u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 07 травня 2009 р. Справа № 2-а-1772/09/2170 Кат. 2.11.15
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бездрабка О.І., при секретарі - Луговій Т.П., за участю: представника позивача - Ващука Я.В., представників відповідача-1 - Мкртчян Л.С., Заруби О.А., представника відповідача-2 - Корягіної О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ТОВ "Херсонський інвестиційний промисловий синдикат" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні, Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області про стягнення заборгованості з податку на додану вартість, зобов'язання скласти висновок про відшкодування бюджетної заборгованості,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонський інвестиційний промисловий синдикат" (далі позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі відповідач-1) та до Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області (далі відповідач-2) з позовом про стягнення на його користь бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 36776 грн. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за листопад 2008 року 10.12.2008 року до ДПІ у м.Херсоні ним була податна декларація з податку на додану вартість з розрахунком бюджетного відшкодування цього податку. Відповідно до пп.7.7.1 і 7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР при декларуванні бюджетне відшкодування підлягає відшкодуванню платнику податків у місячний термін після подачі декларації. Листування з відповідачами з цього приводу наслідків не мало, сума бюджетного відшкодування позивачу повернута не була. У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, зазначивши, що відповідачем-2 потрібно вважати Головне управління Державного казначейства України у Херсонській області, яке є правонаступником відділення Державного казначейства у м.Херсоні. Позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві. Представник відповідача-1 у судовому засіданні позов не визнав, вказавши на те, що позивач зареєстрований як платник ПДВ 30.10.2007 р. Після 12 календарних місяців у листопаді 2008 року підприємство подало декларацію з податку на додану вартість з додатком 2, в якому вказано залишок від"ємного значення попередніх податкових періодів, тобто травня, червня, липня, серпня, жовтня 2008 року. У зв"язку із внесенням змін Законом України № 107-VI до пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетному відшкодуванню підлягає частина від"ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг). Згідно з нормою Закону право заявити суму до відшкодування позивач міг набути лише починаючи з 13-го місяця, тобто у грудні 2008 року. Представник відповідача-2 зазначив про те, що до повноважень Головного управління Державного казначейства в Херсонській області не входить контроль за обгрунтованістю та своєчасним внесенням обов"язкових платежів до бюджету, у тому числі і по сплаті ПДВ, у зв"язку з чим не може дати оцінку законності позовних вимог. У разі задоволення позову відшкодування податку на додану вартість буде проводитися у відповідності з Порядком відшкодування податку на додану вартість, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України від 02.07.1997 р. № 209/72. Вказав на те, що відшкодування ПДВ може здійснюватися згідно порядку виконання висновків податкових органів та згідно порядку безпірного списання коштів бюджету. Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. Судом встановлено, що 10.12.2008 р. ТОВ "Херсонський інвестиційний промисловий синдикат" подав до Державної податкової інспекції у м.Херсоні податкову декларацію з податку на додану вартість за відповідний звітний період 11-ти місяців 2008 року, у якій заявив до відшкодування 36776 грн. За результатами виїзної позапланової перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2008 р. складено акт від 20.02.2009 р. № 753/23-2/35468837 та сформовано податкове повідомлення-рішення від 12.03.2009 р. № 0000862301/0, яким у зв"язку з порушенням пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. ТОВ "Херсонський інвестиційний промисловий синдикат" відмовлено у заявленому бюджетному відшкодуванні по декларації за листопад 2008 р. у сумі 36776 грн. Суд вважає таку відмову відповідача-1 обгрунтованою виходячи з наступного. Відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з вищезазначеного порядку, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів. Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Законом України №168/97-ВР встановлені додаткові обмеження на отримання бюджетного відшкодування платником ПДВ. Не мають права на бюджетне відшкодування: а) особа, яка: була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України); мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців; б) особа, яка є платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності, що передбачають сплату цього податку у спосіб, відмінний від встановленого цим Законом, або звільнення від такої сплати. За поданими документами бюджетне відшкодування за листопад 2008 року виникло у ТОВ "Херсонський інвестиційний промисловий синдикат" за результатами попередніх податкових періодів раніше ніж за жовтень 2008 року. Законом України "Про податок на додану вартість" платник податків має право заявити про намір отримати бюджетне відшкодування у наступному податковому періоді з дня виникнення від"ємного значення об"єкту оподаткування з ПДВ. У даному випадку - це жовтень 2008 року. Аналіз декларації з ПДВ за жовтень дозволяє зробити висновок, що у жовтні 2008 року виникло від"ємне значення з ПДВ у сумі 3406 грн. Інша сума від"ємого значення з ПДВ у сумі 33370 грн. виникла за підсумками надання декларацій з ПДВ попередніх податкових періодів. При дотриманні вимог пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР позивач при складанні декларації з ПДВ за листопад 2008 року мав право скласти розрахунок на отримання бюджетного відшкодування лише на суму 3406 грн. На підставі викладеного суд вважає, що відповідач-1 обгрунтовано відмовив позивачу у складанні висновку про бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 36776 грн., у зв"язку з чим підстави для задоволення позову відсутні. Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Відмовити в задоволенні позову ТОВ "Херсонський інвестиційний промисловий синдикат" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні, Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області про стягнення заборгованості з податку на додану вартість, зобов"язання скласти висновок про відшкодування бюджетної заборгованості. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися через 5 днів.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 12 травня 2009 року.
Суддя О.І.Бездрабко