УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2013 р.Справа № 1627/2а-835/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області на постанову Семенівського районного суду Полтавської області від 19.08.2011р. по справі № 1627/2а-835/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області
про перерахунок та виплата соціальних виплат як особі яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до Семенівського районного суду Полтавської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі по тесту - відповідач), в якому просив:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області щодо відмови у виплаті йому, щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, передбачених ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за 2006 - 2010 роки, неправомірними;
- зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області здійснити йому нарахування, щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2006 - 2010 рокиіз розрахунку мінімальної заробітної плати станом на момент виплати та провести відповідні виплати з врахуванням проведених виплат.
Постановою Семенівського районного суду Полтавської області від 19.08.2011 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, передбачених ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2010 рік неправомірними. Зобов"яано Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області провести перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2010 рік та провести відповідні виплати з врахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач зазначив, що щорічна допомога на оздоровлення за 2010 рік виплачена позивачу згідно діючого законодавства.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивачу допомога на оздоровлення за 2010 рік повинна виплачуватися в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, захворювання яких пов'язано з аварією на ЧАЕС виплачується щорічна грошова допомога на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Таким чином, відповідач повинен виплачувати позивачу допомогу на оздоровлення в розмірі, встановленому ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, у 2010 році відповідачем було виплачено позивачу щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України України № 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 100 грн..
Статтею 48 зазначеного Закону встановлено, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. мають право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Водночас Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року N 2017-III (з наступними змінами та доповненнями) визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій. Статтею 19 якого встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір заробітної плати.
Так, мінімальний розмір заробітної плати, з розрахунку якої виплачується щорічна допомога на оздоровлення, згідно із законами про Державний бюджет України на 2010 рік значно більшим ніж встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року розмір щорічної допомоги на оздоровлення.
Таким чином, аналіз наведених норм правових актів дає підстави дійти висновку, що встановлений Постановою № 562 від 12.07.2005 року фіксований розмір щорічної допомоги на оздоровлення суперечить статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено першочергово більший розмір такої допомоги з розрахунку п'яти мінімальних заробітних плат.
Окрім того, відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
В 2005 році Кабінету Міністрів України не було надано права встановлювати розмір щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону України N 796-XII.
Отже, Постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року, яка істотно звужує обсяг встановлених Конституцією та Законами України прав, застосуванню не підлягає.
Таким чином, враховуючи викладене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, щорічна допомога на оздоровлення повинна бути виплачена позивачу відповідно до ст. 48 Закону України N 796-XII, тобто в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.
Отже, правильним є висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги позивача щодо перерахунку та виплати допомоги на оздоровлення за 2010 рік підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Семенівського районного суду Полтавської області від 19.08.2011р. по справі № 1627/2а-835/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Макаренко Я.М.