силу п. 271.1 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

У ст. 289 Податкового кодексу України також зазначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до Розрахунку орендної плати вказаної земельної ділянки від 20.11.2006р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням індексації складає 916 186,09грн., річний розмір орендної плати - 27486,09грн., розмір орендної плати за перший місяць - 2290,51грн. Для визначення даної нормативної грошової оцінки Управлінням державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим було застосовано коефіцієнт функціонального використання - 1.

Позивачем були подані до ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2010р., 2011р., 2012р., 2013р., які були прийняті відповідачем, що не заперечувалось останнім по суті.

В наступному, Управлінням державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим позивачу було надано виписку про нормативну грошову оцінку № 55532/10-25-2 від 25.10.2011р., в якій містився коефіцієнт функціонального використання 2,5 - землі комерційного використання, з чим позивач не погодився та оскаржив дії Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим до Окружного адміністративного суду АР Крим, постановою якого від 16.05.2012р. по справі № 2а-374/12/0170/23, яка набрала законної сили, було визнано протиправними дії Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим щодо застосування значення коефіцієнту функціонального призначення 2,5 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться в користуванні ПП "Силікон Трейд Плюс" відповідно до Договору оренди від 20.11.2006р., а також зобов'язано Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим застосувати значення коефіцієнту функціонального призначення 0,5 "землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво" до закінчення будівництва та введення об'єкту в експлуатацію, при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться в користування ПП "Силікон Трейд Плюс" відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 20.11.2006р. та зобов'язано Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо надання ПП "Силікон Трейд Плюс" виписок з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за договором оренди від 20.11.2006р. із зазначенням коефіцієнту функціонального призначення 0,5.

Відповідно до п. 1.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, міністерства аграрної політики України, міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. за № 18/15/21/11, нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

В силу п. 3.5 даного Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Отже, розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиці 1.1 Порядку, де зазначено, що для земель, що зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, використовується коефіцієнт 0,5.

Вказана земельна ділянка відповідно до умов договору від 20.11.2006р. надана у користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального жилого будинку. Ця ділянка зайнята будівництвом, яке розпочато у 2008р. і станом на момент розгляду справи не було завершено.

На виконання вищевказаного рішення суду, Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим видало ПП "Силікон Трейд Плюс" виписку від 08.06.2012р. № 2197-2/10-25-2 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за Договором оренди із зазначенням коефіцієнту функціонального призначення 0,5 на період будівництва, відповідно до якої нормативна грошова оцінка 1 кв.м. орендованої земельної ділянки станом на друге півріччя 2011р. складає 287,25грн., а усієї земельної ділянки - 1 369 320,92 грн.

У зв'язку з цим, з жовтня 2011р. позивачем було проведено перерахунок орендної плати до розміру 3 423,30грн. на місяць та 41079,60грн. на рік та 10.04.2013р. засобами електронного зв'язку в електронній формі подано уточнюючі декларації з плати за землю за 2010, 2011, 2012 та 2013 роки.

Подача позивачем уточнюючих декларацій засобами електронного зв'язку в електронній формі відповідає вимогам п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

29.11.2007р. між ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС (ДПІ) та позивачем по справі - ПП "Силікон Трейд Плюс" (платник податків) був укладений договір № 956, відповідно до умов якого позивача було включено до системи подання податкових документів (податкової звітності, податкових накладних, реєстрів податкових накладних) в електронному вигляді до ДПІ засобами телекомунікаційного зв'язку (а.с. 52-54)

Разом з тим, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що подана позивачем уточнююча декларація з плати за землю за 2010р. не може бути прийнята до уваги у зв'язку із закінченням строків давності подання такої податкової декларації.

Так, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

В свою чергу, п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України встановлює, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-XII, що діяв у 2010р., платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Отже, позивач мав подати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю за 2010 рік до 1 лютого 2010 року, а строк для подачі уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації з плати за землю за 2010р. встановлюється законом до 1 лютого 2013 року .

Разом з тим, на адресу відповідача позивачем був направлений уточнюючий розрахунок до податкової декларації з плати за землю за 2010р. 10 квітня 2013р., що свідчить про пропуск позивачем строку для подачі такого уточнюючого розрахунку.

Що ж стосується поданих ним 10.04.2013р. уточнюючих декларацій з плати за землю за 2011, 2012 та 2013рр., то їх подача є вчасною та обґрунтованою.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2).

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3).

В силу п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Разом з тим, в силу п. 271.1 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

У ст. 289 Податкового кодексу України також зазначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Нормативна грошова оцінка належної у користуванні позивача земельної ділянки вказана у виписках з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, тож у позивача було достатньо даних для складання та подачі податкової звітності, в тому числі уточнюючої.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, оскільки подані позивачем уточнюючі декларації з плати за землю за 2011, 2012 та 2013р.р. повинні бути прийняті відповідачем з дати фактичного отримання - з 10.04.2013р.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст. 195; ст. 196; ст. 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.13 у справі № 801/5864/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис В.А.Омельченко

Судді підпис О.І. Мунтян

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя В.А.Омельченко