Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2013 р. Справа №805/8015/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10год.35хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
при секретарі Проніні Д.С.,
за участю:
представника позивача Часовникова Д.В.,
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Райагротехніка» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 86360,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Райагротехніка» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 86360,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач протиправно ухиляється від здійснення матеріалізації акцій та приведення статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства". Розпорядженням № 153-ДО-1-Е від 18 червня 2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери позивача було зобов'язано усунути порушення частини 2 статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону та не пізніше 16 листопада 2012 року (включно) письмово повідомити про виконання розпорядження. За не виконання Розпорядження № 153-ДО-1-Е від 18 червня 2012 року, позивачем прийнято постанову № 156-ДО-1-Е від 27 березня 2013 року на загальну суму 85000,00 гривень.
Крім того, постановами № 92-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року, № 93-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року до позивача застосовані фінансові санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в загальному розмірі 1360,00 гривень.
Зазначені постанови згідно з вимогами Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2, мали бути виконані відповідачем у строк не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанов шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України. Оскільки відповідач у встановлені законом строки штраф не сплатив, позивач просив стягнути з нього в дохід Державного бюджету зазначену суму штрафної санкції у розмірі 86360,00 грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство "РАЙАГРОТЕХНІКА" є юридичною особою, має ідентифікаційний код - 03738404, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 181876, випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідкою органів статистики.
Оскільки позивач є емітентом цінних паперів, то відповідно до вимог частини 2 статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.08.2008 року № 514-VІ позивач повинен здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну та, відповідно до положень частини 5 розділу ХVII Прикінцевих та перехідних положень цього Закону привести статут та інші внутрішні положення позивача у відповідність нормам Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР, в редакції Закону України від 6 грудня 2012 року №5518-VI, "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон №448/96-ВР) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 5 Закону №448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно статті 6 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно пункту 8 частини 1 цієї статті Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за повторне протягом року невиконання розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
30 квітня 2009 року набув чинності Закон України від 17 вересня 2008 року №514-VI "Про акціонерні товариства".
Пунктом 5 "Розділу XVII. Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону було встановлено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Судом встановлено, що 18 червня 2012 року розпорядженням № 153-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери позивача було зобов'язано усунути порушення частини 2 статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону та не пізніше 16 листопада 2012 року (включно) письмово повідомити про виконання розпорядження.
Зазначене розпорядження відповідачем не було виконано, про що було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №156-ДО-1-Е від 11.03.2013року, відповідно до якого позивачем прийнято постанову № 156-ДО-1-Е від 27 березня 2013 року на загальну суму 85000,00 гривень. 29 березня 2013 року на адресу ВАТ "Райагротехніка" надіслано постанову № 156-ДО-1-Е від 27 березня 2013 року, яка була отримана відповідачем 02 квітня 2013 року.
Крім того, постановами № 92-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року (вказаний на титульних аркушах особливих інформацій номер друкованого видання №203 «Бюлетень. Цінні папери України» від 26.10.2012року не містить повідомлення про зміну складу посадових осіб емітента від 23.11.2012року та про припинення емітента шляхом перетворення в командитне товариство від 23.11.2012року, чим порушені вимоги ст.41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-ІУ від 23.02.2006 року та «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006року за №1591), № 93-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року (в особливих інформаціях про зміну складу посадових осіб емітента від 23.11.2012року та про припинення емітента шляхом перетворення в командитне товариство від 23.11.2012року не були розкриті шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні, чим порушені вимоги ст.41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-ІУ від 23.02.2006 року та п.1 гл.3 розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006року за №1591, згідно якого розкриття особливої інформації шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні здійснюється протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії) до позивача застосовані фінансові санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в загальному розмірі 1360,00 гривень.
Вищезазначені документи справи про правопорушення на ринку цінних паперів були надіслані відповідачеві, про що свідчать відповідні списки на відправлення рекомендованої кореспонденції за № 45 (арк.с.35).
Згідно із ст. 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448 (надалі - Закон N 448) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції у сфері державного регулювання на ринку цінних паперів.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до абз. 1 п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з абз. 1 п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або не своєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Абз. 1 ч. 3 ст. 11 Закону N 475 юридичним особам надане право оскаржити рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу в суді.
Суду не надано доказів скасування рішень позивача про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у судовому порядку.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06.09.2013року по справі №805/10759/13-а, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2013року позов Відкритого акціонерного товариства «Райагротехніка» про скасування постанов № 92-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року, № 93-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року, №156-ДО-1-Е від 27 березня 2013року залишений без задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 11 Закону № 448 у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Оскільки відповідачем суми санкцій у добровільному порядку та у встановлений строк не сплачені, позивач звернувся до адміністративного суду із позовною заявою про стягнення таких сум.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Таким чином, оскільки відповідачем не надані докази в обґрунтування сплати суми заборгованості, визначеної йому постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку з чим, суд, враховуючи наведені норми законодавства, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму санкцій у розмірі 86360,00грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11,69-72,94,159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Райагротехніка» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 86360,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Райагротехніка» (ЄДРПОУ 03738404, 85700, м. Волноваха, вул. Шевцової, буд. 11) в доход Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 86360 (вісімдесят шість тисяч триста шістдесят)грн.00коп. згідно Постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 92-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року, № 93-ДО-1-Е від 20 березня 2013 року, №156-ДО-1-Е від 27 березня 2013року.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 13.11.2013 року. Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України складений 18.11.2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Мозговая Н. А.