КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14138/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С.
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 листопада 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Мамчура Я.С.
суддів Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.
при секретарі Гімарі Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Неткрекер» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом Київського міського відділенні Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Неткрекер» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для інвалідів, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2012 рік у розмірі 1 892 370,48 грн. і пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 40 496,29 грн.
В обгрнтування поданого адміністративного позову, позивач вказує на те, що відповідачем не виконано передбачений Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив робочих місць для інвалідів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 вересня 2013 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду та приймає нову постанову з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Неткрекер» зареєстроване як юридична особа, яка у своїй господарській діяльності використовує найману працю.
Відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) ТОВ «Неткрекер» становить 407 чоловік. Для працевлаштування інвалідів відповідачем створено 16 робочих місць, з яких 4 зайняті інвалідами.
Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» за 2012 рік становить - 16.
Вважаючи, що відповідачем не виконано 4-х відсоткового нормативу робочих місць для інвалідів та не створено 12 робочих для інвалідів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем не виконані покладені на нього положеннями Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» по виконанню 4-х відсоткового нормативу робочих місць для інвалідів за 2012 рік, тому він зобов'язаний сплатити адміністративно -господарські санкції в розмірі 1 892 370,48 грн. та пеню в сумі 40 496,29 грн.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
З аналізу наведеного можна зробити висновок про те, що на роботодавця, який використовує найману працю покладено обов'язок по виділенню та створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Як вбачається зі звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік ТОВ «Неткрекер» загальна чисельність штатних працівників становить 407 чоловік, з ним місць для інвалідів відповідачем створено - 16. Протягом 2012 року відповідачем працевлаштовано чотири інваліда.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України»).
Тобто, даною нормою визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється двома шляхами: безпосереднє звернення інваліда до підприємства або звернення інваліда до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
Положеннями ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» не покладено на роботодавця обов'язку самостійно здійснювати пошук інвалідів для їх працевлаштування на своєму підприємстві.
Така ж позиція викладена і в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 22 травня 2013 року К/9991/66369/11, від 15 січня 2013 року К/9991/2709/11, від 16 січня 2013 року К/9991/90883/11, від 16 листопада 2011 року К/9991/12183/11.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, відповідачем до Печерського районного центру зайнятості м. Києва подано звіти про наявність вакансій станом на 26 квітня 2012 року, станом на 27 квітня 2012 року, станом на 31 жовтня 2012 року, станом на 27 листопада 2012 року (а.с. 46- 89).
Зі змісту даний звітів вбачається, що в ТОВ «Неткрекер» наявні робочі місця для працевлаштування інвалідів на посаду програміст прикладний, про що в графі «примітка» даних звітів зроблені відповідні записи.
Відповідно до п. п. 3,4 ч.3 Указу Президента України від 16 січня 2013 року №19/2013, яким затверджено положення «Про Державну службу зайнятості України», основними завданнями Державну службу зайнятості України є, зокрема, сприяння громадянам у підборі підходящої роботи; надання роботодавцям послуг з добору працівників.
З наведеного вище вбачається, що відповідач прозвітував до Печерського районного центру занятості м. Києва про наявність у нього робочих місць для інвалідів, однак позивачем не виконано покладені на нього завдання по підбору працівників - інвалідів для ТОВ «Неткрекер».
Слід також зазначити, що відповідачем самостійно здійснював пошук працівників -інвалідів шляхом розміщення Інформаційно - рекламних матеріалів на сервері www.RABOTA.ua , підтвердженням є договір №10-10-12/LU про надання послуг (а.с.60 - 104).
Матеріали справи не містять належних доказів порушення відповідачем вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» та не виконання 4-х відсоткового нормативу робочих місць для інвалідів.
Адміністративний позов є необгрунтваним та не підлягає задоволенню. Суд першої інстанції дійшов помилкового, внаслідок порушення норм матеріального права висновків про обґрунтованість адміністративного позову та про необхідність його задоволення.
Оскаржувана постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняття нової про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю.
Керуючись статтями 196, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Неткрекер» - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 вересня 2013 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Київського міського відділенні Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Неткрекер» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для інвалідів в розмірі 1 892 370,48 грн. і пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 40 496,29 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Мамчур Я.С.
Судді Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.
Повний текст виготовлено 22.11.13 року.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.